Connect with us

technologia

Polska i Węgry blokują deklarację UE ws. migracji – DW – 6 października 2023

Published

on

Polska i Węgry blokują deklarację UE ws. migracji – DW – 6 października 2023
Pomiń następną sekcję Przywódcy UE pozostają podzieleni w kwestii migracji

6 października 2023 r

Przywódcy UE pozostają podzieleni w kwestii migracji

Polska i Węgry zablokowały wspólne oświadczenie w sprawie polityki migracyjnej po nieformalnym spotkaniu przywódców Unii Europejskiej, które odbyło się w piątek w Granadzie w Hiszpanii.

Ich różnica zdań pojawiła się pomimo wcześniejszego porozumienia zawartego w tym tygodniu pomiędzy dyplomatami bloku w sprawie przedłożenia Parlamentowi Europejskiemu pakietu reform migracyjnych mających na celu lepszy podział odpowiedzialności za nielegalny przyjazd.

Premier Węgier Victor Orban podkreślił, że decyzje muszą być podejmowane w drodze konsensusu.

Polski premier Mateusz Morawiecki odrzucił także odniesienia do polityki migracyjnej we wspólnym oświadczeniu na szczycie w Granadzie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że choć Polska i Węgry nie zgadzają się z polityką migracyjną UE, nie musi to oznaczać, że ostateczne porozumienie w tej sprawie zostanie zablokowane.

Kanclerz Olaf Scholz odrzucił stanowisko Polski i Węgier.

„Jestem przekonany, że zasady, które wspólnie ustalimy, będą wówczas obowiązywać wszystkich” – powiedział.

W oświadczeniu ze szczytu odniesiono się jedynie do drugiej kwestii z porządku obrad, czyli rozszerzenia bloku.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła: „Proces przystąpienia do Unii Europejskiej jest procesem zorientowanym na wyniki”.

Po spotkaniu stwierdziła, że ​​w procesie akcesyjnym „nie ma dróg na skróty”.

Ten artykuł dotyczący relacji na żywo ze spotkania przywódców UE w Granadzie jest już zamknięty. Dziękuję za przeczytanie.

https://p.dw.com/p/4XDla

Pomiń następną sekcję Polska oficjalnie odrzuca deklarację migracyjną

6 października 2023 r

Polska oficjalnie odrzuca deklarację migracyjną

Na zakończenie szczytu w Granadzie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Warszawa odrzuciła wspólne oświadczenie w sprawie migracji.

Zamiast tego wspólny komunikat miałby dotyczyć jedynie drugiej kwestii z porządku obrad, czyli ewentualnego rozszerzenia bloku.

„Jako odpowiedzialny polityk odrzucam cały akapit konkluzji szczytu dotyczący migracji” – napisał Morawiecki na X, znanym wcześniej jako Twitter.

https://p.dw.com/p/4XDZO

Pomiń następną sekcję Porozumienie migracyjne nadal możliwe, mówi Macron

6 października 2023 r

Porozumienie migracyjne nadal możliwe, mówi Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że choć Polska i Węgry protestowały przeciwko polityce migracyjnej UE, nie oznacza to, że ostateczne porozumienie w tej kwestii nie jest prawdopodobne.

READ  Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin ukaże się na PS4 14 czerwca

„Ona [Warsaw and Budapest] „Wyraziliśmy przy stole ich sprzeciw, który wyrazili już na szczeblu ministerialnym, ale blokowanie decyzji, która zostanie podjęta większością kwalifikowaną, nie leży w naturze” – powiedział Macron na konferencji prasowej po spotkaniu w Granadzie.

https://p.dw.com/p/4XDX1

Pomiń następną sekcję UE rozważa misję ograniczenia przekraczania granicy przez migrantów z Tunezji

6 października 2023 r

UE rozważa misję mającą na celu ograniczenie przekraczania granicy przez migrantów z Tunezji

UE rozważa rozszerzenie operacji wojskowej na Morzu Śródziemnym, aby ograniczyć przepływ statków z migrantami z Tunezji, powiedział w piątek w Granadzie szef polityki zagranicznej bloku Josep Borrell.

Operacja Irini jest obecnie wykorzystywana do monitorowania embarga na broń nałożonego na Libię. Ma jednak także przyczynić się do walki z przemytem i handlem ludźmi poprzez gromadzenie informacji.

Tunezja stała się popularnym punktem wyjścia dla uchodźców z innych części Afryki udających się do Europy.

Po przybyciu na szczyt w Andaluzji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do zawarcia większej liczby porozumień z krajami spoza bloku, takimi jak ostatnio z Tunezją, aby zmniejszyć liczbę przyjazdów.

Tunezja: Nowy ośrodek migracji osób z Afryki Subsaharyjskiej do Europy

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ aktualizację do przeglądarki internetowej obsługuje wideo HTML5

https://p.dw.com/p/4XDCk

Pomiń następną sekcję Dane UE wskazują na gwałtowny wzrost liczby nielegalnych powrotów migrantów

6 października 2023 r

Dane UE wskazują na gwałtowny wzrost liczby nielegalnych powrotów migrantów

Ponieważ europejscy przywódcy zmagają się z reformą migracyjną, która jest kluczową kwestią, która ich dzieli, w piątek blok opublikował dane wskazujące na wzrost liczby powrotów nielegalnych migrantów o 29% w drugim kwartale 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Do kraju odesłano ogółem 26 600 osób, a liczba osób zobowiązanych do opuszczenia kraju wzrosła o 9%, do 105 865.

Do końca sierpnia państwa członkowskie UE gościły prawie 4,2 mln ukraińskich uchodźców, z czego około połowa w Niemczech i Polsce.

https://p.dw.com/p/4XCzQ

Pomiń następną sekcję Orban podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie migracji

6 października 2023 r

Orban podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie migracji

Szefowie państw i rządów 27 państw UE zmagają się z kwestią migracji w Granadzie zaledwie dwa dni po uzgodnieniu przez ambasadorów bloku pakietu reform, który został stanowczo odrzucony przez Węgry i Polskę.

READ  Nowy wyciek Samsunga ujawnia ważną decyzję dotyczącą Galaxy Z Fold 6

Premier Węgier Viktor Orban, zdeklarowany krytyk migracji do bloku, powtórzył swoje stanowisko po przybyciu na szczyt do południowej Hiszpanii.

Reformy migracyjne, które zobowiązują Wezwanie, aby wymagać od państw przyjęcia części migrantów lub płacenia tym krajom, które to robią, spotkało się z ostrą krytyką ze strony Orbana.

Orban wyraził swoją złość, porównując najnowsze porozumienie do „legalnego gwałtu”.

„Polska i Węgry nie były usatysfakcjonowane propozycją… więc po tym nie ma szans na kompromis i porozumienie w sprawie migracji. „Z politycznego punktu widzenia jest to niemożliwe… ponieważ zgodnie z prawem zostaliśmy – jakby to powiedzieć – zgwałceni” – dodał.

Ponieważ w przyszłym tygodniu w Polsce odbędą się wybory parlamentarne, populistyczny rząd określił plany bloku dotyczące rewizji przepisów dotyczących osób ubiegających się o azyl i nielegalnych migrantów jako „dyktat” Brukseli i Berlina.

„Powiem na dzisiejszym spotkaniu, że Polska stanowczo to odrzuca, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo naszego kraju” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Węgry: Tajne służby szpiegują firmy z UE

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ aktualizację do przeglądarki internetowej obsługuje wideo HTML5

https://p.dw.com/p/4XBwd

Pomiń następną sekcję Scholz zaleca ostrożność w odniesieniu do rozszerzenia UE

6 października 2023 r

Scholz apeluje o ostrożność w odniesieniu do rozszerzenia UE

Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że państwa UE będą musiały borykać się z różnymi dylematami finansowymi związanymi z przyjęciem nowych członków.

Państwa UE wpłacają środki do wspólnego budżetu, którego część jest redystrybuowana na rzecz regionów słabych gospodarczo.

„Wszyscy wiedzą, że nie może tak pozostać, że wszystkie kraje, które dziś otrzymują płatności netto, mogą na nie liczyć także w przyszłości” – powiedział Scholz po przybyciu na szczyt w Hiszpanii.

„Muszą przyczyniać się do finansowania procesów wzrostu gospodarczego w krajach kandydujących” – dodał.

Rolnicy w całym bloku otrzymują dotacje z budżetu. Jeśli Ukraina ze swoim ważnym sektorem rolnictwa dołączy do bloku, może to mieć wpływ na wszystkie państwa UE.

Choć Bruksela w dalszym ciągu niezłomnie wspiera Ukrainę w odpieraniu rosyjskiej inwazji na ten kraj, kwestia, w jaki sposób i kiedy rozdarty wojną kraj dołączy do bloku, jest bardziej złożona.

READ  Ford przedstawia nową Explorer Timberline, która rozszerza gamę pojazdów terenowych

Zaledwie kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. UE zadeklarowała poparcie dla idei przystąpienia Kijowa do Unii.

Choć popiera wstąpienie Ukrainy do bloku, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do cierpliwości.

Najnowszy członek UE, Chorwacja, dołączyła w 2013 r., a formalny proces trwał dekadę.

UE obiecuje trwałe wsparcie dla Ukrainy podczas spotkań w Kijowie

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ aktualizację do przeglądarki internetowej obsługuje wideo HTML5

https://p.dw.com/p/4XBrf

Pomiń następną sekcję Co jest w programie?

6 października 2023 r

Co jest w porządku obrad?

Przywódcy Unii Europejskiej spotkają się ponownie w piątek w południowej Hiszpanii, aby omówić szereg kwestii Kontrowersyjne kwestie.

Tematem rozmów jest wejście Ukrainy do bloku, a także sposób zmniejszenia zależności bloku od krajów spoza UE w zakresie technologii cyfrowych.

Być może jednak najbardziej drażliwą kwestią będzie radzenie sobie z migracją, jako że blok znalazł się ostatnio pod ostrzałem z powodu przestarzałej polityki dotyczącej uchodźców próbujących przedostać się do krajów UE.

W programie jest także to, w jaki sposób UE może zmniejszyć swoją zależność od krajów spoza bloku – w szczególności Chin – jeśli chodzi o technologie ekologiczne i cyfrowe.

W liście do przywódców UE przed szczytem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel stwierdził, że inwazja Rosji na Ukrainę na pełną skalę skłoniła Brukselę do zbudowania solidniejszej bazy gospodarczej i obecnie jest mniej zależna od krajów spoza UE.

Michel powiedział, że spotkanie w Granadzie dało możliwość zdefiniowania strategii zapewniającej UE odporność i konkurencyjność w trudnym otoczeniu geopolitycznym.

Szczyt w Hiszpanii pomoże ukierunkować dyskusje w nadchodzących miesiącach na temat propozycji Komisji Europejskiej, które mogłyby doprowadzić do zaostrzenia kontroli eksportu i wypływu technologii, zwłaszcza tych, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych.

Szczególną troskę budzi bezpieczeństwo gospodarcze bloku związane z zaawansowanymi półprzewodnikami, sztuczną inteligencją, technologią kwantową i biotechnologią.

jsi/kb (AP, Reuters, dpa, AFP)

https://p.dw.com/p/4XBqh

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *