Connect with us

Świat

Amnesty International mówi, że dzieci w Iranie są torturowane

Published

on

(CNN) wykorzystały władze irańskie metody tortur w tym przemocy seksualnej wobec zatrzymanych dzieci w ramach represji ostatnie protestywedług grupy praw Amnesty International.

„Irański wywiad i siły bezpieczeństwa dopuściły się przerażających aktów tortur, w tym bicia, chłosty, elektrowstrząsów, gwałtów i innych aktów przemocy seksualnej wobec dzieci w wieku od 12 lat, aby stłumić ich udział w ogólnokrajowych protestach” – powiedziała Amnesty International w czwartek.

Raport grupy ujawnił „metody tortur stosowane przez Gwardię Rewolucyjną, bojówki Basidż, Policję Bezpieczeństwa Publicznego oraz inne siły bezpieczeństwa i wywiadu wobec przetrzymywanych chłopców i dziewcząt w celu ukarania ich i poniżenia oraz wydobycia od nich„ przyznania się ”do szantażu „. ”

Diana Eltahawy, zastępca dyrektora regionalnego Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, powiedziała, że ​​„przemoc Iranu wobec dzieci ujawnia celową strategię zniszczenia żywego ducha młodzieży tego kraju i zniechęcenia jej do domagania się wolności i praw człowieka”.

Amnesty International otrzymała „zeznania ofiar i ich rodzin, a także dalsze zeznania na temat powszechnych tortur wobec dziesiątek dzieci od 19 naocznych świadków, w tym dwóch prawników, oraz 17 dorosłych zatrzymanych, którzy byli przetrzymywani z dziećmi” – podała organizacja praw człowieka. .

Protesty zapoczątkowała śmierć 22-letniego Irańczyka Mahsy Aminiego, który zmarł 16 września 2022 r. po aresztowaniu przez krajowy oddział zastępczy.

Iran przyznał się do zatrzymania ponad 22 000 osób podczas protestów, ale według Amnesty International nie powiedział, ile z nich to dzieci. Grupa szacuje, że wśród aresztowanych mogą być tysiące dzieci.

Amnesty powiedziała również, że „agenci państwowi stosowali gwałt i inną przemoc seksualną, w tym rażenie prądem genitaliów, dotykanie genitaliów i groźby gwałtu, jako broń przeciwko zatrzymanym dzieciom, aby złamać ich odwagę, upokorzyć je i ukarać i/lub „przyznać się” do szantażu „. „

READ  Białoruś. Kreml: Rosja wyciągnie z granicy funkcjonariuszy organów ścigania

„Inne wymienione metody tortur obejmują chłostę, rażenie prądem elektrycznym, podawanie siłą niezidentyfikowanych pigułek i trzymanie głów dzieci pod wodą” – dodano w raporcie Amnesty International.

Amnesty International wezwała Iran do uwolnienia wszystkich dzieci przetrzymywanych za pokojowe protesty i wezwała inne kraje do „sprawowania uniwersalnej jurysdykcji nad irańskimi urzędnikami, w tym tymi posiadającymi władzę lub wyższą odpowiedzialność, którzy są w uzasadniony sposób odpowiedzialni karnie za zbrodnie na mocy prawa międzynarodowego”. dzieci, podejrzewa się protestujących”.

CNN zwróciło się do rządu Iranu o komentarz, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi, a rząd nie skomentował publicznie raportu.

W lutym CNN ujawniło istnienie rozległej sieci nielegalnych tajnych więzień lub czarnych miejsc w Iranie.

Metody represji i tortur stosowane w tej mrocznej siatce wydają się jeszcze bardziej przerażające niż zwykłe surowe traktowanie aresztowanych protestujących, jakich mogą spodziewać się w legalnych ośrodkach detencyjnych.

CNN zwróciło się do rządu irańskiego o komentarz w sprawie zarzutów stosowania tortur i nadużyć w tych nieoficjalnych miejscach, ale nie otrzymało odpowiedzi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *