Connect with us

Gospodarka

Nacisk UE na wiatr i słońce nie wystarczy, aby ograniczyć globalne ocieplenie, ponieważ zużycie węgla pozostaje uparte

Published

on

Według analizy przeprowadzonej przez think tank energetyczny, nowo zainstalowana energia odnawialna w UE zastąpiła w zeszłym roku głównie drogi gaz, a nie bardziej zanieczyszczający węgiel, i nadal nie spełniała wymagań, aby ograniczyć globalne ocieplenie.

Według Ember, londyńskiej organizacji non-profit, energia węglowa w Europie spadła zaledwie o 3 procent w 2021 r. w porównaniu z poziomem sprzed pandemii w 2019 r., znacznie mniej niż 29-procentowy spadek w porównaniu z poziomem z 2017 r.

Zanieczyszczające paliwo stanowiło 15 procent produkcji energii elektrycznej w UE w zeszłym roku, w porównaniu z 22 procentami w 2017 roku.

W pierwszej połowie 2021 r. – zanim kryzys podażowy podniósł ceny gazu – nowo instalowana energetyka odnawialna w większości zastąpiła energetykę węglową i jądrową. Ale od lipca nowa czysta energia elektryczna prawie wyłącznie zastąpiła gaz.

Ember szacuje, że emisje z sektora energetycznego UE, które powodują zmiany klimatyczne, musiałyby spadać o 6 procent rocznie, aby osiągnąć wymagany poziom zerowy netto do 2035 r., ale zmniejszyłyby się o około połowę tego wskaźnika.

„Obecny kryzys gazowy powinien być potężnym sygnałem ostrzegawczym” – powiedział Charles Moore, autor raportu. „Zarówno węgiel, jak i gaz muszą zniknąć; i szybko.”

Odzwyczajanie świata od węgla było kluczową obietnicą złożoną na szczycie klimatycznym ONZ COP26 w listopadzie i jest postrzegane jako ważny krok w kierunku globalnych zerowych emisji netto.

Zobaczysz migawkę interaktywnej grafiki. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że jesteś offline lub JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce.

„Potrzebne są działania, aby zapewnić, że wycofywanie węgla w Europie pozostanie na dobrej drodze” – powiedział Moore. „Prawodawstwo to jedyny sposób, aby zagwarantować, że elektrownie węglowe zostaną zamknięte do 2030 roku. Zmienne ceny gazu jasno pokazały, że nie można polegać wyłącznie na siłach rynkowych”.

READ  Wysokie ceny, rynki azjatyckie mogą złagodzić unijny zakaz na rosyjską ropę

Paliwa kopalne stanowiły 37 proc. produkcji energii elektrycznej w UE w 2021 r., w porównaniu z 39 proc. w 2019 r. OZE wytworzyły kolejne 37 proc., a energia jądrowa stanowiła resztę.

Wraz ze wzrostem cen gazu producenci energii starali się zastąpić paliwa kopalne zarówno energią odnawialną, jak i węglem. Ceny wzrosły tak bardzo, że przejście na węgiel stało się bardziej opłacalne dla producentów energii, mimo że musieli kupować więcej uprawnień po wyższych cenach w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.

Cena certyfikatów sprzedawanych w ramach programu, który pozwala posiadaczowi na emisję jednej tony CO2 za każdy certyfikat, wzrosła w ciągu ostatniego roku prawie trzykrotnie do około 90 euro za tonę CO2.

Według analizy Ember spowolnienie wycofywania się z węgla oznaczało, że emisje z unijnego sektora energetycznego nie były na dobrej drodze do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna oszacowała, że ​​aby osiągnąć ten cel, emisje z sektora energetycznego w gospodarkach rozwiniętych musiałyby osiągnąć zero do 2035 roku.

Choć kraje UE, w tym Hiszpania i Grecja, od 2019 roku zamykają elektrownie węglowe, zostało to w dużej mierze skompensowane wzrostem zużycia węgla w Polsce.

Zobaczysz migawkę interaktywnej grafiki. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że jesteś offline lub JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce.

Jednak po raz pierwszy w historii energia wiatrowa i słoneczna bloku wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż gazu w 2021 roku.

Wzrost cen energii skłonił niektórych polityków i analityków branży energetycznej do kwestionowania przejścia na energię odnawialną. Ale eksperci klimatyczni odrzucają to połączenie.

„Myślę, że to całkowicie niesłuszne”, powiedział Lord Adair Turner, starszy pracownik Instytutu Nowego Myślenia Ekonomicznego. „Mamy do czynienia z porażką, jeśli chodzi o jazdę wystarczająco szybko. . . To, co się stało, mówi nam, jak bardzo jesteśmy wobec nich podatni [fossil fuel system]”.

READ  Ukraina wścieka się, gdy polscy kierowcy ciężarówek blokują przejścia graniczne – POLITICO

stolica klimatu

Gdzie zmiany klimatyczne uderzają w gospodarkę, rynki i politykę. Odkryj zasięg FT tutaj.

Ciekawi Cię zobowiązania FT dotyczące zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony środowiska? Dowiedz się więcej o naszych celach opartych na nauce tutaj

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *