Connect with us

Świat

Egipt. Zapis otwarcia sarkofagu zamknięty na 2500 lat. Niezwykłe znalezisko | Wiadomości ze świata

Published

on

Archeolodzy odnaleziono 59 drewnianych sarkofagów księży i ​​urzędników z XXVI. Dynastia. Sarkofagi były w idealnym stanie, a wiele z nich zachowało swój pierwotny kolor. Odkrycia dokonano na starożytnej nekropolii Sakkara na południu Kair. Miasto znane jest jako miejsce pochówku wielu królów i wysokich dygnitarzy Starego Państwa. Naukowcy szacują, że sarkofagi mogą mieć nawet 2500 lat.

Egipt. Archeolodzy otworzyli stary sarkofag. Wewnątrz dobrze zachowana mumia

Reuters stwierdza, że Sarkofagi znajdowały się w podziemnych szybach o głębokości około 10-12 metrów. Początkowo znaleziono trzy szyby z 13 sarkofagami w każdym. Następnie znaleziono kolejną, w której umieszczono 14 trumien.

Na miejscu znaleziono także 28 posągów boga Sokara. Archeolodzy, którzy odkryli sarkofagi, pracują na miejscu od 2018 roku. Od tego czasu udało im się również odkryć wiele zmumifikowanych ciał zwierząt.

W sobotę 3 października otwarto pierwszy sarkofag. W uroczystości wzięło udział liczna publiczność, m.in. ambasadorowie Szwecji i Nowej Zelandii w Egipt. Wewnątrz znaleziono doskonale zachowany sarkofag mumiana którym były napisy hieroglificzne. Film z wydarzenia został opublikowany w mediach społecznościowych. Krótki film szybko stał się popularny. Kilka milionów ludzi udostępniło to na Twitterze.

Egipskie Muzeum Turystyki i Antyków zapewnia, że ​​wszelkie znalezione sarkofagi zostaną przetransportowane do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.

Obejrzyj wideo
Niezwykłe znalezisko w środku miasta. Ma ponad 500 lat. Widzieliśmy ich z bliska

READ  Wiodący niemiecki wirusolog: Zima nie będzie łatwa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *