Connect with us

Gospodarka

Nie ma szans na obniżkę stóp procentowych w tym roku, mówi Glapiński | Artykuł

Published

on

Nie ma szans na obniżkę stóp procentowych w tym roku, mówi Glapiński |  Artykuł

Uzasadniając decyzję RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, Glapiński wskazał, że inflacja w maju była dokładnie wartością docelową (2,5%), ale w scenariuszu częściowego zniesienia parasola energetycznego (prąd, gaz, ciepło ma wzrosnąć). do 5,2% na koniec tego roku. Natomiast w scenariuszu całkowitego zniesienia parasoli inflacja ma wynieść 7,5%, a w przypadku ich utrzymania inflacja wyniesie 3,8%. Oznacza to, że zdaniem NBP oczekiwany wzrost inflacji wynika nie tylko ze zniesienia parasoli, ale także z faktu, że średniookresowy trend inflacyjny kształtuje się powyżej celu 2,5%.

Glapiński powiedział, że inflacja utrzymuje się w przedziale inflacyjnym już od czterech miesięcy, co uznał za duży sukces polityki NBP. Jednak w dalszej części konferencji omówił procesy, które trudniej sklasyfikować pod kątem sukcesu.

  1. Po pierwsze, spadek inflacji został określony jako przejściowy i częściowo wynika ze spadku cen surowców. Istnieje zatem duże ryzyko, że wzrost z obecnego niskiego poziomu będzie w przyszłości czynnikiem inflacyjnym.
  2. Co ważniejsze, inflacja bazowa, zwłaszcza w kategoriach usług, utrzymuje się i utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Wynika to m.in. z wysokiej dynamiki wynagrodzeń (ponad 14% w I kwartale), której przyszły poziom jest trudny do przewidzenia. Naszym zdaniem niestabilna dynamika płac wskazuje, że oczekiwania inflacyjne są słabo zakotwiczone.

Prezes Glapiński podkreślił, że RPP koncentruje się na utrzymaniu inflacji w granicach celu inflacyjnego. Dlatego prawdopodobieństwo obniżki stóp w 2024 r. wynosi zero. Ponadto powiedział, że „jeśli inflacja wzrośnie, RPP nie zawaha się podnieść stóp procentowych”. Czynnikami ograniczającymi prawdopodobieństwo łagodzenia parametrów polityki pieniężnej są utrzymujące się ożywienie gospodarcze, szybki wzrost płac, luźna polityka fiskalna oraz prognozowany wzrost inflacji. Natomiast silny kurs złotego, wspierany obecnym poziomem stóp procentowych NBP, sprzyja obniżeniu inflacji. Dodatkowo, obniżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego oraz oczekiwana obniżka stóp procentowych Rezerwy Federalnej powinny wesprzeć złotego. Jednocześnie Glapiński wspomniał, że RPP chciałaby obniżki stóp procentowych, jeśli inflacja będzie nadal spadać. W końcowej części konferencji wyraził nadzieję, że taka sytuacja nastąpi w połowie 2025 roku.

READ  Inflacja w Polsce w czerwcu bez zmian
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *