Connect with us

Gospodarka

Wielka Brytania, Polska i Ukraina we współpracy rozmawiają o rosyjskim zagrożeniu

Published

on

KIJÓW, 1 lutego (Reuters) – Wielka Brytania, Polska i Ukraina pracują nad wzmocnieniem trójstronnej współpracy w obliczu zagrożenia nową rosyjską interwencją wojskową – poinformowali we wtorek w Kijowie przywódcy dwóch krajów Europy Wschodniej.

To mogłoby zbliżyć byłą republikę radziecką do NATO, klątwa dla jej starego suwerena Moskwy, która w ostatnich tygodniach zgromadziła dziesiątki tysięcy żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma przybyć do Kijowa we wtorek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się oficjalnie uruchomić nowy regionalny format współpracy Ukraina-Polska-Wielka Brytania, w kontekście trwającej agresji rosyjskiej powinniśmy podpisać trójstronny dokument o współpracy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego” – powiedział. Premier Ukrainy Denys Szmygal.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej ze Szmygalem, jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki powiedział, że Warszawa pomoże Ukrainie w dostawach gazu i broni, a także pomocy humanitarnej i gospodarczej.

„Mieszkając blisko sąsiada, takiego jak Rosja, mamy wrażenie, że żyjemy u stóp wulkanu” – powiedział Morawiecki, dodając, że Warszawa zapewni Ukrainie amunicję artyleryjską, moździerze, przenośne systemy obrony przeciwlotniczej i drony obserwacyjne.

Morawiecki wezwał Niemcy, aby nie uruchamiały gazociągu Nord Stream 2, twierdząc, że stwarza on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Powiedział, że sprzeciwienie się Rosji jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy i NATO.

„Poprzez uruchomienie tego rurociągu Berlin ładuje pistolet Putina, którym może następnie szantażować całą Europę” – powiedział, odnosząc się do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Morawiecki powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych „pracują nad potencjalnym formatem, który mógłby zacieśnić współpracę na różnych polach między Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią”.

Dodatkowe reportaże Natalii Zinets, spisane przez Matthiasa Williamsa, Gabriela Baczyńska, redagowanie przez Williama Macleana

Nasz standard: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *