Connect with us

technologia

Polskie organizacje współpracują przy SMR

Published

on

Polskie organizacje współpracują przy SMR

Polska grupa paliwowa PKN Orlen i Michał Sołowow Orlen Synthos Green Energy (OSGE) nawiązały współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) w celu wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR). NFOSiGW już wcześniej zapowiadał, że będzie współpracował z OSGE w zakresie przygotowania, budowy i komercjalizacji elektrowni jądrowych z wykorzystaniem amerykańskich reaktorów BWRX-300 GE Hitachi (GEH).

Umowa zakłada, że ​​w latach 2029-2036 powstanie w Polsce system elektrowni SMR o łącznej mocy ok. 10 000 MWe, przy czym każda mała elektrownia jądrowa będzie składać się z co najmniej jednego bloku energetycznego o mocy elektrycznej 300 MWe i mocy cieplnej 870 MWt. Wstępnie planowana jest budowa elektrowni SMR w 10 wybranych lokalizacjach. Planowany okres eksploatacji każdego systemu wynosi 60 lat.

NFOSiGW powiedział: „Elektrownia jądrowa SMR może powstać w ciągu 24 do 36 miesięcy na obszarze, który stanowi zaledwie 10 proc. powierzchni dużej elektrowni jądrowej. Atomowa wyspa zajmie tylko powierzchnię boiska piłkarskiego znacznie niższe nakłady inwestycyjne i szybkość budowy reaktora BWRX-300 z modułów, program tworzenia sieci małych elektrowni jądrowych jest obecnie uważany za najbardziej skuteczny i najszybszy sposób na przejście polskiej energetyki i ciepłownictwa w kierunku dekarbonizacji i konwersji na zero emisji gazów cieplarnianych.”

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział wcześniej, że PKN Orlen zamierza do 2038 roku uruchomić 79 SMR-ów. Wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz powiedział, że pierwszy reaktor powstanie do 2030 roku. Strony umowy powinny uzgodnić cele środowiskowe i model ekonomiczny projektu, plan wykonania, biznesplan i ustalenia inwestycyjne.

„Nasza współpraca będzie polegała na wspólnym finansowaniu i współfinansowaniu spółki” – powiedział na konferencji prasowej Artur Michalski, wiceprezes NFOSiGW. „Jesteśmy nie tylko instytucją rządową dla ministra klimatu i środowiska, zapewniając tym samym rządowe wsparcie i współpracę, ale także instytucją finansową” – zaznaczył. NFOSiGW stanie się udziałowcem spółki, która poprzez dokapitalizowanie zbuduje w Polsce małe reaktory jądrowe – wyjaśnił. „Mamy środki krajowe i zagraniczne, głównie unijne… ale zamierzamy oprzeć to przedsięwzięcie na środkach krajowych” – powiedział. „Naszym celem jest współfinansowanie tej spółki stabilnym kapitałem… Nie oczekujemy pakietu kontrolnego ani własnościowego. Generalnie chcemy zabezpieczyć się finansowo.”

READ  Polska: Rosną obawy o zaginięcie czteroletniej uchodźczyni | Wiadomości

Prezes OSGE Rafał Kasprów powiedział, że celem firmy jest budowa floty reaktorów SMR w Polsce, dodając, że skala projektu powinna minimalizować koszty budowy. „Kluczowym elementem wyceny tego projektu jest to, że mówimy o źródle ciepła i dekarbonizowanym źródle energii. Dziś ceny CO2 oscylują wokół 90 euro, czasem ponad 100 euro. To sprawiłoby, że reaktor zwróciłby się w ciągu 25 lat.

Synthos pracuje nad wdrożeniem technologii BWRX w Polsce od 2019 roku. W 2020 roku Synthos Green Energy (SGE) został partnerem strategicznym GEH w zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. PKN Orlen nawiązał również współpracę z SGE i utworzył spółkę joint venture (JV) Orlen Synthos Green Energy. W lipcu 2022 roku OSGE złożyła wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o całościową ocenę technologii BWRX-300.

Komisja Europejska (KE) niedawno zatwierdziła utworzenie OSGE i oświadczyła, że ​​JV będzie rozwijać i wdrażać małe i mikromodułowe reaktory (MMR), badać potencjalne lokalizacje reaktorów, a po uruchomieniu elektrowni jądrowych komercjalizować produkty wytwarzane przez SMR/MMR w Polsce. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​planowana akwizycja nie budzi obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę jej bardzo ograniczony wpływ na rynek. Transakcja została rozpatrzona w ramach uproszczonej procedury kontroli koncentracji.


Zdjęcie dzięki uprzejmości www.gov.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *