Connect with us

Gospodarka

Polski ekosystem startupowy domem pierwszego jednorożca

Published

on

Polska jest najbardziej rozwiniętym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), a jej ekosystem startupowy również szybko się rozwija z tysiącami startupów, a także coraz większą liczbą firm venture capital (VC), akceleratorów i inkubatorów.

Tylko w tym roku na rynku poczyniono ogromne inwestycje, w szczególności ogłoszenie we wrześniu, że platforma rezerwacji usług medycznych Docplanner dołączyła do grona jednorożców z wyceną ponad 1 miliarda dolarów, co czyni ją pierwszą polską firmą technologiczną, która osiągnęła ten wyczyn.

To „najważniejsza wiadomość roku”, Magdalena Jabłońska, Prezes Zarządu MIT Enterprise Forum Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), program akceleracyjny z siedzibą w Warszawie, powiedział PYMNTS w wywiadzie. Jabłońska powiedziała, że ​​inne warte opublikowania wydarzenia – takie jak Polish Beauty Marketplace i aplikacja rezerwacyjna Biblioteka, który na początku tego roku pozyskał 70 milionów dolarów w ramach finansowania serii C, sygnalizuje nadchodzące ekscytujące czasy dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Czynniki, które napędzają rozwój startupu

Według Jabłońskiej ekosystem w Polsce zmienił się diametralnie w ciągu ostatnich 10 lat – głównie ze względu na zmianę podejścia kraju do innowacji oraz duże zainteresowanie rządu i dużych korporacji ekosystemem startupowym ze względu na jego potencjał tworzenia wartości dla gospodarka.

To wyjaśnia, dlaczego na rynku dostępnych jest wiele środków publicznych – nie wspominając o dodatkowym finansowaniu z Unii Europejskiej (UE) rozdzielanym dla wybranych firm w celu zachęcania do innowacji w dziedzinie badań i rozwoju (B+R). Część z tych funduszy trafia do start-upów i VC, które z kolei oferują młodym firmom finansowanie przed zasiewem, zalążkiem i na późnym etapie.

Dodatkowo w ciągu ostatnich czterech lat duże korporacje zaczęły rozwijać wehikuły korporacyjne i wdrażać programy akceleracyjne, takie jak MIT Enterprise Forum CEE, którym kieruje Jabłońska. Program akceleracyjny, który został uruchomiony sześć lat temu, jest powiązany z amerykańską instytucją edukacyjną Massachusetts Institute of Technology i pomaga startupom w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w skali międzynarodowej dzięki 24-stopniowej metodologii zdyscyplinowanej przedsiębiorczości opracowanej w MIT.

READ  2023: Rok pełen wyzwań dla świata

Jabłońska powiedziała, że ​​metodologia jest „kręgosłupem naszego programu” i służy do walidacji modelu biznesowego każdego startupu, który przechodzi przez program.

Dojrzewający ekosystem

Polski ekosystem jest obecnie w fazie dojrzałej, zauważyła Jabłońska, a wyzwaniem jest oddzielenie go od wysoko rozwiniętych ekosystemów, takich jak Londyn czy Berlin.

Wypełnienie tej pustki zajmie trochę czasu, ale powiedziała, że ​​istnieją specyficzne cechy, które sprawiają, że ekosystem tego kraju jest wyjątkowy, takie jak bogactwo oprogramowania dla przedsiębiorstw, rozwiązań technologicznych związanych z biotechnologią i naukami przyrodniczymi, które umożliwiają porzucenie go na tym samym poziomie, aby konkurować z innymi ekosystemami w regionie.

Poza regionem Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała Jabłońska, cały europejski ekosystem musi współpracować, aby stworzyć scentralizowaną sieć, abyśmy „nie byli rozdzieleni i nie pracowali w silosach w naszych różnych krajach”.

Jest to strategia, którą podąża również UE, zauważyła, że ​​cały rynek regionalny jest dobrze zintegrowany i że wszyscy uczestnicy ekosystemu współpracują ze sobą, aby dzielić się informacjami i tworzyć możliwości maksymalizacji potencjału regionu.

„I na tym skupia się również nasza organizacja” – powiedziała Jabłońska, dodając, że ich celem jest lepsze połączenie – zarówno w regionie, jak i z innymi wysoko rozwiniętymi ekosystemami na świecie, aby „przyciągnąć fundusze i [local] Rynek VC.”

———————————

NOWE DANE PYMNTS: UWIERZYTELNIANIE TOŻSAMOŚCI W GOSPODARCE CYFROWEJ – GRUDZIEŃ 2021

O:Ponad połowa konsumentów w USA uważa, że ​​metody uwierzytelniania biometrycznego są szybsze, wygodniejsze i bardziej godne zaufania niż hasła lub kody PIN — dlaczego więc używają mniej niż 10%? PYMNTS, we współpracy z Mitek, przeprowadził ankietę wśród ponad 2200 konsumentów, aby lepiej zdefiniować tę lukę w postrzeganiu i użytkowaniu oraz dowiedzieć się, w jaki sposób firmy mogą zwiększyć wykorzystanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *