Connect with us

Świat

Najświeższe wiadomości z Afganistanu, gdy talibowie przejmują kontrolę nad pałacem prezydenckim w Kabulu

Published

on

Talibscy bojownicy i lokalni mieszkańcy siedzą nad pojazdem Humvee Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) stojącym na poboczu drogi w prowincji Laghman 15 sierpnia. AFP / Getty Images

Sekretarz obrony Lloyd Austin zatwierdził 1000 dodatkowych żołnierzy amerykańskich w Afganistanie, powiedział CNN urzędnik ds. Obrony, w sumie 6000 żołnierzy amerykańskich, którzy wkrótce będą w kraju.

Dodatkowe oddziały pochodzą z 82. grupy powietrznodesantowej, która była w drodze do Kuwejtu i są wysyłane ze względu na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa, powiedział urzędnik.

Twoim głównym zadaniem jest ochrona międzynarodowego lotniska w Kabulu, punktu wejścia dla wojsk i punktu wyjścia dla personelu ambasady USA i wyjeżdżających Afgańczyków.

„Nie zakładamy, że każdy centymetr lotniska jest bezpieczny” – powiedział urzędnik, odnotowując doniesienia o afgańskich cywilach spieszących na lotnisko.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje około 3000 żołnierzy amerykańskich. Reszta oddziałów jest w drodze lub w niedalekiej przyszłości.

Urzędnik powiedział, że na lotnisku lub w jego pobliżu miały miejsce incydenty związane z bezpieczeństwem, ale siły amerykańskie nie zostały namierzone ani zastrzelone. Wojska tureckie pozostają na miejscu i również uczestniczą w wysiłkach mających na celu zabezpieczenie pola. Oficer nie był w stanie stwierdzić, czy wojska tureckie brały udział w wymianie ognia.

Wojsko USA nadzoruje kontrolę ruchu lotniczego w terenie, która nadal jest obsługiwana przez afgańskich kontrolerów ruchu lotniczego. Loty cywilne i wojskowe są kontynuowane, powiedział przedstawiciel obrony, pomimo opóźnień i tymczasowych zakłóceń w lotach cywilnych.

Amerykańskie wojsko będzie miało maksymalną zdolność do przenoszenia około 5000 osób dziennie z międzynarodowego lotniska w Kabulu, chociaż nie mogą jeszcze przenieść tej liczby, powiedział urzędnik. Tę zdolność osiągniesz „w ciągu kilku dni”.

Stany Zjednoczone jasno przedstawiły swoje plany talibom w Doha i że każda próba zastrzelenia sił amerykańskich spotka się z silną reakcją, dodał urzędnik.

READ  Głoska bezdźwięczna. Zmarł Robert Fisk, jeden z najsłynniejszych korespondentów zagranicznych na świecie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *