Connect with us

Gospodarka

Obawiając się rosyjskiej blokady gazowej, francuski przemysł zwraca się w stronę ropy

Published

on

Obawiając się rosyjskiej blokady gazowej, francuski przemysł zwraca się w stronę ropy

Logo francuskiego producenta opon Michelin jest widoczne na samochodzie wyścigowym Formuły E w Rzymie, Włochy 17 maja 2016 r. REUTERS / Alessandro Bianchi / / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

AIX-EN-PROVENCE, Francja, 10 lipca (Reuters) – energochłonne francuskie firmy przyspieszają plany awaryjne i przestawiają swoje kotły gazowe na ropę, aby uniknąć zakłóceń w przypadku dalszych cięć dostaw gazu w Rosji i przerw w dostawie prądu.

Kilku menedżerów najwyższego szczebla zebranych na konferencji biznesowej i ekonomicznej na południu Francji w weekend powiedziało, że przygotowuje się na potencjalne przerwy w dostawie prądu.

„To, co zrobiliśmy, to przebudowa naszych kotłów na gaz lub olej, a w razie potrzeby możemy nawet przejść na węgiel” – powiedział Florent Menegaux, dyrektor naczelny Michelin (MICP. PA), jednego z wiodących na świecie. producentów opon.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Celem jest uniknięcie konieczności zamykania elektrowni w przypadku niedoboru” – dodał, mówiąc, że chociaż w Europie prawdopodobny jest niedobór gazu, nadal dostępna jest ropa jako alternatywa.

Zwiększenie produkcji opon w zakładzie produkcyjnym zajmuje kilka dni, powiedział Menegaux, więc utrzymanie stałego zaopatrzenia w energię jest niezbędne.

Rosja w czerwcu zmniejszyła przepływ przez gazociąg Nord Stream 1, główny szlak transportu gazu do Europy Zachodniej, do 40% przepustowości. Politycy i przemysł obawiają się dalszych wąskich gardeł w dostawach w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, którą Moskwa określa jako „wojskową operację specjalną”.

W całej Europie przemysł zwraca się ku bardziej zanieczyszczającym paliwom niż gazowi, ponieważ priorytetem jest uwzględnienie w gospodarce kosztów zakłóceń działalności i rosnących cen energii, a nie wyznaczanie długoterminowych celów przejścia na paliwo o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział obecnym na konferencji dyrektorom wyższego szczebla, że ​​nieodpowiedzialne jest nieprzygotowanie się na niedobory.

„Przygotujmy się na wyłączenie rosyjskiego gazu” – powiedział im. „Dzisiaj jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz”.

Francja pozyskuje około 70% energii elektrycznej z energii jądrowej, co czyni ją znacznie mniej bezpośrednio uzależnioną od rosyjskiego gazu niż sąsiednie Niemcy.

Jednak kontrolowany przez państwo producent energii EDF (EDF.PA) ma trudności z zaspokojeniem potrzeb Francji z powodu przestojów w jej starzejących się elektrowniach, co dodatkowo obciąża resztę sektora energetycznego.

Produkcja energii w 29 z 56 reaktorów jądrowych została wstrzymana z powodu przeglądów i napraw.

Francuski rząd bada firmy pod kątem firm, które polegają na nieprzerwanym zasilaniu.

Stara się również złagodzić wpływ wzrostu cen energii, ograniczając do końca roku ceny detaliczne gazu i energii elektrycznej, co pomogło utrzymać inflację we Francji wśród najniższych w Europie.

Prezes innej dużej firmy przemysłowej, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział Reuterowi na marginesie konferencji, że wierzy, iż wszystkie duże firmy chcą przejść na ropę.

Producent samochodów Stellantis (STLA.MI) rozważa sposoby generowania własnej energii w przypadku kryzysu energetycznego, powiedział w zeszłym miesiącu dyrektor naczelny Carlos Tavares we francuskiej fabryce.

Obejmuje to budowę własnej elektrowni lub inwestycję w istniejącą, aby zabezpieczyć część produkcji.

Były minister energetyki Polski Michał Kurtyka, którego kraj jest w 70% uzależniony od węgla, powiedział podczas konferencji przywódcom, że Europa czeka na „perfekcyjną burzę” tej zimy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Mathieu Rosemaina; Edytowane przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *