Connect with us

Gospodarka

Prognozy gospodarcze dla CEEMEA: Niektórzy lubią gorąco | przedmiotów

Published

on

Motyw reflacji nienaruszony

Pomimo ciągłej ekspansji zamknięć w Europie i Europie Środkowo-Wschodniej, temat reflacji w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje nienaruszony. CPI pozostaje powyżej celów w całym regionie, a główne dane liczbowe będą nadal rosły w większości przypadków. Wspólne sterowniki są podobne; Już wysokie ceny bazowe, oczekiwane „ponowne otwarcie” inflacji w sektorze usług i efekty bazy spowodowane wysokimi cenami ropy.

Różnice w poszczególnych krajach będą jednak dotyczyły wielkości i trwałości nadmiernej inflacji oraz kierunku bazowego wskaźnika CPI.

Węgry wyróżniają się tutaj. Skala przeregulowania powinna być najmniejsza, a CPI potencjalnie sięgnie 5% w kwietniu i maju. Będzie to spowodowane jednorazowym efektem (efekt bazowy związany z ceną ropy) i rosnącym bazowym CPI, będącym efektem funkcjonowania lokalnych władz w gospodarce o wysokiej presji, a także zmianami podatków konsumpcyjnych. W przeciwieństwie do reszty Europy Środkowo-Wschodniej, bazowy CPI pozostanie powyżej 4% przez większą część roku i pozostanie wysoki (Wykres 4). Kontrastuje to ostro z pozostałą częścią regionu, gdzie ceny bazowe powinny normalizować się w stosunku do wysokich poziomów z pierwszego kwartału. Oznacza to, że oczekuje się, że główny CPI utrzyma się powyżej 4% (górna granica tolerancji) konsekwentnie przez większą część roku.

O ile cel CPI jest wyraźnie przekroczony w Polsce i podobnie jak na Węgrzech, CPI kilkakrotnie przekracza górną granicę tolerancji, to przeregulowanie powinno być mniej dotkliwe i mniej zdeterminowane przez komponent podstawowy. Polskie maksima również będą znacznie późniejsze niż Węgry (4% w grudniu w porównaniu do węgierskiego maksimum CPI na poziomie około 5% w maju).

Najmniej nagląca sytuacja występuje w Rumunii, gdzie wysoki CPI w 2021 r. Wynika głównie ze wzrostu związanego z liberalizacją cen energii, który w tym roku wynosi 0,6%. Bez tego CPI powinien być na poziomie docelowym. Dlatego uważamy, że powyższy docelowy CPI jest weryfikowany przez NBR i inwestorów.

Z jednej strony czeski indeks cen konsumpcyjnych prawdopodobnie odczuje kompensujące czynniki spadające ceny bazowe (ze względu na efekt bazy, który również wynikał ze zmian stawek VAT w ostatnim roku), z drugiej zaś presja inflacyjna wynikająca z czynników niestabilnych, takich jak wysoka cena ropy. Oznacza to, że w tym roku CPI spadnie w stosunku do średniej z 2020 r. (W przeciwieństwie do innych krajów EŚW, w których CPI będzie wyższy lub równy w porównaniu do 2020 r. – wykres 5).

W Rosji wskaźnik cen konsumpcyjnych prawdopodobnie osiągnął szczyt (marzec powinien osiągnąć 5,7% w lutym) i oczekuje się, że w ciągu roku stopniowo spadnie, a pod koniec roku nastąpi gwałtowne spowolnienie – bardzo blisko 4% poziom stąd, głównie ze względu na efekty bazy, takie jak stabilniejsze ceny produktów rolnych. Ewentualna zmienność RUB jest ryzykiem – choć kurs wymiany kursu na inflację jest relatywnie niski (drugi najniższy w naszym koszyku CEEMEA po PLN).

READ  Jackpot w euro. Duży zysk w regionie - prawie 2 mln zł! Gdzie został wysłany szczęśliwy kupon? [13.10.2020 r.]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *