Connect with us

Gospodarka

Czy w Polsce czekają przedterminowe wybory parlamentarne?

Published

on

Chociaż przedterminowe wybory w Polsce są mało prawdopodobne, niewielu wyklucza taką możliwość w miarę pogłębiania się podziałów w rządzącej koalicji.

Zdaniem Aleksa Szczerbiaka, profesora politologii i współczesnych studiów europejskich na Sussex University, mimo utrzymujących się zaciekłych wewnętrznych konfliktów między jego częściami składowymi, zbliżający się upadek polskiego rządu nadal wydaje się mało prawdopodobny.

Nie wyklucza to jednak całkowicie takiej możliwości.„Właściwa partia rządząca [Law and Justice] mógłby dojść do wniosku, że jedynym sposobem wyjścia z impasu politycznego jest utworzenie rządu mniejszościowego i przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych – mówi.

W wywiadzie dla prawicowej, prorządowej gazety Gazeta Polska, opublikowanym 7 kwietnia, przewodniczący partii rządzącej Jarosław Kaczyński powiedział, że premier Mateusz Morawiecki wciąż ma swoje „poparcie i zaufanie”.

„Bo gdyby tego nie zrobił, nie byłby tym, kim jest” – dodał Kaczyński w rozmowie z portalem Niepodległości.pl.

„W tej chwili moje wsparcie gwarantuje mu to, chociaż oczywiście mój głos może nie być aż tak ważny” – dodał.

Zapytany, co miał na myśli, Kaczyński odpowiedział: „Tylko dobrze znana prawda, że ​​w polityce wszystko może się zdarzyć. Nie szukaj niczego specjalnego. „

Pogłębienie podziałów

Jak Szczerbiak wyjaśniłGłówną słabością strukturalną obozu rządzącego jest to, że w jego większości w Sejmie (obecnie 234 z 460 mandatów), potężniejszej izbie niższej parlamentu, znajduje się tak naprawdę sojusz wyborczy Zjednoczonej Prawicy (ZP), w której PiS ( PiS) to największy Komponent.

W jej skład wchodzą także dwie mniejsze grupy: prawicowa konserwatywna Solidarna Polska (SP), na czele której stoi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro; oraz bardziej liberalno-konserwatywne porozumienie (Porozumienie) pod przewodnictwem wicepremiera i ministra gospodarki Jarosława Gowina.

Te dwie partie zwiększyły swoją reprezentację po wyborach powszechnych w 2019 roku i zyskały po około 20 posłów każda, co daje im znacznie większą przewagę w obozie rządowym.

READ  Polska szaleje z powodu uchodźców z Ukrainy w UE, gdy Warszawa wysadza ofertę pomocy | świat | Aktualności

Z wywiadu Kaczyńskiego wynika, że ​​kryzys w Zjednoczonej Prawicy nie ustępuje.

Oceny PiS spadły do ​​poziomów, które uniemożliwiają rozważenie obrony niezależnej większości. Koalicja nadal ma większość w Sejmie, ale prace parlamentu uległy spowolnieniu, a prezentacja tzw. Nowego Ładu dla Polski – programu PiS – była kilkakrotnie przekładana.

Według Leacks do nowych pomysłów należy zwolnienie najniższych pensji z podatku i podniesienie progu zwolnienia z podatku. Obietnica transferów pieniężnych dla emerytów i osób o niskich dochodach powinna pomóc partii rządzącej odzyskać utraconych wyborców – mówi warszawski think tank Polityka Insight.

Kaczyński musi wezwać koalicjantów do porządku, przekonuje think tank, w szczególności po to, by zahamować konflikt między Solidarną Polską a Morawieckim.

Porozumienie mogłoby odrzucić niektóre propozycje podatkowe, a Solidarna Polska prawdopodobnie sprzeciwi się polityce energetycznej.

Zostaw drzwi otwarte

Kluczowym sprawdzianem politycznym, który określi spójność obozu rządowego, będzie prawdopodobnie zbliżające się głosowanie parlamentarne w sprawie ratyfikacji unijnego Funduszu Odzyskiwania Koronawirusów, którego Polska ma być głównym beneficjentem – mówi Szczerbiak.

Kaczyński w rozmowie z Gazetą Polską daje do zrozumienia, że ​​spodziewa się, iż rząd doczeka się kadencji, ale zostawia otwarte drzwi do wyborów.

„Mogą zdarzyć się wydarzenia, które skracają twoją kadencję. Ale żeby było jasne: nie przewiduję przedterminowych wyborów. Po prostu nie wykluczam takiej możliwości ”- mówi.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby zakończyć ten okres jako formacja rządowa. W koalicji zawsze trzeba być przygotowanym na pewne zakłócenia. Ale nawet gdyby kilka głosów zostało odrzuconych, myślę, że pojawiłyby się nowe. Dlatego nasz cel, podobnie jak wybory w konstytucyjnym terminie do 2023 roku i kolejnej kadencji, jest możliwy do osiągnięcia. „


Zdjęcie: Rada Unii Europejskiej


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani z partią polityczną lub organizacją korporacyjną ani nie reprezentujemy takiej partii. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, ni mniej, ni więcej. Twoje wsparcie pomoże nam rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.

READ  Pepco otwiera 500 dyskontów w Europie

Możesz pomóc Tutaj. Wielkie dzięki.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *