Connect with us

Gospodarka

Wielka Brytania przekazuje 10 milionów funtów na ukraińskie koleje, aby przewozić zboże pociągiem

Published

on

Rząd Borisa Johnsona zobowiąże się do odbudowania ukraińskich linii kolejowych za 10 milionów funtów, aby móc używać pociągów do eksportu zboża uwięzionego w Morzu Czarnym przez blokadę Władimira Putina.

Na poniedziałkowym szczycie G7 w Niemczech premier będzie wzywał swoich przywódców do podjęcia pilnych działań w celu uzyskania niezbędnej żywności z Ukrainy.

Johnson powiedział, że plan ONZ, aby wywieźć zboże z Ukrainy, był „nie-startowy”, ponieważ Rosja będzie nadal wykorzystywać dostawy żywności jako kartę przetargową w celu złagodzenia sankcji.

Premier przekonywał, że alianci muszą teraz rozważyć Plan B, ponieważ obiecał brytyjską wiedzę ekspercką, aby pomóc w oczyszczeniu min na Morzu Czarnym i zmodernizować infrastrukturę kolejową.

„Globalni przywódcy muszą się zjednoczyć i wykorzystać połączone siły gospodarcze i polityczne, aby pomóc Ukrainie i ułatwić życie gospodarstwom domowym na całym świecie – nic nie powinno być poza stołem” – powiedział.

Rosyjskie represje spowodowały gwałtowny wzrost cen żywności na całym świecie, a organizacje pomocowe ostrzegają, że trwająca blokada zepchnęła 47 milionów ludzi na całym świecie na skraj katastrofy humanitarnej.

Około 25 mln ton kukurydzy i pszenicy nie może zostać wyeksportowanych i jest obecnie zagrożone gniciem w ukraińskich silosach.

Oprócz uniemożliwienia zboża opuszczenia Ukrainy przez Morze Czarne — drogą, którą w przeszłości eksportowano 96 procent tego kraju — rosyjskie ataki zakłócają eksport kolejowy.

Ukraina zwiększyła wolumen eksportowany koleją, wysyłając około 760 000 ton na początku maja, ale pozostaje to maleńki ułamek wolumenu normalnie transportowanego przez Morze Czarne.

Boris Johnson będzie wzywał swoich sojuszników do pomocy w odbudowie kolei na Ukrainie

(EPO)

„Jeśli spojrzysz na te liczby, myślę, że to dobrze. Ale patrząc z innej perspektywy, na Ukrainie jest ponad 20 milionów ton zboża, które musi się wydostać – powiedział Harry Nedelcu, dyrektor think tanku Rasmussen Global.

Organizacja Narodów Zjednoczonych próbuje złagodzić światowy kryzys żywnościowy, prosząc Turcję i Rosję o porozumienie w sprawie bezpiecznego korytarza morskiego.

Ale Johnson nie przyjął planu, mówiąc, że nie był to „biegacz”, ponieważ Putin „wykorzystałby to jako wymówkę, by spróbować złagodzić sankcje”.

Premier pochwalił „żelaznego ducha” pracowników ukraińskich kolei po tym, jak po raz pierwszy przyjechał pociągiem z Polski do Kijowa.

Według #10, istnieją dowody na to, że Rosja kradnie zboże z Ukrainy i przemyca je przez granicę, aby sprzedać i wzmocnić wojenną skrzynię Putina.

Wielka Brytania przeznaczy 1,5 miliona funtów na opracowanie testu sprawdzającego, czy zboże sprzedawane przez Rosję na rynku światowym zostało nielegalnie zabrane z kraju prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Premier pochwalił „żelaznego ducha” pracowników ukraińskich kolei po tym, jak po raz pierwszy przyjechał pociągiem z Polski do Kijowa

(AP)

W poniedziałek premier zachęci przywódców G7 do rozważenia tymczasowego zniesienia mandatów na biopaliwa. Będzie argumentował, że wykorzystanie zbóż jako biopaliwa przyczynia się do zmniejszenia dostępności żywności.

Zarówno Wielka Brytania, jak i Niemcy chcą zmniejszyć swoje zobowiązania w zakresie biopaliw. Ale niemieckie źródło rządowe powiedziało Reuters że kanclerz Olaf Scholz nie oczekuje, że propozycja czasowej rezygnacji z zielonych paliw zostanie zaakceptowana przez inne kraje G7.

Tymczasem premier ogłosił wsparcie w wysokości 25 milionów funtów dla nowego funduszu post-Covid, aby zapewnić lepsze przygotowanie świata do pokonania przyszłych pandemii.

Międzynarodowy fundusz ma na celu pomoc krajom, których systemy opieki zdrowotnej są wciąż nieprzygotowane na wyzwania spowodowane dużymi epidemiami chorób zakaźnych.

READ  Eurosation: czy euro wypędzi forinta w węgierskiej gospodarce?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *