Connect with us

Gospodarka

Polska przygotowuje się do długiej wojny na Ukrainie

Published

on

Polska przygotowuje się do długiej wojny na Ukrainie

Oznaki solidarności z Ukrainą widać w całej Polsce.

Niebiesko-żółte flagi powiewają obok czerwono-białych polskich barw przed muzeami, sklepami, urzędami i w środkach komunikacji miejskiej.

Przywódcy NATO twierdzą, że świat musi przygotować się na rosyjską ofensywę, która może trwać latami.

W Polsce odpowiedź brzmi, że są gotowi na dłuższą metę. Przesiedla setki tysięcy ukraińskich dzieci do ich szkół oraz znajduje domy i miejsca pracy dla przesiedleńców.

Zależy nam na tym, aby pomagać innym ludziom, pomagać bliźniemu w potrzebie – oto główne przesłanie dla nas w tym ukraińskim konflikcie z Rosją

Grzegorz Piechowiak, Minister Rozwoju i Technologii RP

„Jesteśmy przygotowani na to, kiedy przybędzie więcej Ukraińców” – powiedział Grzegorz Piechowiak, Minister Rozwoju i Technologii. Narodowy w Warszawie.

„Oczywiście będzie to nas kosztować finansowo, zdajemy sobie z tego sprawę i planujemy strategicznie, ale na pewno to zrobimy.

„Ważne jest dla nas, aby pomagać innym ludziom, pomagać naszemu bliźniemu w potrzebie – to główne przesłanie dla nas w tym ukraińskim konflikcie z Rosją”.

praca dla uchodźców

Polska przyjęła najwięcej ukraińskich uchodźców.

Z ponad pięciu milionów, które uciekły po rosyjskich atakach 24 lutego, do Polski przybyło ponad dwa miliony.

Rząd rozszerzył bezpłatną opiekę medyczną na uchodźców i otworzył dostęp do edukacji. Ludzie otwierali swoje domy dla uchodźców lub udostępniali im miejsca w wynajętych mieszkaniach.

Polska zwróciła się do UE o pomoc w budowie nowych mieszkań, szkół i placówek medycznych.

Ale rząd powiedział, że ma obowiązek stanąć po stronie Ukraińców niezależnie od pomocy.

„Ten kryzys jest wyzwaniem nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy, dlatego oczekujemy, liczymy i apelujemy do Unii Europejskiej o zapewnienie nam pewnych środków – dzieje się to za kulisami” – powiedział Piechowiak.

READ  Artykuł IV Konsultacja Komunikat prasowy z 2020 r .; Raport pracownika; oraz Oświadczenie Dyrektora Wykonawczego Rzeczypospolitej Polskiej

„Ale dla nas ważne jest, aby Ukraińcy czuli się jak w domu. Zatrudnienie znalazło tu ponad 200 tys. kobiet z Ukrainy, widać więc, że chcą tu osiedlić się na dłużej”.

Nacisk kładziony jest na integrację, zachęcanie do nauki języka polskiego oraz wspieranie prawników, lekarzy i pracowników w branżach od budownictwa po logistykę w uzyskaniu lokalnych certyfikatów umożliwiających im praktykowanie w Polsce.

Miasto Solidarności

W całym kraju szerzą się wysiłki na rzecz asymilacji uchodźców.

W Gdańsku, 1000-letnim północnym mieście portowym, Muzeum Gdańska i co najmniej dziewięć innych obiektów umożliwia uchodźcom swobodny wjazd, uczenie ukraińskich dzieci języka polskiego, organizowanie zgromadzeń, aby je zaangażować i podnoszenie flag obu krajów.

„Instytucje publiczne, takie jak nasza, pracują nad stworzeniem doskonałych warunków dla Ukraińców, którzy przybyli do naszego miasta” – powiedziała Alicja Bittner, która pracuje w dziale informacji i promocji Muzeum Gdańskiego, prezentującego cenne miejskie zbiory bursztynu.

„Gdańsk to miasto solidarności, to jest nasze dziedzictwo od ponad 40 lat, dlatego staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, dla ludzi cierpiących z powodu wojny”.

Marek Kamiński, polski odkrywca, który w tym samym roku dotarł do bieguna północnego i południowego, poznaje ukraińskie dzieci zapisane do polskiej szkoły.  Fot. Marek Kamiński

Miasto dobrze rozumie okropności wojny.

To tutaj rozpoczęła się II wojna światowa, gdy 1 września 1939 r. padły pierwsze strzały z niemieckiego pancernika atakującego miasto.

Marek Kamiński, polski odkrywca, który w tym samym roku dotarł do bieguna północnego i południowego, powiedział, że lekcje historii zachęcają do pomocy Ukraińcom.

„Są rodziny, kobiety i dzieci uciekające przed wojną i powinniśmy ratować im życie” – powiedział.

„Naszym obowiązkiem jest im pomóc.

„Po II wojnie światowej Polacy podróżowali po świecie i znajdowali schronienie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Tak samo jest tym razem, nie możemy zostawić Ukraińców samych. Musimy im pomagać tak długo, jak potrzebują naszej pomocy”.

Pracuje z ponad 200 ukraińskimi dziećmi w grupie około 700 dzieci z Polski w ramach programu Life Plan Academy.

Szkolenie daje dzieciom siłę psychiczną, aby zmotywować je do realizacji marzeń.

„Dla młodych ludzi bardzo ważne jest budowanie odporności psychicznej” – powiedział.

„Chcę zmienić młodych ludzi, którzy nie wierzą w siebie, aby nigdy nie tracili nadziei.

„Chodzi o nauczenie ich narzędzi budujących ich pewność siebie”.

Obywatelka Ukrainy Svitlana Genina podróżowała przez cztery dni ze swoją 82-letnią matką i siostrą, mając niewiele jedzenia i miejsca do spania poza samochodem.  Zdjęcie: Svitlana Genina

Więcej szkół dla dzieci uchodźców

Leszek Bonna, Marszałek Województwa Północnopomorskiego, poinformował, że władze miasta zorganizowały transport dla osób ze Lwowa i Odessy.

Szczerze mówił o wyzwaniach związanych z nauczaniem 17 000 ukraińskich dzieci mieszkających obecnie w regionie.

„W idealnym świecie powinno otworzyć się około 17 nowych szkół, aby zapewnić nauczycielom i dzieciom odpowiedni system edukacji” – powiedział.

„Wierzymy, że wojna będzie długa i musi istnieć współpraca między naszym samorządem a rządem federalnym”.

W tym roku organizowane są letnie kolonie dla ukraińskich dzieci.

W samym tylko regionie północnym przebywało 88 584 uchodźców, z czego 37 436 otwarto przez obywateli, a 40 016 przez rząd.

„Kobiety opiekują się nawzajem swoimi dziećmi, gdy szukają pracy, a nauczyciele spędzają wolny czas ucząc ukraińskie dzieci języka polskiego” – powiedział pan Bonna.

przestrzenie coworkingowe

W Warszawie utworzono przestrzenie coworkingowe, które mają pomóc ukraińskim firmom przenieść się do miasta po lutowych atakach.

Firmy mają do dyspozycji bezczynszowe lokale, w których mogą pracować i spotykać się z klientami.

Polska Agencja Handlu Inwestycjami należy do grup, które łączą ukraińskie firmy z lokalnymi sieciami i prowadzą je we współpracy z firmami za granicą.

52-letnia Svitlana Genina, koordynatorka przestrzeni CoWork Ukraina, pomaga firmom i organizacjom pozarządowym w zakładaniu firm w Warszawie.

READ  Nowa Zelandia dokonuje trzech nominacji dyplomatycznych

Ukrainka uciekła z 82-letnią matką i siostrą kilka dni po tym, jak rosyjski atak zniszczył obszar Avalon, który kiedyś nazywali domem.

Pani Genina szlocha i wzdryga się, gdy wspomina dzień, w którym widziała, jak rosyjscy żołnierze przejmują sąsiedztwo.

„Rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać. Przejechali osobę z dużym czołgiem. Zastrzeliłeś dwie osoby. Widziałam, jak to się stało – powiedziała.

Trzy kobiety i ich pies są przerażeni brutalnością, której byli świadkami.

Przeżyli bardzo mało jedzenia i spali w samochodzie przez cztery dni przed wjazdem do Polski.

Przyjaciele w Polsce dali im miejsce na pobyt.

Słuchanie firm opowiadających o swoich planach ożywienia biznesu poprzez przeprowadzkę do Polski jest obiecujące w obliczu desperacji.

„To daje mi nadzieję” – powiedziała pani Genina.

„Historie, którymi dzielą się ludzie, wywołują łzy w moich oczach. Ale trzymam się jasnej, pozytywnej strony. Musimy iść dalej bez względu na wszystko – musi być w dobrym nastroju.”

W ruchliwym turystycznym centrum warszawskiego Starego Miasta uliczny performer nosi na pelerynie flagi Polski i Ukrainy, otoczony przez dzieci.

Śpiewacy na rogach ulic śpiewają ukraińskie piosenki z flagą swojego kraju mocno u boku.

Inni sprzedawcy sprzedają magnesy przedstawiające zdeterminowanego ukraińskiego prezydenta Zełenskiego prowadzącego samochód z napisem Bucha i Mariupol przed Międzynarodowym Trybunałem Praw Człowieka.

Właścicielka kiosku o imieniu Anna powiedziała, że ​​sprzedawała pamiątki, aby pokazać swoją lojalność.

„Ukraińskie dzieci przychodzą, całują swoją flagę i płaczą. Zawsze popieram Ukrainę” – powiedziała.

Kryzys uchodźczy na Ukrainie – na zdjęciach

Zaktualizowano 26 czerwca 2022 o 4:33 rano

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *