Connect with us

Świat

Wiceminister spraw zagranicznych Chin składa wizytę w Korei Północnej w ramach najnowszej dyplomacji między obydwoma krajami

Published

on

Wiceminister spraw zagranicznych Chin składa wizytę w Korei Północnej w ramach najnowszej dyplomacji między obydwoma krajami

SEOUL, Korea Południowa (AP) – Korea Północna powiedziała w piątek, że gości delegację rządu chińskiego pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Sun Weidonga, ponieważ kraj kontynuuje wysiłki na rzecz zacieśnienia stosunków z Pekinem i Moskwą w obliczu nasilających się konfrontacji z Waszyngtonem w celu wzmocnienia.

Oficjalna koreańska Centralna Agencja Informacyjna podała, że ​​delegacja Sun przybyła do stolicy Pjongjangu w czwartek po przekroczeniu granicy lądowej między obydwoma krajami. W raporcie nie podano bliższych szczegółów wizyty.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un stara się zwiększyć widoczność swojego partnerstwa z Chinami i Rosją, starając się przełamać izolację dyplomatyczną i wzmocnić swoją obecność w regionie, dołączając do zjednoczonego frontu przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Kim udał się we wrześniu na rosyjski Daleki Wschód na rzadki szczyt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a niektórzy eksperci twierdzą, że prawdopodobnie będzie zabiegał także o spotkanie z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

Chociaż Kim nadał priorytet swoim stosunkom z Rosją, wyrażając obawy dotyczące współpracy zbrojeniowej, która podsyciłaby wojnę Putina z Ukrainą, północnokoreański przywódca zapraszał także najwyższych urzędników chińskich na kluczowe wydarzenia w państwie w ostatnich miesiącach, obiecując wzmocnienie dwustronnych więzi w celu wzmocnienia.

Chińska delegacja pod przewodnictwem wicepremiera Liu Guozhonga wzięła udział we wrześniu ubiegłego roku w obchodach 75. rocznicy założenia Korei Północnej, na krótko przed podróżą Kima do Rosji. W lipcu Kim zaprosił urzędnika chińskiej partii rządzącej Li Hongzhonga i ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu na wielką paradę wojskową w Pjongjangu, gdzie wystrzelił swoje najpotężniejsze rakiety o potencjalnie zdolnej do przenoszenia broni nuklearnej w stronę Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii.

W zeszłym miesiącu Sun spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych Korei Północnej Pak Myong Ho w Pekinie, gdzie omówili wzmocnienie stosunków dwustronnych i koordynację bliżej nieokreślonych „kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”. Następnie Pak spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi, który zapowiedział rozszerzenie przyjaznej wymiany i wzmocnienie „strategicznej współpracy” w 2024 r., w związku z 75. rocznicą nawiązania przez oba kraje stosunków dwustronnych.

Wizyta firmy Sun w Korei Północnej ma miejsce w momencie, gdy doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zaplanował na ten tydzień rozmowy z Wangiem w Bangkoku w ramach ostatnich rozmów na wysokim szczeblu między Waszyngtonem a Pekinem w obliczu napięć związanych z handlem, technologią i asertywną polityką zagraniczną Chin w regionie.

Jako najważniejszy sojusznik Korei Północnej i najważniejsze koło ratunkowe Korei Północnej, Chiny są kluczowym partnerem w wysiłkach Kima mających na celu ożywienie gospodarki sparaliżowanej dziesięcioleciami złego zarządzania i sankcjami nałożonymi przez USA w związku z jego programami dotyczącymi broni nuklearnej i rakietowej, które Kim agresywnie rozwijał w ostatnich latach pomimo ograniczonych zasoby ma.

Jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ zarówno Chiny, jak i Rosja, w ostatnich miesiącach udaremniły wysiłki pod przewodnictwem USA mające na celu zaostrzenie sankcji na Północ w związku ze wzmożeniem przez nią testów broni, podkreślając, że podział, który pojawił się w związku z wojną Rosji z Północą, Ukraina pogłębiła się.

Waszyngton i Seul wzywały Pekin, aby wykorzystał swoje wpływy gospodarcze na Koreę Północną, aby przekonać rząd Kima do powrotu do negocjacji w sprawie rozbrojenia nuklearnego, które utknęły w martwym punkcie od 2019 roku.

Eksperci twierdzą, że aktywność handlowa między Koreą Północną a Chinami stopniowo się rozwija, odkąd Korea Północna złagodziła ograniczenia związane z pandemią i ponownie otworzyła granicę w zeszłym roku.

___

Śledź zasięg AP w regionie Azji i Pacyfiku pod adresem https://apnews.com/hub/asia-pacific

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *