Connect with us

Świat

Khan Younis: ONZ twierdzi, że w czasie trwania walk w schronie w Gazie zginęło 12 osób

Published

on

Khan Younis: ONZ twierdzi, że w czasie trwania walk w schronie w Gazie zginęło 12 osób
  • Autorzy: David Gritten i Lipika Pelham
  • wiadomości BBC

opis obrazu,

Dyrektor UNRWA w Gazie powiedział, że w ośrodku szkoleniowym Khan Younis przebywają dziesiątki tysięcy ludzi

Według agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich co najmniej 12 osób zginęło, a 75 zostało rannych w wyniku ataku na obiekt ONZ, w którym mieszkali cywile w Khan Younis na południu Strefy Gazy.

Według UNRWA podczas walk na zachodnim krańcu miasta dwa pociski trafiły w ośrodek szkoleniowy Khan Younis.

Jej komisarz potępił „oczywiste lekceważenie podstawowych zasad wojny”.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że wykluczyło, że incydent był skutkiem ataku powietrznego lub artyleryjskiego swoich sił.

Dodała, że ​​dokonuje przeglądu pobliskich operacji izraelskich i bada, czy był to „ogień Hamasu”.

Oddziały izraelskie stoczyły bitwę z bojownikami Hamasu, gdy zbliżali się do zachodniego Khan Younis, dzień po tym, jak wojsko oznajmiło, że całkowicie otoczyło miasto.

W wyniku starć i zamachów bombowych wokół dwóch największych szpitali w mieście tysiące pacjentów, personelu i innych osób nie mogło opuścić szpitala.

Konflikt został wywołany bezprecedensowym transgranicznym atakiem uzbrojonych bojowników Hamasu na południowy Izrael 7 października, w którym zginęło około 1300 osób, a około 250 innych zostało wziętych jako zakładników.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas od tego czasu w Gazie zginęło ponad 25 700 osób.

Szacuje się, że 1,7 miliona ludzi – prawie trzy czwarte populacji – również zostało wysiedlonych w wyniku walk, które toczyły się w ciągu ostatnich 12 tygodni, a wielu z nich szukało schronienia w obiektach ONZ lub w ich pobliżu.

Centrum szkoleniowe Khan Younis jest jednym z największych obiektów noclegowych UNRWA. Oczekuje się, że na miejscu będzie mieszkać od 30 000 do 40 000 ludzi.

UNRWA stwierdziła, że ​​miejsce to zostało wyraźnie oznaczone, jego współrzędne zostały udostępnione władzom izraelskim i że ono oraz przebywająca w nim ludność cywilna powinny być chronione na mocy prawa międzynarodowego.

Jednak co najmniej sześć wysiedleńców zginęło, a wiele innych zostało rannych w poniedziałkowym ataku na ośrodek szkoleniowy, będącym efektem ciężkich walk w okolicy. zdaniem agencji.

W środę po południu Thomas White, dyrektor UNRWA w Strefie Gazy, powiedział, że trafiono w budynek ośrodka, w którym przebywało 800 osób z północnej Strefy Gazy.

W wywiadzie udzielonym BBC tego wieczoru w Rafah powiedział, że w budynek trafiły „dwa pociski czołgów”, w wyniku czego zginęło co najmniej dziewięć osób.

W czwartek rano White wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że budynek „został trafiony dwoma pociskami i zapalił się”. Dodał, że obecnie potwierdzono śmierć 12 osób, a stan 15 rannych jest krytyczny.

„Kilka misji mających na celu ocenę sytuacji zostało odrzuconych. Wczoraj wieczorem Organizacji Narodów Zjednoczonych w końcu udało się dotrzeć do dotkniętych obszarów, aby udzielić pomocy pacjentom po urazach, dostarczyć środki medyczne i ewakuować rannych pacjentów do Rafah”.

Dodał: „Sytuacja w Khan Younis uwydatnia ciągły brak przestrzegania podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego: rozróżnienia, proporcjonalności i ostrożności podczas przeprowadzania ataków. To jest niedopuszczalne i odrażające i należy z tym skończyć.”

W odpowiedzi na wstępne raporty UNRWA, Izraelskie Siły Obronne (IDF) stwierdziły: „Po przeglądzie naszych systemów operacyjnych IDF obecnie wykluczyło, że ten incydent był spowodowany atakiem powietrznym lub artyleryjskim IDF”.

„Trwa dokładny przegląd działań sił zbrojnych na tym obszarze” – stwierdził. „IDF bada również możliwość, że atak był wynikiem strzelaniny w Hamasie”.

Vedant Patel z Departamentu Stanu USA ponownie wezwał Waszyngton do ochrony ludności cywilnej w Gazie.

„Ubolewamy nad dzisiejszym atakiem na ośrodek szkoleniowy ONZ Khan Younis” – stwierdziła, nazywając go „niezwykle niepokojącym”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazu,

Zdjęcie zrobione z Rafah pokazuje dym unoszący się nad Khan Younis podczas izraelskiego bombardowania w czwartek

Siły Obronne Izraela poinformowały także w środę po południu, że ich żołnierze „rozpoczęli ćwiczenia dywizji na Zachodnim Khan Younis”, których celem były „placówki, infrastruktura oraz centra dowodzenia i kontroli” Hamasu.

„Rozbicie struktur wojskowych Hamasu w zachodnim Chan Yunis leży u podstaw logiki tej operacji”.

IDF dodała, że ​​Hamas „wykorzystuje cywilów, schroniska i szpitale” – czemu grupa zaprzecza.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia Gazy oskarżyło IDF o „izolowanie szpitali w Khan Younis i przeprowadzanie masakr w zachodniej części miasta”.

Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca (PRCS) stwierdziło, że prowadzony przez niego szpital Al-Amal i jego lokalna siedziba były „oblężone” przez siły izraelskie, w wyniku czego uwięzieni zostali pacjenci, ranni i szacunkowo 13 000 wysiedleńców.

Źródło obrazu, PALESTYŃSKIE TOWARZYSTWO CZERWONEGO Półksiężyca

opis obrazu,

Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że wokół szpitala Al-Amal doszło do ciężkiego ostrzału

„Obecnie nie są w stanie ewakuować się wraz z tysiącami osób przebywających w szpitalu, w tym 850 pacjentów, ponieważ drogi do i z budynku są albo niedostępne, albo zbyt niebezpieczne”.

IDF wydały rozkazy ewakuacji dla zachodnich części Chan Younis, w tym obszarów, gdzie znajdują się Nasser i al-Amal. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w regionie żyje około 88 000 mieszkańców i 425 000 przesiedleńców.

White powiedział BBC, że dziesiątki tysięcy kolejnych osób udaje się obecnie na południe do Rafah na granicy z Egiptem, gdzie aż 1,4 miliona ludzi szuka już schronienia.

Widać pięciu mężczyzn biegnących w stronę pola bitwy z białą flagą, zanim padną strzały, a jeden z nich upada na ziemię. Nie było jasne, kto otworzył ogień.

W środę brytyjski premier Rishi Sunak został zapytany w parlamencie, czy takie obrazy skłonią go do nalegania na zawieszenie broni w Gazie.

Odpowiedział: „Nikt nie chce, aby ten konflikt trwał ani chwili dłużej, niż to konieczne, a my chcemy natychmiastowej i trwałej pauzy humanitarnej”.

Kilka krajów nadal stara się o zawieszenie broni. Według doniesień jeden z planów zakłada miesięczne zawieszenie broni i stopniowe uwalnianie izraelskich zakładników i więźniów palestyńskich.

Wydaje się jednak, że zarówno Izrael, jak i Hamas odrzuciły propozycje, a nadzieje na postęp zostały osłabione.

Tymczasem prezydent Egiptu Abdul Fattah al-Sisi oskarżył Izrael o celowe opóźnianie dostaw pomocy na kontrolowanym przez Egipt przejściu granicznym w Rafah jako „formę nacisku na Strefę Gazy i jej ludność w związku z konfliktem i uwolnieniem zakładników”.

Jednak agencja izraelskiego Ministerstwa Obrony, która koordynuje dostawy z Egiptem i Narodami Zjednoczonymi, odrzuciła to twierdzenie, upierając się, że „nie ma ograniczeń co do ilości pomocy, która może trafiać do Gazy”.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *