Connect with us

Świat

Meksyk zrywa stosunki dyplomatyczne z Ekwadorem w związku z nalotem na ambasadę

Published

on

Meksyk zrywa stosunki dyplomatyczne z Ekwadorem w związku z nalotem na ambasadę

Alberto Suarez/AFP/Getty Images

Siły specjalne ekwadorskiej policji próbują włamać się do ambasady Meksyku w Quito 5 kwietnia 2024 r.CNN

Meksyk zrywa stosunki dyplomatyczne z Ekwadorem po tym, jak policja wdarła się do jego ambasady w Quito i aresztowała byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Glasa.

Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził to posunięcie w oświadczeniu dla CNNE, mówiąc, że wszyscy meksykańscy dyplomaci natychmiast opuszczą Ekwador

W piątek wieczorem ekwadorska policja wtargnęła do ambasady Meksyku w stolicy Ekwadoru Quito, aby go aresztować Były wiceprezydent ubiegający się tam o azyl, co oznacza eskalację napięć, które Meksyk określił jako „naruszenie prawa międzynarodowego”.

Na nagraniu wideo widać funkcjonariuszy policji, niektórych uzbrojonych, gromadzących się wokół ambasady. Ambasady są ogólnie uważane za przestrzenie bezpieczne zgodnie z normami dyplomatycznymi.

Od czasu decyzji Meksyku o przyznaniu azylu politycznego Glasowi, wiceprezydentowi lewicowego byłego prezydenta Rafaela Correi w latach 2013–2017, podział między obydwoma krajami Ameryki Łacińskiej pogłębił się.

Glas został dwukrotnie skazany pod zarzutem korupcji i twierdzi, że jest prześladowany politycznie, w związku z czym szukał schronienia w ambasadzie.

Jednak w piątek prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador oświadczył, że w związku z jego oficjalnym prześladowaniem złożył wniosek o azyl”. Nękanie, któremu jest poddawany.”

Oświadczenie wydane przez rząd Ekwadoru w dniu X również potwierdziło aresztowanie.

W oświadczeniu rządu Ekwadoru Glass został „skazany na karę więzienia przez ekwadorski wymiar sprawiedliwości” – czytamy w oświadczeniu rządu Ekwadoru. „Zatrzymano go dziś wieczorem i przekazano właściwym władzom”. Rząd stwierdził, że przyznano mu azyl dyplomatyczny „wbrew tradycyjnym ramom prawnym”.

„To, co właśnie zobaczyliście, stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i nienaruszalność ambasady Meksyku w Ekwadorze” – powiedział reporterowi CNNE Roberto Canseco, szef kancelarii i spraw politycznych ambasady Meksyku, nazywając aresztowanie Glasa „całkowicie nie do przyjęcia”. . ”

READ  Watykan: Decyzją Papieża Sekretariat Stanu zostaje pozbawiony prawa do zarządzania swoimi funduszami

„To barbarzyństwo” – dodał Canseco. „Niemożliwe jest, aby w taki sposób naruszyli pomieszczenia dyplomatyczne”.

Dolores Ochoa/AP

Były wiceprezydent Ekwadoru Jorge Glas przemawia podczas wywiadu w swoim biurze w Quito, 12 września 2017 r.

Meksyk planuje złożyć skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w celu potępienia działań ekwadorskiej policji, dodał rzecznik meksykańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Minister spraw zagranicznych Meksyku Alicia Bárcena powiedziała, że ​​nie było wcześniejszego kontaktu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ekwadoru w sprawie aresztowania i że podczas aresztowania Canseco doznała fizycznej napaści.

Do obecnych napięć przyczyniła się także wyraźna krytyka niedawnych wyborów w Ekwadorze ze strony Lopeza Obradora Zabójstwo Fernando Villavicencio oraz ogólną przemoc na ich korzyść podczas kampanii wyborczej.

Rozłam doprowadził w tym tygodniu do szeregu prowokacji dyplomatycznych, w tym do odrzucenia przez Ekwador ambasadora Meksyku w tym kraju, którego uznano za persona non grata.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *