Connect with us

Gospodarka

Prezydent RP popiera szefa banku centralnego na drugą kadencję

Published

on

Dowiedz się, co napędza globalną gospodarkę i co to oznacza dla decydentów, firm, inwestorów i Ciebie dzięki The New Economy Daily. Zaloguj się tutaj

Prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński jest „bardzo dobry” w utrzymywaniu gospodarki i finansów na właściwej drodze podczas pandemii i zasługuje na drugą kadencję jako prezesa – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent proponuje kandydata na gubernatora, który następnie musi zostać zatwierdzony przez parlament. Sześcioletnia kadencja Glapińskiego upływa w połowie 2022 r.

„Chciałbym podkreślić, że Adam Glapiński jest moim osobistym zdaniem bardzo dobrym prezesem banku centralnego” – powiedział w piątek Polsat News Duda. „Jeśli jest naczelnym wodzem, który bardzo dobrze dowodzi armią, wydaje mi się, że powierzone mu zadanie można rozszerzyć”.

Glapiński i jego Rada Polityki Pieniężnej obniżyli polskie stopy procentowe do najniższego poziomu referencyjnego 0,1%, aby umożliwić gospodarce ożywienie po skutkach ograniczeń koronawirusa. Uruchomił także bezprecedensowy program luzowania ilościowego, który utrzymał koszty pożyczkowe państwa na niskim poziomie, ponieważ zwiększył bodźce fiskalne.

Kontynuuj czytanie: Glapiński ostatnie komentarze na temat złotego

Polska inflacja jest obecnie drugą najwyższą w UE Unia Europejska była o 3,2% powyżej celu banku 2,5%, a poprzednik Glapińskiego Marek Belka powiedział w tym tygodniu, że presja cenowa jest ryzykiem wymknąć się spod kontroli.

READ  Według Elona Muska kolonizatorzy zginą na Marsie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *