Connect with us

Gospodarka

Polscy żołnierze znajdują ciało podejrzanego migranta w pobliżu białoruskiej granicy

Published

on

Polscy żołnierze znajdują ciało podejrzanego migranta w pobliżu białoruskiej granicy

Polscy żołnierze znaleźli ciało podejrzanego migranta w pobliżu granicy z Białorusią.

Szczątki mężczyzny znaleziono we wtorek w lesie w pobliżu wsi Olchówka – poinformowała na Twitterze lokalna polska policja.

Władze zatrzymały też plecak i paszport nigeryjski w pobliżu miejsca zbrodni, dziewięć kilometrów od granicy w gminie Narewka.

Tysiące migrantów – głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki – próbowało w ostatnich miesiącach przedostać się do Unii Europejskiej z Białorusi.

UE oskarżyła władze białoruskie o przylatywanie migrantów i zachęcanie ich do nielegalnego przekraczania granicy w celu destabilizacji bloku.

Mińsk zaprzecza zarzutom, twierdząc, że UE nie ułatwiła bezpiecznego przejścia migrantów, a także oskarża Polskę o brutalne represje.

Według organizacji praw człowieka od początku kryzysu w pobliżu granicy polsko-białoruskiej zginęło co najmniej 13 migrantów. Jednak aktywiści ostrzegają również, że liczba ofiar śmiertelnych może być wyższa, biorąc pod uwagę pogarszające się warunki pogodowe.

Strefa przygraniczna Polski jest zamknięta dla dziennikarzy i obrońców praw człowieka od początku września z powodu trzymiesięcznego stanu wyjątkowego, a teraz z powodu nowych przepisów ograniczających prawo nierezydentów do wjazdu do obszaru przygranicznego. Białoruś ogranicza też pracę niezależnych dziennikarzy.

Polscy strażnicy graniczni poinformowali, że grupa 35 migrantów, z pomocą białoruskich żołnierzy, zdołała przekroczyć granicę we wtorek wieczorem, zanim została aresztowana i odesłana.

W ubiegłym tygodniu UE, Wielka Brytania, USA i Kanada ogłosiły nowe sankcje gospodarcze wobec reżimu prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Białoruś nałożyła też sankcje odwetowe na zachodnie linie lotnicze i zakazała niektórych produktów.

READ  Projekt EIT Food mający na celu sprowokowanie „holistycznego i zdrowego myślenia” w odniesieniu do systemów żywnościowych
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *