Connect with us

Gospodarka

Najgłębszy w Polsce – KGHM posiada wyrobisko na głębokości 1348 metrów

Published

on

Najgłębszy w Polsce – KGHM posiada wyrobisko na głębokości 1348 metrów

1348 metrów to najgłębszy wyrobisko w Polsce – szyb GG-1 KGHM Polska Miedź w Kwielicach to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta i największy podziemny projekt przemysłu metali nieżelaznych w Europie.

W czerwcu wykonano kluczowe połączenie szybu z kopalnią Rudna.

Techniczne połączenie, czyli scalenie wyrobisk kopalni Rudna z szybem GG-1, zakończyło się sukcesem 14 czerwca br. Obecnie trwają tam prace, które umożliwią doprowadzenie świeżego powietrza do wyrobisk kopalni. To zdecydowanie poprawi warunki pracy pod ziemią.

Szyb przygotowany jest do budowy wzmocnienia i wyposażenia w niezbędne urządzenia i urządzenia na przewidywany okres. Na podłogę wylano trzymetrową warstwę betonu. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1 to: głębokość – 1348 metrów oraz średnica w świetle obudowy, która wynosi 7,5 metra. Jest to szyb wlotowy przeznaczony do transportu ludzi i materiału.

KGHM to perła w koronie, a szyb GG-1 to niesamowity projekt, który wpłynie na bezpieczeństwo górników. Jestem pełen podziwu dla wszystkich, którzy podjęli się tego projektu. Wszystko po to, aby górnicy mogli pracować w jak najlepszych warunkach. Szyb GG-1 to także projekt biznesowy, przemysłowy i gospodarczy. – To są złoża miedzi, które można eksploatować przez dziesięciolecia – powiedziała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP.

Szyb GG-1 to strategiczna inwestycja KGHM. Dostarczy powietrza, które pozwoli nam eksploatować złoże Głogów Głęboki-Przemysłowy na niedostępnych wcześniej dla nas głębokościach. Jesteśmy firmą globalną, ale produkcja krajowa ma dla niej fundamentalne znaczenie. „Ukończony szyb zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo, ale też sprzyja wydajniejszej pracy górników” – powiedział podczas konferencji prasowej Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź SA.

Szyb GG-1 ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju KGHM Polska Miedź SA. To otworzy nowe obszary złoża miedzi i wydłuży działalność kopalń Polkowice-Sieroszowice i Rudna. Inwestycja poprawi również warunki wentylacyjne i klimatyzacyjne dla górników oraz skróci drogi dojazdowe załóg do kopalń.

READ  Francja odwołuje kampanię antyalkoholową na Pucharze Świata w Rugby – EURACTIV.com

Depozyt

Budowa kompleksu wyrobiskowego GG-1 jest realizowana w ramach programu zagospodarowania złoża prowadzonego przez Departament Zagospodarowania Struktury Górniczej Centrali KGHM. Prace wykonała PeBeKa, spółka z Grupy KGHM. Szyb GG-1 to jedno z najważniejszych obiektów, które posłużą rozwojowi Głogowskiego Obszaru Górniczego Głogów Głęboko-Przemysłowy

Szacunkowe zasoby przemysłowych rud miedzi wynoszą prawie 265 mln ton przy średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40%. Stanowi to około 25% zasobów miedzi i ponad 30% zasobów srebra we wszystkich koncesjach KGHM w Polsce. Dostęp do tych zasobów zapewni ciągłość wydobycia rud miedzi na wiele lat.

Zgodnie z planami inwestycyjnymi w latach 2028-35, czyli okresie największej intensywności wydobycia, wydobycie w rejonie Głogowa Głęboko-Przemysłowego ma wynieść 10-11 mln ton rudy, z której będzie można wydobyć do pozyskania około 200-220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie.

historia inwestycji

Budowę szybu GG-1 rozpoczęto w 2010 roku. Dwa lata później rozpoczęto budowę wieży szybowej, która jest jedną z najwyższych, jakie kiedykolwiek wybudował KGHM. Ma 45,5 metra wysokości i waży 1100 ton. Sprzęt używany do napełniania szybu obejmuje złożony system podnoszenia wykorzystujący kilkanaście stalowych lin. Każdy z nich ma ponad 1500 metrów długości, niektóre ważą nawet 20 ton.

W 2013 roku rozpoczął się jeden z najważniejszych etapów budowy: przemarznięcie górotworu przed zasypaniem szybu. Następnie solankę wprowadzono do 40 otworów mroźniczych. Pierwszy kubeł urobku opuścił GG-1 11 grudnia. Rok później specjaliści dotarli do litych warstw skał na głębokości 393 metrów. W tym czasie zmieniono sposób wydobywania szybu z mechanicznego urabiania górotworu na metodę strzałową.

Do budowy pierwszego odcinka GG-1 pracownicy PeBeKa wykorzystali 466 żelaznych pierścieni, które zabezpieczyły szyb przed zalaniem wodą z warstw trzeciorzędowych i triasowych. W celu kompleksowego zabezpieczenia GG-1 przed skutkami dopływu wody w szybie zainstalowano nowoczesny tzw. system odwodnienia kaskadowego. W kolejnych latach w miarę zasypywania szybu dobudowywano kolejne elementy systemu odwadniającego. W sumie powstało tam osiem stacji pompujących wodę kaskadowo z dna szybu na powierzchnię.

READ  Niemcy starają się mniej polegać na rosyjskiej energii

W tym roku w marcu przypada również 60. rocznica wydobycia pierwszego kubka rudy miedzi w Zagłębiu Miedziowym. Stało się to 20 marca 1963 roku w szybie L-III kopalni Lubin. Jeden z pionierów polskiej miedzi, nieżyjący już Jan Urlich, wspominał: „Pod rudą zauważyliśmy spory kawał dolomitu, w którym widać było duże żyły siarczku miedzi”. Pomyślałem: w końcu dotarliśmy do depozytu.

Szyb GG-1 jest trzydziestym pierwszym szybem Spółki w Zagłębiu Miedziowym. Tymczasem rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy kolejnego ważnego obiektu w ramach programu zagospodarowania złóż w okręgach górniczych Głogów Głęboki-Przemysłowy i Gaworzyce. Szyb GG-2 zlokalizowany na terenie gminy Żukowice będzie pełnił funkcję wylotową.

Kontakt:

E-mail: rzecznik(at)kghm.com

(C) 2023 Electronic News Publishing, źródło ENP Newswire

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *