Connect with us

technologia

Polska sprzeciwia się decyzji sądu UE o zamknięciu dużej kopalni węgla brunatnego Energy News, ET EnergyWorld

Published

on

WARSZAWA, Polska – W poniedziałek polski rząd sprzeciwił się nakazowi Sądu Najwyższego Unii Europejskiej nakazującemu natychmiastowe zamknięcie dużej kopalni węgla brunatnego. Urzędnicy powiedzieli, że wstrząśnie to systemem energetycznym kraju i spowoduje zwolnienia tysięcy pracowników.

Minister rozwoju Jarosław Gowin powiedział, że Polska nie zamknie kopalni węgla brunatnego w Turowie na granicy z Niemcami i Czechami, a zamiast tego podejmie „bardzo intensywne wysiłki dyplomatyczne i prawne”, aby zapewnić nieprzerwaną pracę kopalni i podłączonej elektrowni, która to około 7% polskiej energii jest wytwarzane.

Trybunał Sprawiedliwości UE w piątek nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie eksploatacji kopalni, biorąc pod uwagę skargi Pragi, że wody gruntowe zostały odprowadzone z terytorium Czech, a Polska niedawno przedłużyła pozwolenie bez odpowiedniej wcześniejszej oceny oddziaływania na środowisko. Jest to środek tymczasowy, dopóki sąd nie podejmie pełnej decyzji.

Gowin powiedział, że uważa decyzję sądu za „skandalicznie nieodpowiednią” do sytuacji i decyzję, która spowoduje „utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy i bardzo poważne zakłócenia w polskim systemie energetycznym” oraz wpłynie na dostawy energii elektrycznej dla milionów gospodarstw domowych.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska rozpocznie negocjacje z Pragą i podniesie nowe kwestie do unijnego sądu, aby jasno opisać sytuację, aby uniknąć „katastrofy”.

Później w poniedziałek, przed szczytem UE w Brukseli, spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem Andrejem Babisem, aby omówić rozwiązania problemu mierzei.

Decyzja sądu była „bardzo niebezpieczna z punktu widzenia potencjalnych zagrożeń dla środowiska, ale także niebezpieczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i zatrudnienia ok. 5 tys. Osób” – powiedział dziennikarzom Morawiecki w Polsce.

Zaznaczył, że zarówno Czechy, jak i Niemcy prowadzą kopalnie węgla brunatnego i elektrownie w pobliżu granicy z Polską.

Czeski minister środowiska Richard Brabec powiedział, że wyżsi rangą przedstawiciele czeskiego i polskiego rządu oraz inni urzędnicy spotkali się już, aby omówić sytuację w Turowie.

READ  Twitter na Maca został zaktualizowany o optymalizacje macOS Big Sur, obsługę chipów M1

„W tej chwili przedstawiamy nasze pomysły i sugestie dotyczące tego, co strona polska powinna zrobić lub co powinna nam zaoferować” – powiedział. „Jesteśmy gotowi do negocjacji. Mówimy to od kilku lat”.

„Nigdy nie otrzymaliśmy jasnych pisemnych gwarancji, w jaki sposób Polska zrekompensuje negatywny wpływ (kopalni) na obywateli Czech” – powiedział Brabec.

Aby osiągnąć ambitne cele UE w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, Polska stopniowo wycofuje swoje główne paliwo, węgiel kamienny, ale nadal bazuje na węglu brunatnym. Krytycy twierdzą, że odejście od węgla i przyjęcie czystej energii jest zbyt powolne, biorąc pod uwagę tradycyjną wagę wydobycia węgla.

Niedawno opublikowany plan energetyczny mówi, że ostatnia kopalnia zostanie zamknięta do 2049 r., Ale krytycy twierdzą, że zrobi to wcześniej, ponieważ polska produkcja węgla jest nieefektywna i wiąże się z ogromnymi kosztami, które pokrywa budżet państwa.

UE chce, aby odnawialne źródła energii dostarczały co najmniej 32% energii elektrycznej wytwarzanej przez 27 państw do 2030 r. Jednak plan Polski zakłada 23% udziału w zielonej energii i do 56% udziału węgla w miksie energetycznym.

Agencje rządowe twierdzą, że od lat rozmawiają o kopalni Turów z Pragą – bliskim partnerem politycznym i gospodarczym – i uważają, że osiągnęły porozumienie. Krytycy i opozycja mówią, że to za mało, ale wszyscy w Polsce zgadzają się, że zamknięcie kopalni i elektrowni nie wchodzi w grę.

Niespodziewana awaria automatu w zeszłym tygodniu w innej elektrowni PGE na węgiel brunatny w Bełchatowie była odczuwalna w całej europejskiej sieci energetycznej i skłoniła operatorów do skompensowania blackoutu. Największa elektrownia w Bełchatowie została w sobotę zamknięta po zapaleniu się węgla transportowanego do elektrowni. W jego miejsce użyto mniejszej jednostki rezerwowej.

Dyrektor polskiej sieci energetycznej PSE Eryk Klossowski powiedział w poniedziałek na posiedzeniu parlamentarnej grupy ds. Bezpieczeństwa energetycznego, że nie do przyjęcia jest utrata przez sieć elektroenergetyczną wkładu Turowa. Powiedział, że obiekt jest połączony z elektrownią, która jest niezbędna dla regionu południowo-zachodniego i połączenia ze wschodnimi Niemcami.

READ  Dlaczego Apex Legends nie przywróci swojego starego systemu przepustki bojowej pomimo reakcji w sezonie 7

Wiceszef PGE Paweł Śliwa powiedział na nadzwyczajnym posiedzeniu komisji sejmowej, że zamknięcie kopalni oznaczałoby również zamknięcie zasilanej przez nią elektrowni. Oszacował koszt na około 13,5 miliarda złotych (3,6 miliarda dolarów lub 3 miliardy euro), zwalniając tysiące pracowników i tracąc inwestycje w filtry i inne przyjazne dla środowiska modernizacje.

Węgiel stanowi 65% źródeł energii w Polsce, w tym 17% z węgla brunatnego, a około 25% energii w kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych i biopaliw. Kolejne 10% pochodzi z gazu i innych źródeł.

Utrzymująca się silna zależność Polski od węgla jest źródłem napięć w UE, ponieważ stara się ona osiągnąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w bloku i powstrzymania globalnego ocieplenia.

___

Karel Janicek w Pradze przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *