Connect with us

Świat

Jak nakaz aresztowania Putina zmienia wizytę Xi w Rosji

Published

on

WASHINGTON (AP) – Prezydent Chin Xi Jinping planuje spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w przyszłym tygodniu w Moskwie podkreślił aspiracje Chin do odgrywania większej roli na arenie światowej. Ale ujawniły również niebezpieczeństwa związane z globalną dyplomacją: kilka godzin po ogłoszeniu podróży w piątek wydano międzynarodowy nakaz aresztowania została wydana za Putina pod zarzutem zbrodni wojennych, co przynajmniej trochę osłabiło wielkie rewelacje Chin.

Gwałtowny rozwój sytuacji, który nastąpił po pośrednictwie Chin w zawarciu umowy między Arabią Saudyjską a Iranem o wznowienie stosunków dyplomatycznych i opublikowanie tak zwanego „planu pokojowego” dla Ukrainy – nastąpiło, podczas gdy administracja Bidena patrzyła podejrzliwie Wysiłki Pekinu, by stać się bardziej asertywnymi w stosunkach międzynarodowych.

Urzędnicy amerykańscy początkowo nie komentowali publicznie nakazu aresztowania Putina wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, ale prywatnie wyrazili zadowolenie, że organ międzynarodowy zgodził się z oceną Waszyngtonu, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie.

Administracja Bidena uważa, że ​​pragnienie Chin, by być postrzegane jako mediator w sprawie pokoju między Rosją a Ukrainą, może być postrzegane bardziej krytycznie po oficjalnym podejrzeniu Putina o bycie zbrodniarzem wojennym, według dwóch amerykańskich urzędników. Urzędnicy, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do publicznego wypowiadania się w tej sprawie, powiedzieli, że rząd ma nadzieję, że nakazy pomogą zmobilizować wcześniej neutralne kraje do zaangażowania się w konflikt.

Spojrzenie na spotkanie Xi-Putin i jak może na nie wpłynąć nakaz aresztowania.

JAKIE JEST ZNACZENIE XI. SPOTKANIE Z PUTINEM:

Wizyta w Rosji będzie pierwszą zagraniczną podróżą Xi od czasu, gdy został wybrany na bezprecedensową trzecią kadencję jako prezydent Chin. Dzieje się tak, gdy Pekin i Moskwa pogłębiły więzi w krokach, które rozpoczęły się tuż przed inwazją Rosji na Ukrainę od spotkania obu przywódców w Pekinie podczas zeszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, gdzie zadeklarowali partnerstwo bez granic.

READ  Zaginiony nakaz przeszukania domu matki Chula Vista - NBC 7 San Diego

Od tego czasu Chiny wielokrotnie opowiadały się po stronie Rosji, aby zablokować międzynarodowe działania przeciwko Moskwie w związku z konfliktem na Ukrainie, a amerykańscy urzędnicy twierdzą, że rozważają dostarczenie Rosji broni w celu wsparcia wojny. Ale próbowała też odgrywać bardziej neutralną rolę, oferując plan pokojowy, który został zasadniczo zignorowany.

Podczas spotkania w Moskwie obie strony prawdopodobnie potwierdzą swoje partnerstwo, które obie uważają za kluczowe dla przeciwdziałania temu, co uważają za niewłaściwy i niezasłużony wpływ Stanów Zjednoczonych i ich zachodnich sojuszników.

JAKIE ZNACZENIE NAKAZU ARESZTOWANIA MTK DLA PUTINA?

Na krótką metę jest mało prawdopodobne, aby wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakaz aresztowania Putina i jednego z jego współpracowników miał duży wpływ na spotkanie lub stanowisko Chin wobec Rosji. Ani Chiny, ani Rosja – ani Stany Zjednoczone, ani Ukraina – nie ratyfikowały traktatu założycielskiego MTK. Stany Zjednoczone, poczynając od administracji Clintona, odmówiły przyłączenia się do sądu z powodu obaw, że ich szeroki mandat może prowadzić do ścigania amerykańskich żołnierzy lub urzędników.

Oznacza to, że żaden z czterech krajów formalnie nie uznaje jurysdykcji sądu ani nie jest związany jego postanowieniami, chociaż Ukraina zgodziła się na dopuszczenie niektórych śledztw MTK w sprawie przestępstw na swoim terytorium, a Stany Zjednoczone współpracowały w dochodzeniach MTK.

Ponadto jest wysoce nieprawdopodobne, aby Putin udał się do kraju związanego zobowiązaniami wobec MTK. Jeśli tak, wątpliwe jest, czy ten kraj rzeczywiście by go aresztował. Istnieje precedens, że wcześniej oskarżony, w szczególności były prezydent Sudanu Omar Bashir, odwiedzał członków MTK bez aresztowania.

Jednak plama z nakazu może działać przeciwko Chinom i Rosji w sądzie opinii publicznej, a międzynarodowy status Putina może być zagrożony, jeśli zarzuty nie zostaną wycofane lub zostanie on uniewinniony.

READ  Kishida: Japonia obiecuje być „światowym liderem” w walce z rosyjską agresją, przekazując Ukrainie 5,5 miliarda dolarów pomocy

WIDOK Z WASZYNGTONU:

Choć obawiają się bezpośredniego omawiania nakazów aresztowania MTK, urzędnicy amerykańscy nie przebierają w słowach, jeśli chodzi o planowaną wizytę Xi w Moskwie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, nazwał dążenie Pekinu do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie „ratyfikacją rosyjskiego podboju” i ostrzegł, że Rosjanie mogą wykorzystać zawieszenie broni do przegrupowania swoich pozycji „aby mogli wznowić ataki na Ukrainę w czasie ich wybór”.

„Nie wierzymy, że jest to krok w kierunku sprawiedliwego, trwałego pokoju” – powiedział. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena, Jake Sullivan, wezwał w tym tygodniu Xi do rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a ukraiński przywódca również wyraził zainteresowanie rozmowami z Xi.

WIDOK Z Kijowa:

Przed ujawnieniem nakazu aresztowania MTK ukraińscy analitycy ostrzegali przed wpadnięciem w możliwą pułapkę przed spotkaniem Xi-Putin. „Musimy jasno powiedzieć, że takie rozmowy pokojowe są pułapką dla Ukrainy i jej korpusu dyplomatycznego” – powiedział Yurii Poita, który kieruje sekcją azjatycką kijowskiej New Geopolitics Research Network.

„W takich warunkach te rozmowy pokojowe nie będą koncentrować się na pokoju” – powiedziała Nataliia Butyrska, analityk ukraińskiej polityki w Azji Wschodniej. Powiedziała, że ​​wizyta odzwierciedla nie tyle dążenie Chin do pokoju, ile chęć odegrania ważnej roli w ewentualnym rozwiązaniu konfliktu.

„Chiny nie czynią wyraźnego rozróżnienia między agresorem a ofiarą. A kiedy jakiś kraj rozpoczyna działania pokojowe lub przynajmniej stara się pomóc stronom, brak rozróżnienia wpłynie na obiektywizm” – powiedziała Butyrska. „Z mojego punktu widzenia Chiny próbują zamrozić konflikt”.

WIDOK Z MOSKWY:

Nawet jeśli Chiny nie udzielą Rosji pomocy wojskowej, czego obawiają się Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, Moskwa postrzega wizytę Xi jako silny sygnał chińskiego wsparcia, rzucający wyzwanie wysiłkom Zachodu na rzecz izolacji Rosji i zadania jej wyniszczających ciosów gospodarce.

READ  Śmiertelny atak dronów na tankowce eskaluje napięcia między Iranem a Izraelem

Rzecznik Kremla Jurij Uszakow zauważył, że Putina i Xi łączą „bardzo szczególne przyjacielskie i oparte na zaufaniu więzi osobiste” i z zadowoleniem przyjął plan pokojowy Pekinu. „Doceniamy ostrożne, wyważone stanowisko chińskich przywódców w tej sprawie” – powiedział Uszakow.

Obserwatorzy twierdzą, że pomimo tego, że Chiny działają jako mediator, odmowa potępienia rosyjskich działań nie pozostawia wątpliwości co do sympatii Pekinu.

„Chiński plan pokojowy to listek figowy, który ma odwrócić zachodnią krytykę wsparcia Rosji” – powiedział Alexander Gabuev, starszy członek Carnegie Endowment for International Peace. „Optyka, którą tworzy, jest taka, że ​​Chiny mają plan pokojowy, obie walczące frakcje go zaakceptowały i były chętne do zbadania możliwości, a następnie zostały zabite przez wrogi Zachód”.

WIDOK Z PEKINU:

Chińscy urzędnicy przechwalają się swoimi nowo zdobytymi wpływami na arenie międzynarodowej, ponieważ polityka zagraniczna ich kraju staje się coraz bardziej asertywna pod rządami Xi.

Ogłaszając wizytę Xi, chińskie ministerstwo spraw zagranicznych powiedziało, że powiązania Pekinu z Moskwą są jedną z głównych potęg światowych. „Gdy świat wkracza w nowy okres zamieszek i zmian, znaczenie i wpływ stosunków chińsko-rosyjskich jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i głównego mocarstwa wykracza daleko poza ramy dwustronne” – napisano.

Wizytę nazwano „podróżą przyjaźni, która jeszcze bardziej pogłębia wzajemne zaufanie i zrozumienie między Chinami a Rosją oraz umacnia polityczne i społeczne podstawy przyjaźni między dwoma narodami od pokoleń”.

___

Współautorzy tego raportu, Aamer Madhani z Waszyngtonu i Hanna Arhirova z Kijowa, przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *