Connect with us

technologia

Polskie Targi Obronne promują oferty na drony i cyfrowe szkolenia bojowe

Published

on

WARSZAWA, Polska – Tegoroczną edycję Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach, który odbył się w dniach 7-10 września, zdominowały duże programy, w tym starania o zabezpieczenie 32 myśliwców F-35 Lightning II, 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 oraz systemy obrony powietrznej na średnie i krótkie dystanse.

Wydarzenie zwróciło również uwagę na szereg pojawiających się trendów, które mogą w coraz większym stopniu kształtować zdolności obronne Polski w nadchodzących latach, takich jak zwiększony nacisk na bezzałogowe i cyfrowe możliwości szkolenia bojowego.

Pierwszego dnia targów w Kielcach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że od 2014 roku, kiedy ministerstwo przebywało w Polsce, kraj wydał na zakup broni i sprzętu dla polskiej armii ok. 8,5 mld zł (2,2 mld USD). opłata zwiększyła swoje wydatki na obronę.

„W 2020 r. kwota ta wzrosła ponad dwukrotnie, gdyż na ten sam cel wydano ponad 17,5 mld zł” – powiedział Błaszczak. „Chciałbym również zapewnić, że nie stoimy w miejscu na tej ścieżce. W najbliższych latach będziemy kontynuować rozbudowę zdolności obronnych Polski.”

Tego samego dnia minister podpisał porozumienie z polskim państwowym gigantem obrony powietrznej PGZ, zgodnie z którym grupa miałaby działać jako integrator polskiego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu. W ramach programu PGZ będzie współpracować z wybranym do wyboru zagranicznym dostawcą technologii. Wiodącymi pretendentami do umowy są Raytheon Technologies i norweska firma Kongsberg Defence and Aerospace, europejski gigant obronny MBDA oraz Israel Aerospace Industries i Rafael Advanced Defense Systems.

Większy nacisk na bezzałogowe statki powietrzne

W maju br. Ministerstwo Obrony Narodowej zaskoczyło wielu obserwatorów lokalnego przemysłu, ogłaszając umowę na zakup 24 dronów Bayraktar TB2 z Turcji. Przejęcie jest częścią większych planów rozbudowy floty dronów w kraju, z programami zakupu dronów bojowych średniego zasięgu i bezzałogowych statków powietrznych typu MALE (Medium Altitude Long Endurance).

READ  Matt Mercer z Critical Role to Ganon z Tears of the Kingdom

Jednocześnie lokalni gracze przemysłowi rozwijają również swoje bezzałogowe służby, aby pozyskiwać kontrakty dla Wojska Polskiego, ale także rozbudowywać swoją bazę za granicą. W pierwszym dniu targów MSPO prywatna polska firma zbrojeniowa WB Group poinformowała, że ​​otrzymała nowy kontrakt z nieznanego kraju na sprzedaż swojego flagowego „Warmate”, łączącego zdolności rozpoznawcze i bojowe jako amunicję próżnującą.

W wyniku transakcji klient będzie miał teraz „kilkaset” sztuk Warmate, w tym najnowszą partię, która została zaktualizowana do wersji 3.0, poinformowała WB Group w oświadczeniu. W porównaniu do starszej wersji napęd systemu bezzałogowego ma teraz znacznie niższą sygnaturę akustyczną, a zasięg łącza radiowego został zwiększony, tym samym zwiększając zasięg działania Warmate.

Piotr Wojciechowski, prezes WB Group, powiedział, że „w pierwszej połowie 2022 roku łączna liczba zamówionych Warmatów przekroczy 1000. Ta krążąca amunicja, budowana przez Grupę WB, jest stale rozwijana. Planujemy wprowadzić nowe typy wymiennych głowic, które zwiększą możliwości naszego systemu.”

Ulepszenia cyfrowe dla możliwości szkolenia bojowego

W ramach kolejnej umowy, która została podpisana podczas targów, szwedzka firma Saab pozyskała kontrakt na dostawę szeregu systemów szkolenia na żywo i usług dla polskich sił zbrojnych. Dzięki umowie o wartości ok. 1 mld koron (116 mln USD) producent ma wynieść możliwości szkolenia bojowego Wojska Polskiego na wyższy poziom i poprawić interoperacyjność z sojuszniczymi siłami zbrojnymi.

Rozwiązania, które zostaną dostarczone do Polski w latach 2021-2024, obejmują najnowsze systemy sterowania ćwiczeniami (EXCON) i łączności Saaba, najnowszą generację symulatorów hi-fi dla żołnierzy, uzbrojenia i pojazdów. Firma Saab zapewni kompletne rozwiązanie szkoleniowe na żywo dla wzmocnionego batalionu zmechanizowanego, a także cztery ośrodki szkoleniowe dla jednostek wielkości kompanii.

Komentując porozumienie, Błaszczak powiedział, że z nowych systemów będą korzystać wojska polskie, ale także amerykańskie i sojusznicze stacjonujące na ziemiach tego kraju, gdyż rozwiązania te zostaną wykorzystane w nowym ośrodku szkolenia bojowego w Drawsku Pomorskim na północy kraj. Zachód. Polska, tworząc centrum, ma nadzieję stać się regionalnym centrum ćwiczeń NATO.

READ  Essie właśnie wprowadziło nową technologię wirtualnego przymierzania, dzięki której już nigdy więcej nie będziesz musiała próbować lakieru do paznokci

Łącznie tegoroczna edycja MSPO zgromadziła w Kielcach około 400 wystawców z 27 krajów.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *