Connect with us

technologia

Prezydent Polski widzi zmiany w prawie po wotum nieufności przez UE

Published

on

Prezydent Polski widzi zmiany w prawie po wotum nieufności przez UE

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w piątek, że widzi potrzebę nowelizacji ustawy o dyscyplinowaniu sędziów w swoim kraju, w wyraźnej zmianie tonu w sprawie, która doprowadziła do napiętego i przedłużającego się sporu z władzami europejskimi. prowadzony.

Duda skomentował pisma prezesa polskiego Sądu Najwyższego wzywające go i inne wysokie osobistości do wprowadzenia zmian, które usunęłyby braki w polskim ustawodawstwie i dostosowały je do prawa unijnego.

Duda powiedział PAP, że zgadza się z prezesem sądu i „wszystko wskazuje na to, że potrzebne są zmiany w prawie”.

Podkreślił znaczenie systemu dyscyplinowania sędziów, ale powiedział, że sędziowie powinni wierzyć, że jest on „naprawdę przejrzysty, uczciwy i uczciwy”.

Jego słowa nabrały innego tonu niż upieranie się rządu w ostatnich latach, że postępowanie dyscyplinarne służy wyłącznie sądom i że UE nie ma nic do powiedzenia w sprawie organizacji sądownictwa w Polsce czy w jakimkolwiek innym państwie członkowskim UE.

W piątek na stronie internetowej sądu ukazały się cztery listy, które pierwsza Prezes Sądu Najwyższego sędzia Małgorzata Manowska skierowała do Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz przewodniczących obu izb parlamentu.

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził na początku tego miesiąca, że ​​sposób dyscyplinowania sędziów przez Polskę podważa niezawisłość sędziów i narusza prawo UE, ponieważ jest upolityczniony. Polska przystąpiła do UE w 2004 roku.

Nakazał rządowi polskiemu, który przygotował projekty rozporządzeń, natychmiastowe zawieszenie działania organu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego i wprowadzenie zmian pod groźbą sankcji finansowych i innych.

Oprócz narastającego konfliktu z UE o praworządność i organizację sądownictwa w Polsce, rząd zignorował nakazy, argumentując, że ponosi wyłączną odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości.

Lojalistka rządu Manowska w swoich listach wzywała do „szybkich, ale przede wszystkim przemyślanych zmian w prawie”, które usunęłyby braki i dostosowały je do prawa europejskiego.

READ  Następna gra z serii Assassin's Creed zostanie wydana tydzień wcześniej

Czterech ludzi ma prawo proponować i uchwalać prawa.

Manowska zaapelowała do nich o ochronę „wspólnego dobra Polski” i powiedziała, że ​​batalia prawna z UE sparaliżowała postępowanie dyscyplinarne.

Na początku tygodnia 47 sędziów Sądu Najwyższego wraz z tysiącami innych sędziów i prokuratorów podpisało apel do rządu o podporządkowanie się wyrokom Trybunału Sprawiedliwości UE i natychmiastowe zawieszenie działania organu dyscyplinarnego.

Pod rządami prawicowego rządu, który doszedł do władzy w 2015 roku, Polska znajduje się w pogłębiającym się sporze z UE, ponieważ rząd wymusza większą kontrolę polityczną nad systemem sądownictwa i powoływaniem sędziów.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym tygodniu, że nakazy tymczasowe wydane przez sąd UE wobec krajowego sądownictwa nie są wiążące. Jednym z nich był nakaz zawieszający władzę dyscyplinarną wysokich sędziów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział jednak w zeszłym tygodniu, że nie wyklucza rewizji organu dyscyplinarnego, ponieważ nie spełnia on wszystkich oczekiwań. Kilka dni wcześniej spotkał się z przewodniczącą Rady UE Ursulą von der Leyen na rozmowy z udziałem polskiego sądownictwa.

Wielu polskich sędziów krytycznych wobec prawicowego rządu zostało zawieszonych w ramach postępowania dyscyplinarnego, ale niektóre sądy niższych instancji orzekły o zawieszeniu bezprawnie, które podważyły ​​autorytet kontrowersyjnego organu dyscyplinarnego.

Copyright © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejsza strona internetowa nie jest przeznaczona dla użytkowników znajdujących się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *