Connect with us

Gospodarka

Nadwyżka obrotów bieżących Polski z eksportem netto wesprze wzrost PKB

Published

on

Nadwyżka obrotów bieżących Polski z eksportem netto wesprze wzrost PKB
(MENAFNING) Dane o bilansie płatniczym Polski za maj generalnie pozytywnie zaskoczyły. Obecny
Nadwyżka na rachunku przekroczyła konsensus. Jego saldo w ujęciu 12-miesięcznym zbliża się do 0% PKB, ponieważ kraj korzysta ze znacznej poprawy
Warunki handlowe, zwłaszcza spadające ceny surowców energetycznych w porównaniu do
2022

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wzrosła w maju do 1,4 mld euro, w porównaniu do 0,5 mld euro w kwietniu, znacznie powyżej konsensusu i naszej prognozy (0,6 mld euro). W ujęciu 12-miesięcznym szacujemy, że saldo obrotów bieżących poprawiło się do -0,3% PKB w maju z -0,7% PKB w kwietniu. Jednocześnie nadwyżka w handlu towarami w maju (1,1 mld euro) była wyraźnie wyższa niż w kwietniu (0,3 mld euro), poprawiając się w ujęciu 12-miesięcznym z -1,6% PKB rok wcześniej do -1,2% PKB miesiąc.

W strukturze rachunku bieżącego tradycyjna nadwyżka w handlu usługami w wysokości 3,4 mld euro przeważyła nad deficytem dochodów pierwotnych w wysokości 2,9 mld euro, a deficyt na rachunku dochodów wtórnych wyniósł 0,3 mld euro.

Dane o handlu towarami sugerują, że eksport netto jest głównym wsparciem dla PKB w II kw. przy słabym popycie wewnętrznym. Dzieje się tak pomimo stagnacji w strefie euro i niemieckiej gospodarce, która może odnotować trzeci z rzędu kwartalny spadek realnego PKB w drugim kwartale 2023 r. To ostatnie zdarzyło się podczas kryzysu finansowego 2008/09. Z danych GUS wynika, że ​​dotychczas w tym roku 60% polskiego eksportu trafiło do strefy euro, z czego prawie połowa do Niemiec.

Wzrost eksportu (nominalny) wyrażony w euro nieznacznie wzrósł do 3,3% r/r, choć z najniższego punktu w kwietniu, kiedy wzrost wyniósł 2,6% r/r. Jednocześnie spadek wartości importu o 6,2% r/r był mniejszy niż w kwietniu (-8,9% r/r). Według Narodowego Banku Polskiego (NBP) ceny eksportu rosną w tempie zbliżonym do zera w skali roku, podczas gdy spadek cen importu w ujęciu rok do roku nasila się. Maj był trzecim z rzędu miesiącem spadku wartości importu. Było to spowodowane zarówno korzystnym spadkiem cen importu (zwłaszcza energii), jak i słabym popytem krajowym w II kwartale, takim jak dane o sprzedaży detalicznej czy płacach realnych. Polska jako importer netto energii skorzysta na normalizacji europejskiego rynku energii w 2023 roku.

Komunikat NBP zwraca uwagę na wzrost eksportu sektora motoryzacyjnego, w tym silny wzrost sprzedaży akumulatorów litowo-jonowych oraz pojazdów użytkowych. W przypadku importu spadła wartość pięciu z sześciu głównych kategorii towarów, w tym najbardziej półproduktów, paliw i dóbr konsumpcyjnych. Wzrosła jedynie wartość importu sprzętu transportowego.

Dzisiejsze dane będą wspierać ogólnie pozytywne nastawienie inwestorów do złotego i innych regionalnych walut w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Poprawa wyników eksporterów wobec słabego importu będzie oznaczać dodatni wkład eksportu netto do wzrostu gospodarczego w II kwartale i całym 2023 roku. W całym roku spodziewamy się nadwyżki na rachunku obrotów bieżących w wysokości 1,5% PKB po deficycie w wysokości 3,0% PKB Głównymi czynnikami ryzyka dla rachunku bieżącego w tym roku pozostają wydatki na obronę, których wzrost wynika głównie z zakupów za granicą po rozpoczęciu wojny rosyjskiej na Ukrainie.


Szacunki ING na podstawie danych NBP

MENAFN14072023000222011065ID1106604165

*Wyłączenie odpowiedzialności za treść:

Niniejsza publikacja została przygotowana przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od środków, sytuacji finansowej czy celów inwestycyjnych konkretnego użytkownika. Informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/


Zastrzeżenie:
MENAFN udostępnia informacje „tak jak są”, bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność jakichkolwiek informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym produktem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

READ  Polityka | Ekonomista
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *