Connect with us

technologia

Polskie organizacje współpracują przy SMR

Published

on

Polska grupa paliwowa PKN Orlen i Michał Sołowow Orlen Synthos Green Energy (OSGE) nawiązały współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) w celu wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR). NFOSiGW już wcześniej zapowiadał, że będzie współpracował z OSGE w zakresie przygotowania, budowy i komercjalizacji elektrowni jądrowych z wykorzystaniem amerykańskich reaktorów BWRX-300 GE Hitachi (GEH).

Umowa zakłada, że ​​w latach 2029-2036 powstanie w Polsce system elektrowni SMR o łącznej mocy ok. 10 000 MWe, przy czym każda mała elektrownia jądrowa będzie składać się z co najmniej jednego bloku energetycznego o mocy elektrycznej 300 MWe i mocy cieplnej 870 MWt. Wstępnie planowana jest budowa elektrowni SMR w 10 wybranych lokalizacjach. Planowany okres eksploatacji każdego systemu wynosi 60 lat.

NFOSiGW powiedział: „Elektrownia jądrowa SMR może powstać w ciągu 24 do 36 miesięcy na obszarze, który stanowi zaledwie 10 proc. powierzchni dużej elektrowni jądrowej. Atomowa wyspa zajmie tylko powierzchnię boiska piłkarskiego znacznie niższe nakłady inwestycyjne i szybkość budowy reaktora BWRX-300 z modułów, program tworzenia sieci małych elektrowni jądrowych jest obecnie uważany za najbardziej skuteczny i najszybszy sposób na przejście polskiej energetyki i ciepłownictwa w kierunku dekarbonizacji i konwersji na zero emisji gazów cieplarnianych.”

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział wcześniej, że PKN Orlen zamierza do 2038 roku uruchomić 79 SMR-ów. Wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz powiedział, że pierwszy reaktor powstanie do 2030 roku. Strony umowy powinny uzgodnić cele środowiskowe i model ekonomiczny projektu, plan wykonania, biznesplan i ustalenia inwestycyjne.

„Nasza współpraca będzie polegała na wspólnym finansowaniu i współfinansowaniu spółki” – powiedział na konferencji prasowej Artur Michalski, wiceprezes NFOSiGW. „Jesteśmy nie tylko instytucją rządową dla ministra klimatu i środowiska, zapewniając tym samym rządowe wsparcie i współpracę, ale także instytucją finansową” – zaznaczył. NFOSiGW stanie się udziałowcem spółki, która poprzez dokapitalizowanie zbuduje w Polsce małe reaktory jądrowe – wyjaśnił. „Mamy środki krajowe i zagraniczne, głównie unijne… ale zamierzamy oprzeć to przedsięwzięcie na środkach krajowych” – powiedział. „Naszym celem jest współfinansowanie tej spółki stabilnym kapitałem… Nie oczekujemy pakietu kontrolnego ani własnościowego. Generalnie chcemy zabezpieczyć się finansowo.”

READ  Nowa oferta Xbox Game Pass Ultimate jest prawie zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa

Prezes OSGE Rafał Kasprów powiedział, że celem firmy jest budowa floty reaktorów SMR w Polsce, dodając, że skala projektu powinna minimalizować koszty budowy. „Kluczowym elementem wyceny tego projektu jest to, że mówimy o źródle ciepła i dekarbonizowanym źródle energii. Dziś ceny CO2 oscylują wokół 90 euro, czasem ponad 100 euro. To sprawiłoby, że reaktor zwróciłby się w ciągu 25 lat.

Synthos pracuje nad wdrożeniem technologii BWRX w Polsce od 2019 roku. W 2020 roku Synthos Green Energy (SGE) został partnerem strategicznym GEH w zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. PKN Orlen nawiązał również współpracę z SGE i utworzył spółkę joint venture (JV) Orlen Synthos Green Energy. W lipcu 2022 roku OSGE złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o całościową ocenę technologii BWRX-300.

Komisja Europejska (KE) niedawno zatwierdziła utworzenie OSGE i oświadczyła, że ​​JV będzie rozwijać i wdrażać małe i mikromodułowe reaktory (MMR), badać potencjalne lokalizacje reaktorów, a po uruchomieniu elektrowni jądrowych komercjalizować produkty wytwarzane przez SMR/MMR w Polsce. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​planowana akwizycja nie budzi obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę jej bardzo ograniczony wpływ na rynek. Transakcja została rozpatrzona w ramach uproszczonej procedury kontroli koncentracji.


Zdjęcie dzięki uprzejmości www.gov.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *