Connect with us

Gospodarka

Nie możemy pozwolić na święta Bożego Narodzenia na śniegu – Conte

Published

on

Premier Włoch Giuseppe Conte wykluczył możliwość wyrażenia zgody na świąteczne wakacje na nartach. „Nie stać nas na to” – powiedział w poniedziałek w telewizji. Dodał, że rząd nie może zdecydować, ile osób zasiądzie przy świątecznym stole.

Conte powiedział, że rząd pracuje obecnie nad decyzją dotyczącą możliwości przemieszczania się między regionami. Jest teraz ograniczony do obszarów wyznaczonych jako czerwone strefy, których nie możesz opuszczać ani wchodzić bez ważnego powodu.

Premier wyraził nadzieję, że do końca listopada nie będzie już czerwonych stref, jeśli sytuacja epidemiczna pozostanie niezmieniona i nie pogorszy się.

Jednak zdaniem premiera okres świąteczny wymaga działań doraźnych.

– W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że sierpień się powtórzy, a nas na to nie stać – powiedział premier, wspominając falę wyjazdów w szczycie sezonu letniego.

– Wszystkie spotkania towarzyskie typowe dla okresu świątecznego są niedozwolone. Nie możemy zgodzić się na masowe wakacje na śniegu, powiedział Conte. Następnie zauważył: „Wszystko w urlopie na śniegu wymyka się spod kontroli.

Premier powiedział, że pracuje nad wspólnym europejskim protokołem zimowym z przywódcami Francji i Niemiec, Emmanuelem Macronem i Angelą Merkel.

– Nie możemy pozwolić na wakacje na nartach, nie możemy – powtórzył.

Władze regionalne na północy kraju apelują do rządu o otwarcie stoków i całej infrastruktury narciarskiej.

Conte wezwał również do ograniczenia spotkań w czasie wakacji, dodając jednocześnie: „Wolny i demokratyczny kraj nie może wchodzić do domów i mówić, ile osób może usiąść przy stole”.

„Chcemy ograniczyć nasze życie społeczne, ale umożliwić bardzo wąską tradycję dawania” – powiedział Conte. Jego zdaniem nie ma sensu ograniczać godzin otwarcia sklepów.

Włoski premier zapowiedział również, że rząd będzie próbował otwierać szkoły przed świętami Bożego Narodzenia.

Kraj jest obecnie zamknięty głównie dla gimnazjów dla uczniów II i III roku oraz liceów i techników.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

READ  Polska gospodarka może osiągnąć poziom prepandemiczny do końca przyszłego roku
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *