Connect with us

technologia

Polska czyni postępy w budowie pierwszej w kraju elektrowni jądrowej

Published

on

Polska czyni postępy w budowie pierwszej w kraju elektrowni jądrowej

Westinghouse i polskie Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ) podpisały umowę na wstępne prace projektowe dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej (EJ).

Umowa, ogłoszona 22 lutego, jest kontynuacją projektu, który rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku, kiedy to firma Westinghouse została wybrana przez polski rząd do budowy elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora AP1000. Projekt zlokalizowany jest na Pomorzu.

Przedstawiciele rządu powiedzieli, że elektrownia jądrowa będzie obejmować sześć Reaktory wodne ciśnieniowe AP1000, o łącznej mocy wytwórczej od 6 GW do 9 GW. Krajowy plan energetyczny zakłada rozpoczęcie budowy obiektu w ciągu najbliższych kilku lat, przy czym pierwsza jednostka ma zostać uruchomiona w 2032 lub 2033 roku. Kolejne jednostki zostałyby oddane do użytku po tej dacie, a wszystkie sześć jednostek miałoby zostać uruchomione do 2040 r.

Polska bada energetykę jądrową i odnawialne źródła energii w celu zmniejszenia emisji CO2 z sektora wytwarzania energii. Obecnie kraj pozyskuje około 70% energii elektrycznej z elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym.

Edukacja w zakresie energii jądrowej

Ogłoszone we wtorek porozumienie dotyczy przede wszystkim protokołów szkolenia kadr niezbędnych do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Kontrakt obejmuje wkłady Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Urzędnicy powiedzieli, że chodzi o współpracę przy rozwijaniu technologii jądrowych i innych potrzebnych do wspierania rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

„Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to długofalowe i bardzo złożone zadanie inwestycyjne” – powiedział Tomasz Stępień, prezes PEJ, firmy zarządzającej projektami elektrowni jądrowych w Polsce. AGH jest naszym naturalnym partnerem w tym projekcie, ponieważ jest uczelnią, która z dużym powodzeniem prowadzi badania naukowe i nauczanie w dziedzinie nauki, w tym w obszarach związanych z energetyką.”

„W najbliższych latach całą polską energetykę czeka gruntowna transformacja” – powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis. „Jednym z najważniejszych elementów będzie szkolenie kadr energetyki jądrowej. Absolwenci tego kierunku będą w najbliższych latach jednymi z najbardziej perspektywicznych i ważnych sektorów dla Polski, również z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.”

READ  Dataminery odkrywają nieużywane pliki głosowe postaci w Hyrule Warriors: Age of Calamity

Lis dodała: „Od wielu lat prowadzimy szkolenia z tego zakresu w AGH. Ale teraz zintensyfikujemy to przy znaczącym wsparciu ekspertów z tej branży.”

projektowanie i technologia

PEJ powiedział w komunikacie prasowym: „Podpisana umowa umożliwia rozpoczęcie prac wstępnych poprzedzających projekt przed zakończeniem bardzo czasochłonnego procesu akceptacji [to] umowę wykonawczą. Tego typu rozwiązanie jest wypadkową doświadczeń z innych projektów jądrowych na całym świecie. Pozwala to na utrzymanie tempa i harmonogramu działań.”

Stępień powiedział: „Umowa, którą podpisujemy, to kolejny ważny kamień milowy naszej inwestycji. Dzięki umowie możemy już razem z naszym amerykańskim partnerem przystąpić do pierwszych prac inżynierskich nad elektrownią.”

Przedstawiciele polskiego rządu wraz z przedstawicielami Westinghouse i innych firm energetycznych wzięli udział w ceremonii podpisania kontraktu na wsparcie budowy pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. źródło: PEJ

Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska RP, powiedziała: „Zdecydowaliśmy się na wdrożenie i doprowadzenie do realizacji kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski projektu, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt będzie budowany ze stabilnym, doświadczonym i bezpiecznym partnerem, projekt będący częścią polsko-amerykańskiej współpracy. Dzięki tej umowie ten projekt jest jeszcze bardziej możliwy”.

Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse, powiedział: „Dzisiejsza umowa jest ważnym krokiem PEJ, przybliżającym Polskę do wdrożenia najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz stabilnych dostaw bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej. Wszyscy ciężko pracujemy, aby sukcesywnie wypracowywać kolejne tak ważne dla Polski i Polaków porozumienia”.

Inne projekty jądrowe

Pomorski projekt nie jest jedyną elektrownią jądrową rozważaną dla Polski. ZE PAK, polska prywatna firma energetyczna obsługująca obecnie elektrownie węglowe; Polska Grupa Energetyczna, państwowa spółka energetyczna i największa grupa wytwórcza energii elektrycznej w Polsce; oraz Korea Hydro & Nuclear Power podpisały Memorandum of Understanding w sprawie współpracy przy projekcie elektrowni jądrowej w Pątnowie, w centralnej Polsce, na terenie dawnej elektrowni węglowej. Ten projekt, jeśli zostanie zbudowany, może obejmować reaktory APR1400 zaprojektowane przez Koreę Południową.

READ  Spostrzeżenia jury w Cannes: Friday's Lions

ZE PAK wycofał w ostatnich latach kilka bloków węglowych, przechodząc na czystsze formy energii. ZE PAK wspiera Stowarzyszenie Program Czysta Polska, inicjatywę promującą odnawialne źródła energii, magazynowanie energii i inne technologie, w tym wykorzystanie wodoru.

Polska Industria, państwowa korporacja będąca częścią Agencji Rozwoju Przemysłu JSC, wybrała na początku tego miesiąca technologię małego reaktora modułowego (SMR) firmy Rolls-Royce SMR do swojego projektu centralnego klastra wodoru. Hub wodorowy mógłby rocznie produkować do 50 000 ton niskoemisyjnego wodoru.

Przedstawiciele branży powiedzieli, że projekt może obejmować do trzech SMR. Rolls-Royce SMR powiedział, że „przewiduje możliwości zastąpienia ponad 8 GW elektrowni węglowych w południowej Polsce przez SMR w latach 30. XX wieku”.

– Darrell Proctor jest starszym zastępcą redaktora POWER (@POWERmagazine).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *