Connect with us

Gospodarka

Ministerstwo Finansów – będzie system informacji finansowej

Published

on

Skarb Państwa pracuje nad projektem ustawy o systemie informacji finansowej obejmującej gromadzenie i przetwarzanie informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przepisy mają zostać przyjęte przez rząd w pierwszym kwartale 2021 roku.

Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, celem projektowanej ustawy jest utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF). Służy do ewidencji, przetwarzania i przekazywania informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach oraz umowach o udostępnienie szafek. Podane rachunki obejmują rachunki bankowe, rachunki w SKOK-ach, rachunki płatnicze w innych firmach, rachunki papierów wartościowych, rachunki zbiorcze z rachunkami pieniężnymi, które służą do obsługi tych rachunków.

„Informacje SInF są wykorzystywane do realizacji zadań prawnych sądów, prokuratury, służb odpowiedzialnych – policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Urzędu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kontrwywiadu wojskowego, służb specjalnych, wywiadu wojskowego, żandarmerii wojskowej, Straży Granicznej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej i – wykorzystał Krajową Administrację Skarbową ”- wyjaśnił.

Zgodnie z uzasadnieniem wniosku proponowane rozwiązania zmniejszą koszty operacyjne i obciążenia biurokratyczne dla organów administracji publicznej, instytucji finansowych i innych podmiotów gospodarczych.

„Usprawnisz funkcjonowanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i innych organów administracji publicznej uprawnionych do otrzymywania informacji z SInF. Poprawisz kontrolę nad działalnością służb w zakresie gromadzenia informacji o rachunkach” – czytamy.

Zdaniem autorów projektu zmiany ułatwią również lokalizację majątku związanego z postępowaniami niektórych podmiotów (służby, sądy i inne organy), a obecne przepisy określające tryb takiego dostępu do zachowania.

Dodatkowo, jak wskazano, zmiany pozwalają na „proaktywną analizę” polegającą na analizie hurtowych danych zgromadzonych w rejestrze w celu wyłonienia rachunków, które mogą być wykorzystywane do działalności przestępczej.

Zwrócono również uwagę, że głównym celem rozporządzenia jest transpozycja do polskiego prawa unijnych przepisów uniemożliwiających wykorzystywanie systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, a także przepisów określających zasady ułatwiające korzystanie z informacji finansowych i innych w celu zapobiegania niektórym przestępstwom. .

READ  Plany Polski w zakresie energetyki węglowej i jądrowej są realizowane wraz z partnerami z USA

Stwierdzono, że państwa członkowskie mają czas do 10 września 2020 r. Na wprowadzenie „scentralizowanych automatycznych mechanizmów”, natomiast wdrożenie dyrektywy w sprawie zasad wykorzystywania informacji finansowych powinno nastąpić do 1 sierpnia 2021 r.

„W obecnym stanie prawnym nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które umożliwia szybki i łatwy dostęp do pełnych i wiarygodnych informacji o lokalizacji gotówki i innych aktywów płynnych, zwłaszcza tych, które mogą mieć związek z przestępczością” – było napisane.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *