Connect with us

Świat

Powodzie w Londynie to najnowszy znak, że duże miasta są nieprzygotowane na zmiany klimatu

Published

on

Znane już sceny z miasta zalanego przez powódź miały miejsce w weekend w Londynie, kiedy ulewne deszcze zalały część brytyjskiej stolicy.

Kiedy dwa londyńskie szpitale Było to brutalne przypomnienie, że nawet niektóre z najbogatszych miast świata są niebezpiecznie nieprzygotowane na ten rodzaj ekstremalnej pogody, która staje się coraz bardziej powszechna i dotkliwa z powodu zmian klimatycznych.

Eksperci od klimatu i infrastruktury od lat ostrzegają, że Londyn, podobnie jak wiele innych dużych miast, jest nieprzygotowany na zmiany klimatyczne, duża część miasta zbudowana jest na równinie zalewowej, a wiktoriański system odwadniający tego typu nie jest w stanie wytrzymać ulewnego deszczu.

„Jest głębokie zaniepokojenie, że szpitalne izby przyjęć są zamykane z powodu powodzi. Z pewnością należy coś zrobić, aby zapewnić, że infrastruktura krytyczna nie zostanie naruszona” – powiedziała Liz Stephens, profesor nadzwyczajny w Instytucie Geografii i Nauk o Środowisku na Uniwersytecie w Reading. .

Według Greater London Authority, 17% Londynu jest zagrożonych powodzią w stopniu wysokim lub średnim, a ponad milion londyńczyków mieszka na równinie zalewowej.

Miasto zbudowało na Tamizie ogromny system ochrony przeciwpowodziowej, aby chronić się przed powodziami, ale bariery nie są zbyt pomocne, gdy dochodzi do gwałtownych powodzi spowodowanych nagłymi ulewnymi deszczami – tego typu, który staje się coraz bardziej powszechny ze względu na rosnące temperatury .

Zdjęcia z niedzieli przedstawiały zdziwionych londyńczyków wędrujących po zalanych ulicach. Niektórzy próbują nawet odjechać w podnoszącej się wodzie, przed czym ostrzegają urzędnicy, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że samochody zostaną zmiecione lub kierowcy zostaną uszczypnięci.

Londyńska Straż Pożarna poinformowała w poniedziałek, że odebrała ponad 1000 połączeń alarmowych związanych z powodzią, podczas których załogi ratowały ludzi z samochodów i pomagały im uciec z domów.

Chociaż te obrazy ludzi, którzy nie podchodzą poważnie do ryzyka, są niepokojące, Stephens powiedział, że nie można winić jednostek.

„Nasza zdolność do mapowania ryzyka powodzi wód powierzchniowych nie jest zbyt dobra” – powiedział Stephens. Zauważył, że mapy ryzyka powodziowego dotyczącego wód powierzchniowych w Wielkiej Brytanii nie uległy znacznej poprawie od 2013 r., chociaż dostępne są dokładniejsze technologie i opublikowano liczne raporty podkreślające rosnące ryzyko.

READ  Totalna wojna lub „pełzająca okupacja” w ramach opcji Putina, mówi ukraińskie Ministerstwo Obrony

Ponadto sposób monitorowania i zarządzania ryzykiem powodziowym w Wielkiej Brytanii jest niezwykle skomplikowany, ponieważ za różne części działań odpowiadają różne podmioty, a nie jeden podmiot.

Met Office, brytyjska państwowa służba meteorologiczna, wydała w niedzielę ostrzeżenia pogodowe o ulewnych deszczach i burzach, ale Stephens powiedział, że mogą one nie być od razu zrozumiane przez ludzi.

„Myślę, że było żółte ostrzeżenie informujące, że uderzenie może być poważne, ale żółte ostrzeżenie obejmowało bardzo duży obszar w południowo-wschodniej Anglii” – powiedział Stephens. „Więc tak naprawdę, jako osoba, co byś zrobił z tego typu informacjami? Kiedy nie wiesz, że Twoja nieruchomość jest zagrożona powodzią, a masz bardzo szerokie ostrzeżenie powodziowe lub nawet nie masz takiego ostrzeżenia? „Ostrzeżenie przed ulewnymi deszczami, więc nie powinniśmy się dziwić, jeśli ludzie nie są na to przygotowani” – powiedziała.

Raport na temat wpływu zmian klimatycznych na Wielką Brytanię opublikowany w zeszłym miesiącu przez rządową niezależną grupę doradczą ds. klimatu, Komitet ds. Zmian Klimatu, ostrzegał kraj, że „środki adaptacyjne nie nadążają za pogarszającą się rzeczywistością klimatyczną”. Ryzyko.”

„Ryzyko jest zawsze większe w środowisku miejskim, ponieważ mamy betonowe powierzchnie, ale polegamy również na starej infrastrukturze odwadniającej w Londynie, mówimy o wiktoriańskich odpływach”, powiedział Stephens.

Obrazy takie jak te przychodzące z Londynu w niedzielę stają się niepokojąco znajome.

Zaledwie dwa tygodnie temu niszczycielskie powodzie spowodowane ulewnymi deszczami przetoczyły się przez dużą część Europy Zachodniej, pozostawiając ponad 200 ofiar śmiertelnych i tysiące bez dachu nad głową. Znaczna część Chin jest położona centralnie po drugiej stronie świata Prowincja Henan została zdewastowana Po rekordowych deszczach w zeszłym tygodniu, w których zginęło co najmniej 58 osób, wyłączono prąd i ponad milion osób zostało zmuszonych do przeniesienia się.

I choć nie da się przypisać jednego zdarzenia do zmiany klimatu, ulewne deszcze i powodzie stają się coraz częstsze. Gdy atmosfera ziemska się ociepla, może wchłonąć więcej wilgoci, co może prowadzić do bezprecedensowych opadów. Średnie całkowite opady na danym obszarze mogą się nie zmienić, ale ekstrema ulegają wzmocnieniu, co może oznaczać dłuższe okresy suszy lub silniejsze burze. Jeśli po długim okresie suszy wystąpi ulewny deszcz, gleba może wchłonąć mniej wody, a deszcz z większym prawdopodobieństwem doprowadzi do powodzi.

Śmiertelne powodzie zalały części Europy, ale Holandia uniknęła ofiar śmiertelnych.  Dlatego

Obszary miejskie są bardziej narażone na gwałtowne powodzie, ponieważ ich powierzchnie są pokryte betonem, który zapobiega wchłanianiu wody przez glebę. Według Europejskiej Agencji Środowiska Paryż, Saloniki, Bukareszt i Barcelona należą do miast, których obszar jest w ponad trzech czwartych „zamknięty”, co oznacza, że ​​są bardziej zagrożone powodzią.

READ  Putin spadł ze schodów, pobrudził się problemami zdrowotnymi: raport

Ponadto wiele europejskich miast jest zależnych od bardzo starej infrastruktury, a system kanalizacji nie radzi sobie z obfitymi opadami deszczu.

„Letnie burze z piorunami nie są nowym zjawiskiem, ale staje się coraz bardziej jasne, że pogarszające się skutki powodzi spowodowane ulewnymi deszczami są niszczycielskie w Wielkiej Brytanii i w całej Europie” – powiedział Jess Neumann, hydrolog z University of Reading, w komentarzu na temat Nauka Centrum medialne. „Powaga i częstotliwość powodzi jest silnym ostrzeżeniem, że nie jesteśmy gotowi na walkę ze zmianami klimatu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *