Connect with us

Gospodarka

Urzędnik: Estońskie dostawy gazu ziemnego są bezpieczne | Biznes

Published

on

Estonia ma wiele możliwości dzięki swoim powiązaniom z Łotwą, z kolei z Litwą i Polską – zaznaczył Tatar.

Ku wyraźnemu zaskoczeniu, że Finlandia zadokuje najpierw terminal LNG w Inkoo, a nie w Paldiski w Estonii, Tatar powiedział programowi informacyjnemu ETV Aktuaalne kaamera (AK): „Znaki wisiały w powietrzu od lata, kiedy Finlandia przyspieszyła ukończenie zdolności odbiorczej terminala.”

„Ostateczna decyzja gdzie ministrowie się zgodzili (link w języku estońskim), że FRSU pojedzie do Finlandii, powstało dzisiaj” – powiedział Tatar.

Jednym z najważniejszych warunków dla Estonii było to, że jeśli statek popłynie tej zimy do Finlandii, estońskie firmy wraz z Finami uzyskają preferencyjny dostęp do dostawców z innych krajów.

„To był główny powód, dla którego zrealizowaliśmy ten projekt wspólnie z Finlandią, a Finowie zgodzili się na to, aby uzupełnić zasady użytkowania terminalu w taki sposób, aby sprzedawcy gazu zaopatrujący klientów estońskich i fińskich mieli przewagę” – kontynuował Tatar. .

Tatar zwrócił też uwagę, że Finowie są w trudnej sytuacji – oprócz zapotrzebowania na gaz wielokrotnie przewyższającego szacowane przez Estonię 5 TWh rocznie, jednostronne zamknięcie przez Rosję połączenia gazociągowego z Finlandią w maju skoncentrowało się na nastrojach, podczas gdy w Estonii bardziej opcje.

„Finlandia jest w najbardziej niefortunnej sytuacji pod względem dostaw gazu. Po zamknięciu rosyjskiego gazociągu całe ich zaopatrzenie w gaz zależy teraz tylko od tego, co zmieści się w dostawie gazu [Finland-Estonia pipeline] Balticconnector – powiedział Tatar.

„Na szczęście Estonia jest pod tym względem w znacznie lepszej sytuacji; z jednej strony mamy Balticconnector z Finlandią, az drugiej łotewski magazyn gazu ziemnego (w Incukalns – red.) i litewski terminal FRSU (w Kłajpedzie – red.), plus z kolei połączenie z Litwą i Polską. „

W przypadku przerwania połączenia Balticconnector w podziemnym magazynie gazu na Łotwie zgromadzone zostanie prawie 13 TWh gazu, który będzie mógł być wykorzystywany również do dostaw estońskich odbiorców. „Poza tym sytuacja z terminalem na Litwie jest taka sama. Obecny obraz jest taki, że w najgorszym przypadku estońskie dostawy gazu są zdecydowanie gwarantowane” – kontynuował Tatar.

READ  Stosunki polsko-niemieckie są już blisko domku z kart

Śledź wiadomości ERR na Facebook oraz Świergot i nie przegap aktualizacji!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *