Connect with us

Gospodarka

Mimo orzeczenia sądu Polska chce utrzymać kopalnię węgla brunatnego Turów

Published

on

Mimo orzeczenia sądu Polska chce utrzymać kopalnię węgla brunatnego Turów

Rząd podejmie „wszelkie możliwe środki prawne”, aby kopalnia węgla brunatnego Turów na granicy polsko-czeskiej działała pomimo zawieszenia przez warszawski sąd pozwolenia środowiskowego – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek Fundacja Franka Bolda, Greenpeace i stowarzyszenie ekologiczne EKO-UNIA, które znalazły się wśród organizacji, które złożyły skargę na decyzję środowiskową jeszcze w listopadzie 2022 r., poinformowały we wspólnym oświadczeniu, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał ją za W przypadku kopalni Turów istnieje ryzyko znacznych szkód w środowisku i zawiesiłem wykonanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Müller nazwał decyzję sądu „dziwaczną” i stwierdził: „Na wniosek zagranicznych organizacji istnieje ryzyko destabilizacji rynku energii w Polsce”.

„Kiedy ktoś wstrzymuje wykonanie decyzji [the environmental permit] Niestety, zamiast rozpatrywania meritum sprawy i podejmowania takiej decyzji na tym etapie, pokazuje to ich intencje” – powiedział w środę prywatnej telewizji Polsat News.

Zapytany, czy można się od niego odwołać, odpowiedział: „Wszystkie możliwe środki prawne w tej sprawie zostaną podjęte”.

Akcja „antypolska”.

„Elektrownia i Kopalnia Turów zapewnić dostawy energii dla ponad 3,2 mln gospodarstw domowycha także wiele obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola czy urzędy” – podkreślił rzecznik PiS.

„To nieodpowiedzialne, rażąco antypolskie działanie, które ma negatywne skutki społeczno-ekonomiczne dla polskich obywateli” – dodał.

Do tego dochodzi kompleks kopalnia-elektrownia Turów jednym z największych pracodawców w regionie oraz w całym województwie dolnośląskim.

Trwająca rok kłótnia

Spór o kopalnię Turów sięga września 2021 roku, kiedy to Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) nałożył na Polskę karę dzienną w wysokości 500 tys. Republiki, który twierdził, że kopalnia, która znajduje się w pobliżu granicy czesko-polskiej, szkodzi środowisku.

READ  Postaramy się zdobyć 27 głosów na „tak” na szczycie

Na początku lutego 2022 r. sprawa została wykreślona z rejestru ETS w związku z porozumieniem między Warszawą a Pragą, na mocy którego Polska zapłaciła Czechom 45 mln euro.

W efekcie we wrześniu 2022 r. Główny Urząd Ochrony Środowiska (GDOS) przedłużył pozwolenie środowiskowe dla Turowa.

Jednak w listopadzie 2022 r. organizacje pozarządowe złożyły skargę do Komisji Europejskiej (KE) na polsko-czeską umowę i decyzję GDOS. Twierdzili, że środowisko, w tym wody gruntowe w Czechach, nadal jest zagrożone, ale Praga zgodziła się w umowie nie robić nic w tej sprawie przez pięć lat.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *