Connect with us

Świat

Pokój egipsko-izraelski może być zagrożony

Published

on

Pokój egipsko-izraelski może być zagrożony

grać

Długotrwały pokój Izraela z jego południowym sąsiadem może zostać zagrożony w wyniku pościgu za bojownikami Hamasu w głąb Strefy Gazy w miarę zbliżania się kraju do granicy z Egiptem.

Podczas trwających operacji izraelskie wojsko zepchnęło większość ludności Gazy na południe, zmuszając ponad milion Palestyńczyków do zgromadzenia się w przygranicznym mieście Rafah i wokół niego. Jeśli izraelska ofensywa w Rafah będzie kontynuowana, egipscy urzędnicy obawiają się, że tysiące osaczonych Palestyńczyków mogłoby wtargnąć na ich terytorium, jak to miało miejsce w 2008 roku, po przejęciu władzy przez Hamas i wysadzeniu muru granicznego.

Izraelscy urzędnicy twierdzą, że Hamas przemyca broń przez korytarz filadelfijski – wąski pas ziemi pokrywający południową szerokość geograficzną Strefy Gazy i oddzielający ją od terytorium Egiptu – i nalegają, aby kontrolowali ją, aby osiągnąć swój cel, rozbity Hamas.

Egipt zaprzecza, jakoby broń przepływała przez strefę buforową, która jest zdemilitaryzowana zgodnie z warunkami porozumienia pokojowego z Izraelem z 1979 r., i ostrzegł, że rozmieszczenie wojsk naruszyłoby to porozumienie.

„Każdy izraelski ruch w tym kierunku doprowadzi do poważnego zagrożenia dla stosunków egipsko-izraelskich” – powiedziała Diaa Rashwan, szefowa egipskiej Państwowej Służby Informacyjnej.

Egipt znalazł się wśród krajów próbujących wynegocjować zawieszenie broni lub rozejm, który mógłby doprowadzić do uwolnienia zakładników. Izrael, który już ściera się z bojownikami Hezbollahu na swojej północnej granicy i stoi w obliczu powszechnych oskarżeń o zabicie 25 000 Palestyńczyków w odpowiedzi na ataki Hamasu z 7 października, nie może sobie pozwolić na rozgniewanie Egiptu.

Egipski urzędnik powiedział Associated Press, pod warunkiem zachowania anonimowości, że jego kraj ostrzegł Izrael i Stany Zjednoczone, że wszelkie operacje wojskowe w korytarzu filadelfijskim „mogą zniszczyć nasz pokój”, dodając: „Nie będziemy tolerować takiego posunięcia”.

READ  Trzęsienie ziemi wstrząsa Nepalem, zabijając co najmniej 6

Rozwój:

∎ Autonomia Palestyńska negocjuje pożyczkę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Norwegii w celu zrekompensowania wpływów podatkowych potrąconych przez Izrael Czasy Izraela poinformował, powołując się na starszego zachodniego dyplomatę. Izrael twierdzi, że 75 milionów dolarów wpływów podatkowych można przekazać Hamasowi.

∎ Stany Zjednoczone i Izrael uzgodniły kanał umożliwiający omawianie incydentów obejmujących ofiary cywilne lub ataki na budynki cywilne w Gazie po tym, jak administracja Bidena wyraziła zaniepokojenie „ciągłymi” doniesieniami o tych incydentach. Poinformował Reuters.

∎ Izrael czyni postępy w zakresie umów zakupu nowych myśliwców, helikopterów szturmowych i amunicji ze Stanów Zjednoczonych, jak podaje Czasy Izraelaw którym wspomniano również, że dostawa myśliwców i helikopterów trwa zwykle latami.

∎ Izraelski premier Benjamin Netanjahu obiecał ponad 900 milionów dolarów na wsparcie społeczności w północnym Izraelu stojących w obliczu ciągłego ostrzału rakietowego ze strony bojowników Hezbollahu w Libanie. Wysiedlono ponad 80 000 mieszkańców Izraela. „Będziemy nadal budować społeczności” – powiedział Netanjahu na spotkaniu burmistrzów. „Sprawimy, że będą zamożniejsi niż wcześniej”.

∎ Izraelscy komandosi wzmocnili „kontrolę operacyjną” nad miastem Khan Younis, bastionem terrorystów Hamasu, oświadczyło izraelskie wojsko w oświadczeniu. W oświadczeniu stwierdzono, że przeszukano kluczową siedzibę Hamasu i skonfiskowano wiele broni, radiotelefonów taktycznych, noktowizorów, map i informacji wywiadowczych „o wielkiej wartości”.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wystrzeliwuje rakiety: W zasięgu wzroku amerykański statek towarowy

Wydaje się, że prezydent Joe Biden jest gotowy wysłać dyrektora CIA, aby przyspieszył rozmowy w sprawie uwolnienia zakładników w czasie, gdy izraelscy przywódcy krytykują wysiłki Kataru na rzecz wynegocjowania porozumienia o zawieszeniu broni.

„Washington Post”.Powołując się na urzędników zaznajomionych ze sprawą, CIA poinformowała, że ​​dyrektor CIA William Burns w ciągu kilku dni uda się do Europy, aby porozmawiać z urzędnikami z Izraela, Egiptu i Kataru w celu pomocy w negocjowaniu porozumienia. W poście napisano, że propozycja Izraela przewidywała 60-dniową przerwę w walkach i stopniowe uwalnianie pozostałych zakładników, ale Hamas wezwał do trwałego zawieszenia broni.

READ  Tylko dla zabawy, mówią eksperci od orków

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, odmówił potwierdzenia doniesień „Post”.

Katar odegrał kluczową rolę w negocjacjach, które w listopadzie doprowadziły do ​​tygodniowego zawieszenia broni i uwolnienia ponad 100 zakładników. W ostatnich dniach mały emirat Zatoki Perskiej współpracował z Egiptem nad nową umową mającą na celu sprowadzenie do domu ponad 130 pozostałych zakładników.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w przemówieniach skierowanych do rodzin zakładników transmitowanych przez izraelski kanał Channel 12 i gdzie indziej nazwał rolę Kataru „problematyczną” i stwierdził, że może ona wywrzeć większą presję na islamistyczną grupę bojowników niż miało to miejsce dotychczas. Katar jest domem dla kilku czołowych przywódców Hamasu.

Majed al-Ansari, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kataru ustosunkował się do komentarzy Netanjahu są „nieodpowiedzialne i destrukcyjne dla wysiłków na rzecz ratowania życia niewinnych osób, ale nie jest to zaskakujące”.

Izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w czwartek izraelski ostrzał uderzył w tłum Palestyńczyków oczekujących w Gazie na pomoc humanitarną, zabijając co najmniej 20 osób i raniąc 150. Rzecznik ministerstwa Ashraf al-Kidra powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych ataku w północnej Strefie Gazy prawdopodobnie wzrośnie.

Izraelscy żołnierze strzelali do tłumu, powiedział Mohammad al-Reafi, leżąc na podłodze szpitala Shifa z zakrwawioną nogą wśród innych rannych. „Poszliśmy po mąkę”.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że prowadzi dochodzenie.

W południowej Gazie liczba ofiar śmiertelnych w ataku na schron ONZ w Khan Younis wzrosła do 12. Schron, który został zbombardowany i spłonął w środę, był ośrodkiem szkoleniowym ONZ przekształconym w pomieszczenia dla tysięcy Palestyńczyków wysiedlonych przez Izraelczyków dewastacyjną operację wojskową. Thomas White, starszy urzędnik Agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich, powiedział, że w czwartek ponad 75 osób zostało rannych, a 15 pozostaje w stanie krytycznym.

White nie nazwał Izraela winnym eksplozji bunkra. Izraelskie wojsko oświadczyło, że nadal prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu, ale nie wierzy, że atak nastąpił z udziałem jego samolotu lub artylerii, dodając, że odpowiedzialna mogła być rakieta Hamasu. Thomas powiedział, że ciężkie walki w pobliżu szpitali w Khan Younis pozostawiły w środku „przerażony personel, pacjentów i wysiedleńców” – powiedział White.

READ  Daria Dugina: Rosyjskie służby bezpieczeństwa twierdzą, że za morderstwem stoi ukraiński agent

„Ciągłe ataki na obiekty cywilne w Khan Younis są całkowicie niedopuszczalne i należy je natychmiast przerwać” – stwierdził White w czwartkowym oświadczeniu. „Ludzie są zabijani i ranni. „W miarę jak nasilają się walki wokół szpitali i schronisk dla przesiedleńców, ludzie są uwięzieni w środku, a wysiłki ratujące życie są utrudnione”.

Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz i rodziny niektórych zakładników w Gazie lobbowali włoskiego ministra spraw zagranicznych Antonio Tajaniego, aby przekonać rząd libański do wycofania Hezbollahu z południowego Libanu. Alternatywą dla Libanu, powiedział Katz, jest „poniesienie ciosu, po którym nie będzie mógł się podnieść”. Od czasu wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem w październiku wzdłuż południowej granicy Libanu dochodzi do starć między bojownikami libańskiego Hezbollahu a Izraelem.

„Tajani jest prawdziwym przyjacielem państwa Izrael” – Katz napisała w poście w mediach społecznościowych. „Ja i rodziny uprowadzonych powiedzieliśmy mu, że nie mamy innego wyjścia, jak tylko zakończyć naszą misję w Gazie – sprowadzić wszystkich uprowadzonych do domu i wyeliminować Hamas. Poprosiłem go, aby współpracował z rządem libańskim w celu wycofania Hezbollahu z południowego Libanu, w przeciwnym razie „państwo libańskie otrzyma cios, po którym się nie podniesie”.

Wkład: Associated Press

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *