Connect with us

Świat

Premier Malezji Muhyiddin Yassin i rezygnacja gabinetu

Published

on

Muhyiddin Yassin (C) został zaprzysiężony na 8. premiera Malezji 1 marca 2020 r.

Mohd Rasfan | AFP | Obrazy Getty

Premier Malezji Muhyiddin Yassin i jego gabinet złożyli w poniedziałek rezygnację królowi, podał pałac w oświadczeniu.

Rezygnacja przychodzi jako Malezja walczy z najgorszą epidemią Covid-19 i ekonomiczny cios z wielu rund blokad.

Muhyiddin pozostanie „administratorem” premiera do czasu mianowania nowego przywódcy, podał pałac w oświadczeniu. Pałac dodał w oświadczeniu malajskim – które przetłumaczył CNBC – że król rozważał wybór na razie „nienajlepszą opcję” w obliczu epidemii Covid.

W poniedziałek malezyjski ringgit był najsłabszy w stosunku do dolara amerykańskiego od ponad roku.

Przed opublikowaniem oświadczenia pałacu minister nauki, technologii i innowacji Malezji Khairy Jamaluddin powiedział we wpisie na swoim zweryfikowanym koncie na Instagramie, że rząd złożył rezygnację na rzecz króla.

Post Khairy’ego był zgodny z doniesieniami lokalnych mediów, że Muhyiddin ustąpił ze swojego najwyższego stanowiska po utracie większości w parlamencie z powodu walk o władzę w jego koalicji politycznej.

Stracić większość parlamentarną

Jednak w przemówieniu w zeszły piątek Muhyiddin po raz pierwszy przyznał, że nie ma większości. Próbował uwieść opozycję, przemawiając obiecujące reformy polityczne i wyborcze – jak ograniczenie kadencji premiera do dwóch pięcioletnich – w zamian za pomoc w uzyskaniu wotum zaufania.

Propozycja została odrzucona przez opozycję.

Malezja pogrążyła się w politycznym zamieszaniu po nagła rezygnacja przez byłego premiera Mahathira Mohamada w lutym ubiegłego roku. To utorowało drogę do Muhyiddin ma stworzyć rząd przez sklecenie kruchej koalicji.

Nasilenie epidemii Covid

Według danych zebranych przez internetowe repozytorium Our World in Data liczba nowych przypadków Covid w Malezji na milion mieszkańców jest jednym z najwyższych na świecie.

Według siedmiodniowej średniej kroczącej, kraj Azji Południowo-Wschodniej odnotował w sobotę 620,14 potwierdzonych przypadków Covid na milion mieszkańców – jak wynika z danych, szósty najwyższy na świecie i najwyższy w Azji.

Jednak pomimo zamieszania politycznego, w ostatnich tygodniach władze przyspieszyły tempo szczepień. Oficjalne dane pokazują, że prawie jedna trzecia z 32 milionów mieszkańców Malezji zakończy szczepienia do niedzieli.

Muhyiddin powiedział w poniedziałek, że jego gabinet zamówił ponad 87 milionów strzykawek szczepionek przeciw Covid, które „wystarczą” do zaszczepienia ludności do końca października.

Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że codzienne infekcje pozostaną wysokie i szczytowe w połowie września, po czym spadną do około 1000 przypadków dziennie w październiku.

READ  Włoski cmentarz w Camogli zawala się i setki trumien wpadają do morza
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *