Connect with us

technologia

Naukowiec zajmujący się walką z wirusami został uznany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi roku 2021 magazynu Time – The First News

Published

on

Dr. Lidia Morawska znalazła się na liście „innowatorów” na liście czasowej, ponieważ „uznała znaczenie transmisji aerozolu i zebrała dane, które przekonałyby Światową Organizację Zdrowia i inne odpowiednie agencje do tego samego”.
Antoni Weate / QUT

Polska naukowiec została uznana za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób 2021 magazynu Time za swoją pracę nad COVID-19.

Dr. Lidia Morawska znalazła się na liście „innowatorów” na liście czasowej, ponieważ „uznała znaczenie transmisji aerozolu i zebrała dane, które przekonałyby Światową Organizację Zdrowia i inne odpowiednie agencje do tego samego”.

Artykuł pochwalił jej pracę nad uczynieniem zamkniętych środowisk, takich jak szkoły i miejsca pracy, bezpieczniejszymi dla ludzi na całym świecie.

Dr. Lidia Morawska znalazła się na liście „innowatorów” na liście czasowej, ponieważ „uznała znaczenie transmisji aerozolu i zebrała dane, które przekonałyby Światową Organizację Zdrowia i inne odpowiednie agencje do tego samego”.ZAMKNIJ / Twitter

Od 1990 r. Morawska współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) jako współautor i doradca w zakresie wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza, gdy pandemia COVID-19 uderzyła w cząstki obciążone wirusem SARS-CoV-2.

Prace grupy zostały opublikowane w listopadzie ubiegłego roku, a zalecenia zostały wdrożone przez WHO i organy krajowe, takie jak CDC (Centrum Kontroli Chorób).

Jej badania zawierają kilka kluczowych rad, z których większość z nas zdaje sobie sprawę, takich jak zachowanie odległości około 1 do 2 metrów, unikanie przepełnienia w zamkniętych przestrzeniach, takich jak transport publiczny, oraz zalecanie stosowania bakteriobójczych lamp ultrafioletowych.

Dr. Morawska twierdzi, że rozwiązywanie problemów z wentylacją może być głównym czynnikiem zapobiegającym powtarzającym się lokautom.Morawskiej i Miltona

Morawska podsumowuje w artykule: „Proponowane przez nas działania oferują więcej korzyści niż potencjalnych wad, nawet jeśli można je tylko częściowo wdrożyć”.

W maju tego roku Morawska ponownie była głównym naukowcem zespołu, który opublikował w prestiżowym czasopiśmie „Science” swoje wyniki pt. „Zmiana paradygmatu w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych wewnątrz pomieszczeń”.

Artykuł był wezwaniem do broni skierowanym do rządów i organizacji zdrowotnych na całym świecie, nalegających, aby zażywały choroby przenoszone drogą powietrzną, czy to COVID, czy sezonową grypę, tak samo poważnie jak bezpieczeństwo żywności, higiena czy picie.

Propozycje mają wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady i normy dotyczące „projektowania i eksploatacji budynku dla powietrza, którym oddychamy”.

Jej badania zawierają kilka kluczowych rad, z których większość z nas zdaje sobie sprawę, takich jak zachowanie odległości około 1 do 2 metrów, unikanie przepełnienia w zamkniętych przestrzeniach, takich jak transport publiczny, oraz zalecanie stosowania bakteriobójczych lamp ultrafioletowych.Uniwersytet Technologiczny w Queensland

W wywiadzie dla Brisbane Times dr. Morawska: „W XIX wieku nastąpiła zmiana paradygmatu w odniesieniu do czystej wody. Musimy również myśleć o czystym powietrzu, powinniśmy mieć w pomieszczeniach powietrze wolne od wirusów.”

Podkreśliła również przydatność masek jako ostatniej linii obrony dla pracowników wysokiego ryzyka przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, ale zakwestionowała znaczenie odkażania rąk i czyszczenia powierzchni, gdy wirus jest głównie w powietrzu.

Zamiast tego upierała się, że naprawienie problemów z wentylacją może być głównym czynnikiem zapobiegającym powtarzającym się blokadom.

Praca dr. Morawska, która ma prawie 1000 publikacji naukowych, skupiła się na wpływie drobnego pyłu w powietrzu na ludzi i środowisko.Czas / YouTube

Morawska po raz pierwszy przeprowadziła się z Polski do Kanady w 1987 roku, aby prowadzić badania jako staż podoktorski na Uniwersytecie McMaster w Hamilton, a później na Uniwersytecie w Toronto.

Jej praca doczekała się prawie 1000 publikacji naukowych i koncentruje się na wpływie drobnego pyłu w powietrzu na ludzi i środowisko.

Morawska jest profesorem na Queensland University of Technology od 2003 roku, a w zeszłym roku została wicekanclerzem Fellow w Globalnym Centrum Badań nad Czystym Powietrzem (GCARE) na Uniwersytecie Surrey.

READ  Transmisja na żywo z Samsunga Galaxy Z Fold 2: oto jak oglądać wydarzenie inauguracyjne
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *