Connect with us

Świat

Przed szczytem izraelsko-arabskim Blinken próbuje uspokoić sojuszników w sprawie Iranu

Published

on

  • Izrael organizuje rzadki szczyt z Blinkenem, arabskimi ministrami spraw zagranicznych
  • Maroko, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn biorą udział po normalizacji stosunków z Izraelem
  • Egipski minister spraw zagranicznych również bierze udział

JEROZOLIMA, 27 marca (Reuters) – Sekretarz Stanu USA Antony Blinken próbował uspokoić izraelskich i arabskich partnerów zwołujących w niedzielę rzadki szczyt w Izraelu, że Waszyngton będzie nadal konfrontował się z wszelkim zagrożeniem ze strony Iranu, nawet jeśli obejmuje to dyplomację nuklearną promowaną przez Teheran.

Kwestia ta prawdopodobnie zdominuje dwudniowy szczyt, na którym wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych z trzech państw arabskich, które znormalizowały stosunki z Izraelem, mimo że proces pokojowy z Palestyńczykami utknął w martwym punkcie. Blinken obiecał także pracować nad poprawą warunków w Palestynie.

Wizyta Blinkena ma miejsce, gdy niektórzy sojusznicy USA w regionie kwestionują zaangażowanie administracji prezydenta Joe Bidena i przygotowują się na skutki porozumienia nuklearnego z Iranem i kryzysu na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rozmowy nuklearne były bliskie porozumienia kilka tygodni temu, dopóki Rosja nie wystosowała w ostatniej chwili wobec Stanów Zjednoczonych żądań, twierdząc, że sankcje nałożone na Moskwę za inwazję na Ukrainę nie powinny wpłynąć na jej handel z Iranem.

Przywrócenie umowy nuklearnej z 2015 r. „to najlepszy sposób na umieszczenie irańskiego programu nuklearnego z powrotem w pudełku, w którym się znajdował” – powiedział Blinken.

Ale niezależnie od tego, czy tak się stanie, czy nie, „nasze zaangażowanie w przestrzeganie podstawowej zasady, że Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej, jest niezachwiane” – powiedział wraz ze swoim izraelskim odpowiednikiem Yairem Lapidem.

„Stany Zjednoczone będą nadal sprzeciwiać się Iranowi, gdy zagraża on nam lub naszym sojusznikom i partnerom”.

W szczycie zorganizowanym przez Lapid w pustynnym hotelu, który odbędzie się w niedzielę i poniedziałek, wezmą udział Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Maroko, które były częścią tak zwanych porozumień Abrahama, wynegocjowanych przez administrację Trumpa w 2020 r. w celu normalizacji więzi z Izraelem.

Egipski minister spraw zagranicznych, którego kraj świętował w sobotę 43-lecie pokoju z Izraelem, również weźmie udział w szczycie.

„Normalizacja staje się nową normą w regionie” – powiedział Blinken, dodając, że Waszyngton ma nadzieję „wciągnąć w to innych”.

Powiedział, że powinno to obejmować „wykuwanie namacalnych ulepszeń w życiu Palestyńczyków i utrzymanie naszego od dawna celu osiągnięcia wynegocjowanego rozwiązania dwupaństwowego”. Blinken spotyka się z prezydentem Palestyny ​​Mahmoudem Abbasem w niedzielę w Ramallah na Zachodnim Brzegu.

Miejscem spotkania ministrów spraw zagranicznych jest Sde Boker, gdzie ojciec założyciel i pierwszy premier Izraela, David Ben-Gurion, przeszedł na emeryturę i został pochowany. Kolektyw rolniczy na odległej pustyni Negev od dawna jest symbolem izraelskiej innowacji.

Zaoferuje delegatom szansę na prowadzenie pokojowych dyskusji, powiedział izraelski urzędnik zaangażowany w planowanie, nazywając to „naszą wersją Camp David”.

Sde Boker mógł również zaproponować niekontrowersyjną alternatywę dla Jerozolimy, którą Izrael uważa za swoją stolicę – status nieuznawany przez większość krajów z powodu braku rezolucji w sprawie roszczeń Palestyny ​​do miasta.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

pisanie Dana Williamsa; Dodatkowe raporty Arshada Mohammeda w Waszyngtonie. Pod redakcją Gerry’ego Doyle’a i Raissy Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.