Connect with us

Świat

Palestyńczycy grożą wznowieniem protestów na granicy Gazy i Izraela

Published

on

Hamas i Palestyński Islamski Dżihad zagrozili wznowieniem cotygodniowych protestów w pobliżu granicy Gaza-Izrael, jeśli nie będzie postępu w rozmowach na temat poprawy sytuacji gospodarczej i humanitarnej w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy.

Groźba została przekazana Izraelowi za pośrednictwem Egiptu, Kataru i innych pośredników, według palestyńskich źródeł, które powiedziały, że grupom zabrakło cierpliwości, ponieważ Brak postępu złagodzenia ograniczeń w Gazie.
To Protesty 2018-2019 na granicy z GaząNazywana przez palestyńskich organizatorów „Wielkim Marszem Powrotu”, była to seria cotygodniowych demonstracji, podczas których Palestyńczycy ścierali się z żołnierzami.

Protestujący domagali się, aby potomkowie uchodźców palestyńskich mogli wrócić do swoich dawnych wiosek i miasteczek w Izraelu. Zaprotestowali także przeciwko restrykcjom nałożonym na Strefę Gazy.

Grupy palestyńskie postanowiły „zwiększyć presję wzdłuż granic Gazy” po czas względnego spokoju podczas Eid al-Adha (Święto Ofiar), donosiła związana z Hezbollahem gazeta Al-Akhbar.

Planowana eskalacja ma na celu podsycenie toczących się dyskusji na tematy związane ze Strefą Gazy, w szczególności sytuacją humanitarną i gospodarczą, czytamy w raporcie.

W ciągu ostatnich dwóch dni, gdy napięcia eskalowały wzdłuż granicy, balony zapalające zostały wystrzelone do Izraela z Gazy, a palestyńskie grupy terrorystyczne zmierzają do stopniowej eskalacji z balonami z ładunkami wybuchowymi w nadchodzących dniach, palestyńskie źródła powiedziały Al-Akhbar.

Frakcje badają możliwość „wprowadzenia nowej dźwigni, w tym wznowienia Wielkiego Marszu Powrotu”, powiedzieli.

Nowy rząd Izraela praktykuje politykę „skręcania rąk”, ograniczając import różnych towarów, w tym materiałów budowlanych, do Strefy Gazy, powiedział Rami Abu al-Rish, wysoki rangą urzędnik w kontrolowanym przez Hamas Ministerstwie Handlu.

READ  NKorea wystrzeliwuje rakiety i granaty, co jeszcze bardziej podsyca napięcia

„Ponowne kontakty zbiegają się z powrotem egipskiej delegacji inżynieryjnej do Strefy Gazy, aby wznowić prace nad usuwaniem gruzu ze zniszczonych budynków”, powiedział źródło palestyńskie.

Według władz Hamasu usuwanie gruzu powinno zakończyć się w ciągu miesiąca i utorować drogę do odbudowy.

Izraelskie ograniczenia w imporcie materiałów budowlanych do Gazy oraz brak porozumienia w sprawie mechanizmu Udostępnienie środków z Kataru prawdopodobnie utrudnią rozpoczęcie drugiej fazy odbudowy, podają źródła.

Urzędnicy Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) nadal grozili Izraelowi w poniedziałek.

Większa presja na Strefę Gazy doprowadziłaby do eksplozji, powiedział rzecznik Hamasu Abd al-Latif al-Qanou.

„Nasi ludzie nie będą długo cierpliwi z powodu braku odbudowy i niechęci do podjęcia działań w celu zniesienia oblężenia” – powiedział.

Kontynuacja restrykcji w Gazie będzie eskalować, powiedział lider PIJ Khader Habib.

Izrael „będzie cierpiał reperkusje za uniemożliwienie importu niezbędnych dostaw, a pośrednicy powinni wywierać presję na Izrael, aby wywiązał się ze swoich obowiązków”, powiedział.

Wysoki rangą urzędnik Hamasu, Hussam Badran, został cytowany w poniedziałek, gdy powiedział, że brak postępu wynika z „braku doświadczenia politycznego” nowego rządu izraelskiego i „wewnętrznych różnic”.

Zmiana w rządzie izraelskim nie jest zmartwieniem Hamasu, powiedział, dodając: „Za każdym razem, gdy poczujemy, że negocjacje w sprawie zawieszenia broni i zniesienia oblężenia Gazy są opóźnione i utrudnione, będziemy w porozumieniu z frakcjami Uciekać się do różne instrumenty do wywierania nacisku na załogę.”

Jeśli chodzi o wysiłki na rzecz odbudowy Strefy Gazy, doświadczenie pokazuje, że niektóre kraje nie wypełniają swoich zobowiązań pomocy Palestyńczykom, powiedział Badran.

„Hamas nie pozwoli żadnemu krajowi na wykorzystanie jego darowizn do odbudowy Strefy Gazy w celu wywarcia presji na palestyńskie grupy oporu” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *