Connect with us

Świat

Nowa Zelandia zakazuje TikTok na urządzeniach podłączonych do Parlamentu, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa

Published

on

Nowa Zelandia zakazuje TikTok na urządzeniach podłączonych do Parlamentu, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa

WELLINGTON (Reuters) – Nowa Zelandia powiedziała w piątek, że zablokuje TikTok na urządzeniach z dostępem do krajowej sieci parlamentarnej w związku z obawami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, stając się najnowszym krajem, który ograniczy korzystanie z aplikacji do udostępniania wideo na urządzeniach związanych z rządem.

Na całym świecie narastają obawy dotyczące możliwości uzyskania przez chiński rząd dostępu do lokalizacji i danych kontaktowych użytkowników za pośrednictwem ByteDance, chińskiej firmy macierzystej TikTok.

Głębokość tych obaw została podkreślona w tym tygodniu, kiedy administracja Bidena zażądała, aby chińscy właściciele TikTok pozbyli się swoich udziałów, w przeciwnym razie aplikacja może zostać zakazana w USA.

W Nowej Zelandii TikTok zostanie zablokowany na wszystkich urządzeniach z dostępem do sieci Parlamentu do końca marca.

Rafael Gonzalez-Montero, dyrektor naczelny Służby Parlamentarnej, powiedział w e-mailu do Reutera, że ​​decyzja została podjęta po radach ekspertów ds.

„Na podstawie tych informacji służby ustaliły, że zagrożenia w obecnym środowisku parlamentarnym Nowej Zelandii są nie do przyjęcia” – powiedział.

Dodał, że można poczynić specjalne ustalenia dla tych, którzy potrzebują aplikacji do swojej pracy.

ByteDance nie odpowiedział natychmiast na prośbę Reutera o komentarz.

Na konferencji prasowej premier Chris Hipkins powiedział, że Nowa Zelandia działa inaczej niż inne narody.

„Departamenty i agencje postępują zgodnie z radami (Rządowego Biura Bezpieczeństwa Komunikacji) w zakresie polityki IT i bezpieczeństwa cybernetycznego… nie mamy jednego uniwersalnego podejścia do sektora publicznego” – powiedział Hipkins.

Zarówno Siły Zbrojne Nowej Zelandii, jak i Departament Spraw Zagranicznych i Handlu poinformowały w piątek, że wprowadziły już zakaz TikToka na urządzeniach roboczych.

Rzecznik Sił Obronnych Nowej Zelandii powiedział w e-mailu do agencji Reuters, że posunięcie to było „zapobiegawczym podejściem do ochrony bezpieczeństwa” personelu.

READ  Wiadomości o królowej Elżbiecie — Monarch budzi obawy o zdrowie, gdy do zamku Windsor trafiają DWA kolejne wózki golfowe

W czwartek Wielka Brytania zakazała aplikacji na telefonach rządowych ze skutkiem natychmiastowym. Władze w USA mają czas do końca marca na usunięcie aplikacji z oficjalnych urządzeń.

TikTok powiedział, że uważa, że ​​​​niedawne zakazy opierają się na „fundamentalnych nieporozumieniach” i są napędzane szerszą geopolityką, dodając, że wydał ponad 1,5 miliarda dolarów na rygorystyczne działania w zakresie bezpieczeństwa danych i zaprzecza zarzutom o szpiegostwo.

Reportaż Lucy Craymer w Wellington, Lewisa Jacksona i Renju Jose w Sydney oraz Josha Ye w Hong Kongu; Montaż autorstwa Anne Marie Roantree, Muralikumar Anantharaman, Edwina Gibbs i Gerry Doyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *