Connect with us

Gospodarka

Kursy walut: złoty może się osłabić

Published

on

Kursy walut: złoty może się osłabić

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oszacowała, że ​​w kolejnych dniach kurs EUR / PLN powinien oscylować w przedziale od 4,50 do 4,55. Powodem są rosnące obawy o dalszy rozwój pandemii.

Jak dodała, 10-letnie rentowności mogą dalej spadać do 1,20%.

– Na rynkach finansowych rosną obawy o dalszy rozwój pandemii, która nabiera tempa. Negatywne nastawienie inwestorów do ryzyka widoczne jest również na rynku walutowym i najlepiej można to zilustrować sytuacją euro-dolara. We wtorek dolar zyskał do euro, aw środę kurs EUR / USD pozostanie na wczorajszym poziomie. Zakładam, że w najbliższych dniach EUR / USD spadnie w kierunku 1,17 – powiedziała Monika Kurtek.

Zdaniem ekonomisty awersja inwestorów do ryzyka wynika również z niepewności związanej z wprowadzeniem pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki.

– Na kurs EUR / PLN w najbliższej przyszłości nadal będzie wpływać negatywny sentyment inwestorów do ryzykownych aktywów. W związku z tym na kolejne dni euro powinno oscylować w przedziale 4,50-4,55. Coraz bardziej realistycznie staje się też to, że czwarty kwartał będzie słabszy od obecnych prognoz ekonomistów, ze względu na rozwój pandemii w krajowej gospodarce, która ma negatywny wpływ na złotego – dodała.

W środę kurs EUR / PLN wzrósł o ok. 0,02 zł do 4,5114 w porównaniu do wtorkowego wieczoru.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

EUR / PLN

 • Cena zakupu
  4.5144

 • Kurs sprzedaży
  4.5179

 • Maks
  4.5152

 • Minimum
  4.4856

 • Średni kurs wymiany
  4.5162

 • Referencyjna stopa procentowa
  4.4925

– W przypadku obligacji skarbowych zwroty na rynkach bazowych, tj. H. W USA i Niemczech, w dół. W tym samym kierunku podąża również dług krajowy. Choć krótki koniec krzywej rentowności jest relatywnie stabilny, Monika Kurtek uważa, że ​​nadal istnieje możliwość spadku rentowności papierów o dłuższych terminach zapadalności.

– Krajowe 10-letnie obligacje mogą stracić część rentowności w kolejnych dniach i powinny wzrosnąć do 1,20%. Na rynkach bazowych również spodziewam się spadku rentowności, co jest związane z coraz większym ryzykiem wprowadzania różnych form lockdownu w poszczególnych krajach Europy – dodała.

Narodowy Bank Polski odkupił na środowej aukcji bezpośredniej trzy serie obligacji za 1,32 mld zł, w tym papiery BGK za 1,15 mld zł – wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. Przed aukcją NBP zapowiedział odkup 4 serii papierów wartościowych za maksymalnie 3 mld zł.

Na rynkach bazowych rentowność 10-letnich papierów skarbowych w USA wynosi 0,717%. (-1 pb) i Niemców -0,583 proc. (-2,8 pz).

READ  Polska i Węgry próbują zablokować nowy budżetowy mechanizm rządów prawa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *