Connect with us

Gospodarka

MFW obniża prognozę globalnego wzrostu na 2023 r. i ostrzega, że ​​„najgorsze dopiero nadejdzie”

Published

on

MFW obniża prognozę globalnego wzrostu na 2023 r. i ostrzega, że ​​„najgorsze dopiero nadejdzie”

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje spowolnienie globalnego wzrostu.

OLIVIER DOULIERY/Personel/Getty Images

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje spowolnienie globalnego wzrostu do 2,7% w przyszłym roku jest o 0,2 punktu procentowego poniżej lipcowej prognozy i oczekuje się, że 2023 będzie odczuwany jako recesja dla milionów ludzi na całym świecie.

Pomijając globalny kryzys finansowy i szczyt pandemii Covid-19, jest to „najsłabszy profil wzrostu od 2001 roku”, powiedział MFW w opublikowanym we wtorek World Economic Outlook. Szacunkowy PKB na ten rok utrzymał się na stałym poziomie 3,2%, w porównaniu z 6% w 2021 r.

„Najgorsze dopiero nadejdzie, a dla wielu ludzi rok 2023 będzie przypominał recesję” – napisano w raporcie, powtarzając ostrzeżenia ONZ, Banku Światowego i wielu globalnych dyrektorów generalnych.

Według raportu, ponad jedna trzecia światowej gospodarki odnotuje ujemny wzrost przez dwa kolejne kwartały, podczas gdy trzy największe gospodarki – Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Chiny – będą nadal spowalniać.

„Niestabilne warunki”

W swoim raporcie MFW nakreślił trzy główne wydarzenia, które obecnie hamują wzrost: rosyjska inwazja na Ukrainę, kryzys kosztów utrzymania i spowolnienie gospodarcze Chin. Razem tworzą „niestabilny” okres gospodarczy, geopolityczny i środowiskowy.

Według raportu wojna na Ukrainie nadal „poważnie destabilizuje światową gospodarkę”, czego skutkiem jest „poważny” kryzys energetyczny w Europie i dewastacja na samej Ukrainie.

Ceny gazu ziemnego wzrosły ponad czterokrotnie od 2021 r., ponieważ Rosja dostarcza obecnie mniej niż 20% z 2021 r. W wyniku konfliktu wzrosły również ceny żywności.

MFW spodziewa się, że światowa inflacja osiągnie szczyt pod koniec 2022 r., wzrastając do 8,8% z 4,7% w 2021 r. i że „pozostanie na wysokim poziomie dłużej niż wcześniej oczekiwano”.

Według prognozy MFW globalna inflacja ma spaść do 6,5% w 2023 roku i 4,1% do 2024 roku. Agencja zauważyła, że ​​na całym świecie zaostrza się politykę pieniężną, aby walczyć z inflacją i „ostrą aprecjacją” inflacji dolar w stosunku do innych walut.

READ  Oyo oferuje bezpłatne zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy, zaczynając od Polski
Stany Zjednoczone są niezwykle silne na rynku pracy, mówi dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva

Chińska polityka „zero Covid” – i wynikające z niej blokady – nadal hamują ich gospodarkę. Nieruchomości stanowią około jednej piątej chińskiej gospodarki i choć rynek zmaga się z problemami, ich wpływ jest nadal odczuwalny na całym świecie.

W przypadku gospodarek wschodzących i rozwijających się wstrząsy z 2022 r. „ponownie otworzą rany gospodarcze, które po pandemii zostały tylko częściowo zagojone”, mówi raport.

Gospodarka światowa jest „historycznie krucha”

MFW podkreślił również, że ryzyko „błędnej kalibracji” polityki pieniężnej, fiskalnej lub finansowej „gwałtownie wzrosło”, podczas gdy gospodarka światowa „pozostaje historycznie delikatna”, a rynki finansowe „wykazują oznaki napięć”.

Raport pojawia się, gdy analitycy debatują, czy Rezerwa Federalna wystarczająco szybko zareagowała na inflację w USA. Tymczasem Europejski Bank Centralny wszedł na obszar dodatnich stóp procentowych po raz pierwszy od 2014 r., a Bank Anglii w tym tygodniu został zmuszony do ogłoszenia dodatkowych środków mających na celu ustabilizowanie brytyjskiej gospodarki i niezamierzony wzrost rentowności obligacji.

Wtorkowy raport sugerował, że potrzebne jest „przewidujące i agresywne zaostrzenie polityki monetarnej”, ale „duże” spowolnienie nie jest „nieuniknione”, powołując się na napięte rynki pracy w USA i Wielkiej Brytanii

Organizacja podkreśliła również, że „polityka fiskalna nie powinna być sprzeczna z wysiłkami władz monetarnych w celu stłumienia inflacji”. Komentarze te przypominają rzadkie oświadczenie wydane przez MFW pod koniec zeszłego miesiąca po tym, jak brytyjska premier Liz Truss ogłosiła serię obniżek podatków. MFW zasugerował firmie Truss „ponowną ocenę” pakietu fiskalnego.

Zima 2022 będzie trudna, ale 2023 „prawdopodobnie się pogorszy”

Kryzys energetyczny mocno obciąża również gospodarki światowe, zwłaszcza w Europie, i według raportu nie jest „tymczasowym szokiem”.

„Geopolityczne zrównoważenie dostaw energii po wojnie Rosji z Ukrainą jest kompleksowe i trwałe” – dodano w raporcie. „Zima 2022 będzie wyzwaniem dla Europy, ale zima 2023 prawdopodobnie będzie gorsza” – powiedział MFW.

READ  Maroko planuje stworzyć w Polsce platformę logistyczną, aby mieć lepszy dostęp do rynków europejskich

Podejście Europy do kryzysu energetycznego wywołało mieszane reakcje.

Amerykański senator Chris Murphy skrytykował nadmierne poleganie Europy na rosyjskiej energii w wywiadzie z CNBC Hadley Gamble na Warszawskim Forum Bezpieczeństwa w Polsce 4 października, mówiąc, że błędem jest „spawanie Europy z Rosją na energii”. .

Stany Zjednoczone powinny pompować więcej ropy, aby zapobiec kryzysowi energetycznemu na poziomie wojny, mówi Jamie Dimon z JPMorgan

Dyrektor generalny JPMorgan Chase, Jamie Dimon, powiedział CNBC, że kryzys jest „dość przewidywalny”, a Stany Zjednoczone powinny produkować więcej ropy i gazu.

„Ameryka musi wykazać się prawdziwym przywództwem. Producentem swingu jest Ameryka, a nie Arabia Saudyjska. Powinniśmy byli to zrobić już w marcu” – powiedział, odnosząc się do rosyjskiej inwazji 24 lutego na Ukrainę.

Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obecne problemy energetyczne Europy są „wynikami bardzo złej polityki, katastrofalnej polityki, którą przewodziły Niemcy”.

„Niedobory gazu, bardzo wysokie ceny gazu i energii elektrycznej w Europie – to rzeczywista cena umowy między Niemcami a Rosją” – powiedział Morawiecki w ekskluzywnym wywiadzie dla Charlotte Reed z CNBC.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *