Connect with us

Świat

Izrael i USA uważają, że Iran zamierza wziąć odwet za izraelskie zbombardowanie konsulatu syryjskiego – twierdzą urzędnicy

Published

on

Izrael i USA uważają, że Iran zamierza wziąć odwet za izraelskie zbombardowanie konsulatu syryjskiego – twierdzą urzędnicy

Izrael i USA są przekonane, że Iran przygotowuje ataki odwetowe Izraelski atak na irański konsulat w Syrii – twierdzą urzędnicy amerykańscy.

Według Pentagonu Izrael zaatakował w poniedziałek irański konsulat w Damaszku w Syrii, zabijając kilku wyższych rangą przywódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Stany Zjednoczone otrzymały informację, że Iran planuje atak odwetowy, który będzie obejmował rój latających dronów Shahed i rakiet manewrujących. Urzędnicy twierdzą, że czas i cel nie są znane, ale właściwą reakcją na atak w Damaszku byłby atak na izraelską placówkę dyplomatyczną. Oczekuje się, że atak nastąpi przed końcem Ramadanu w przyszłym tygodniu.

Inną kluczową niewiadomą jest to, gdzie zostaną wystrzelone drony i rakiety – z Iraku lub Syrii, co mogłoby dać Teheranowi wątpliwe zaprzeczenie roszczeń – czy z terytorium Iranu.

W piątek w Teheranie odbył się publiczny pogrzeb siedmiu członków IRGC zabitych w podejrzanym izraelskim ataku w Damaszku, w tym dwóch generałów, jak poinformował Seyed Bathaei z CBS News.

Na pogrzebie naczelny dowódca IRGC, generał Hossein Salami, ostrzegł, że Izrael nie może „uchylić się od konsekwencji” zabicia irańskich oficerów wojskowych, ale nie dał dalszych wskazówek, w jaki sposób i kiedy Iran może wziąć odwet, powiedział Bathaei.

Aby zapobiec odwetowi Iranu wobec obiektów powiązanych z USA, urzędnicy administracji Bidena podkreślili, że USA nie zostały wcześniej powiadomione o ataku.

John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział, że prezydent Biden podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu omówił irańskie zagrożenia dla Izraela.

„Odbyła się dyskusja między obydwoma przywódcami na temat bardzo realnego i całkiem publicznego zagrożenia, jakie Iran stwarza dla bezpieczeństwa Izraela w ciągu ostatniego dnia, a prezydent bardzo jasno dał premierowi Netanjahu – bardzo jasno – że może na niego liczyć wsparcia USA, aby pomóc im bronić się przed zagrożeniami pochodzącymi bezpośrednio i publicznie od Iranu” – powiedział w piątek Kirby reporterom.

Izraelczycy już publicznie ostrzegają przed odwetem, więc atak Iranu na izraelski obiekt byłby kolejnym krokiem w stronę wojny regionalnej.

Wcześniej w piątek powiedział doradca prezydenta Iranu Mohammad Jamshidi Opublikowano w X że przesłanie Iranu do przywódców USA brzmiało: „Nie dajcie się wciągnąć w pułapkę zastawioną przez Netanjahu na USA: trzymajcie się z daleka, aby nic wam się nie stało”. udogodnienia”.

CBS News potwierdziło, że Stany Zjednoczone otrzymały pisemną wiadomość od Iranu. Rzecznik Departamentu Stanu powiedział CBS, że Stany Zjednoczone wysłały następnie do Iranu pisemne ostrzeżenie, aby nie wykorzystywał izraelskiego ataku jako „pretekstu do ataków na personel i obiekty USA”.

Rzecznik Departamentu Stanu określił swoją wiadomość do Iranu jako ostrzeżenie: „Nie «pytaliśmy»”.

Nietypowe jest, aby Stany Zjednoczone komentowały kontekst wiadomości lub dyskusji dyplomatycznych, lecz Iran ujawnił to publicznie. Rząd szwajcarski pośredniczył w przekazie pisemnym, ponieważ Stany Zjednoczone i Iran nie utrzymują bezpośrednich stosunków dyplomatycznych.

USA mają około 900 żołnierzy w Syrii i 2500 żołnierzy w Iraku, a także dodatkowe placówki wsparcia w Jordanii. Premier Iraku Shia al-Sudani ma złożyć wizytę w Białym Domu 15 kwietnia, aby omówić obecność wojskową USA.

READ  Tajwan przygotowuje się do chińskiego pokazu siły w związku z wizytą Pelosi
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *