Connect with us

technologia

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski jest blisko zwycięzcy

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wysłuchało w środę w Warszawie finalistów, po czym ogłosiło zwycięzcę pierwszej nagrody w wysokości 40 000 euro (45 000 USD) podczas prestiżowego wydarzenia, które zapoczątkowało światową karierę.

Jury spotka się na naradę wieczorem po tym, jak w ciągu dnia czterech ostatnich z 12 finalistów wysłuchało koncertu chopinowskiego z orkiestrą. Ośmiu pozostałych finalistów grało w poniedziałek i wtorek.

Werdykt spodziewany jest późno w nocy w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Finalistami są Leonora Armellini z Włoch; Kanadyjczyk JJ Jun Li Bui i Bruce (Xiaoyu) Liu; Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię; Martin Garcia Garcia z Hiszpanii; Eva Gevorgyan reprezentuje Rosję i Armenię; Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec z Polski; Japończycy Aimi Kobayashi i Kyohei Sorita; Hao Rao w Chinach; i Hyuk Lee z Korei Południowej.

17-osobowe jury w tym roku pozwoliło dwóm finalistom więcej niż zwykle. Konkurs, który odbywa się co pięć lat, został przełożony na rok z powodu pandemii.

Zwycięzca otrzymuje złoty medal i nagrodę finansową ufundowaną przez Prezydenta RP, a także prestiżowe kontrakty płytowe i koncertowe.

Druga nagroda to 30 000 euro (35 000 dolarów amerykańskich), trzecia 20 000 euro (23 000 dolarów amerykańskich), a czwarta 15 000 euro (17 000 dolarów amerykańskich). Są też nagrody za piąte, szóste i siódme miejsce oraz inne nagrody dla finalistów, ufundowane przez polski rząd, instytucje muzyczne i darczyńców prywatnych.

Chopin, najbardziej znany i najpopularniejszy polski kompozytor i pianista klasyczny, urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. W wieku 19 lat wyjechał z Polski, aby poszerzyć swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował, koncertował i pobierał lekcje gry na fortepianie. Zmarł w Paryżu 17 października 1849 r. i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego serce bije w kościele św. Krzyża w Warszawie.

READ  Nazwa G Suite zostanie zmieniona na Google Workspace

Przesłuchania można śledzić na żywo na kanale YouTube Instytutu Chopina oraz w polskim radiu państwowym.

Copyright © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejsza strona internetowa nie jest przeznaczona dla użytkowników znajdujących się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *