Connect with us

Świat

USA, Japonia, Australia i Filipiny przeprowadzą ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Published

on

USA, Japonia, Australia i Filipiny przeprowadzą ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

MANILA, Filipiny (AP) – Stany Zjednoczone, Japonia, Australia i Filipiny przeprowadzą w niedzielę pierwsze wspólne ćwiczenia morskie, w tym szkolenie w zakresie zwalczania okrętów podwodnych, na Morzu Południowochińskim, gdzie agresywne posunięcia Pekinu mające na celu ugruntowanie swojej władzy nad terytoriami roszczenia wywołały alarm.

Czterech partnerów traktatu i partnerów w zakresie bezpieczeństwa organizuje ćwiczenia, aby „chronić praworządność, która jest podstawą pokojowego i stabilnego regionu Indo-Pacyfiku” oraz zachować swobodę żeglugi i przelotu, stwierdzili we wspólnym oświadczeniu swoich szefów obrony Sobota .

W oświadczeniu nie wymieniono z nazwy Chin, ale cztery kraje podtrzymały swoje stanowisko, że a Wyrok Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego 2016które uznało ekspansywne roszczenia Chin za nieważne ze względów historycznych, było ostateczne i prawnie wiążące.

Chiny odmówiły udziału w arbitrażu, odrzuciły orzeczenie i nadal się mu sprzeciwiają. Filipiny skierowały swoje spory z Chinami do międzynarodowego arbitrażu w 2013 r. po napiętym konflikcie morskim.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Chin.

W zeszłym roku ostrzegało przed tym chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ćwiczenia wojskowe z udziałem Stanów Zjednoczonych i jego sojuszników na spornych wodach, szkodząc jego bezpieczeństwu i interesom terytorialnym.

„Stapiamy się ze wszystkimi narodami w obronie porządku międzynarodowego opartego na praworządności, który jest podstawą pokojowego i stabilnego regionu Indo-Pacyfiku” – oświadczyły cztery narody, ale nie podały konkretnych szczegółów na temat tzw. ćwiczenia Działalność w zakresie współpracy morskiej.

Japonia oświadczyła w oświadczeniu swojej ambasady w Manili, że użyje swojego niszczyciela JS Akebono do ćwiczeń na Morzu Południowochińskim, które będą obejmować szkolenie w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i inne manewry wojskowe.

„Japonia uważa, że ​​kwestia Morza Południowochińskiego jest bezpośrednio związana z pokojem i stabilnością w regionie i stanowi uzasadnioną troskę społeczności międzynarodowej, w tym Japonii, Australii, Filipin i Stanów Zjednoczonych” – powiedział japoński minister obrony Minoru Kihara w oświadczeniu.

READ  Amerykański transporter opancerzony Bradley i rosyjski transporter opancerzony podczas strzelaniny w zwarciu czołowym: wideo z Ukrainy

„Japonia sprzeciwia się wszelkim jednostronnym, brutalnym zmianom status quo, takim próbom i wszelkim działaniom zwiększającym napięcia na Morzu Południowochińskim” – powiedział.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin stwierdził w oddzielnym oświadczeniu, że ćwiczenia „podkreślają nasze wspólne zaangażowanie w zapewnienie wszystkim krajom możliwości swobodnego latania, pływania i prowadzenia działalności wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe”.

Minister obrony Australii Richard Marles powiedział: „Poszanowanie suwerenności narodowej oraz uzgodnione zasady i normy oparte na prawie międzynarodowym są podstawą stabilności naszego regionu”. Minister obrony Gilberto Teodoro Jr. powiedział, że niedzielne ćwiczenia wojskowe były pierwszymi z serii działań budowanie „zdolności Filipin do indywidualnej i zbiorowej samoobrony”.

Oprócz Chin i Filipin w długotrwałe spory na Morzu Południowochińskim, ważnym światowym szlaku handlowym, zaangażowane są Wietnam, Malezja, Brunei i Tajwan. Jednak od zeszłego roku doszło do szczególnych potyczek między Pekinem a Manilą.

Waszyngton nie rości sobie pretensji do strategicznego szlaku morskiego, choć wielokrotnie to robił ostrzegł, że jest zaangażowany w obronę swojego wieloletniego sojusznika na mocy traktatu, czyli Filipin gdy filipińskie siły, statki i samoloty staną w obliczu zbrojnego ataku, w tym na Morzu Południowochińskim.

Chiny przestrzegły USA przed ingerencją w spory, które wzbudziły obawy przed eskalacją do poważnego konfliktu z udziałem obu światowych mocarstw.

Japonia ma odrębny spór terytorialny z Chinami Wyspy na Morzu Wschodniochińskim. Rosnące napięcie na spornych wodach będzie ważnym punktem programu, gdy prezydent Joe Biden będzie gościł na sesji swoich japońskich i filipińskich odpowiedników Szczyt Białego Domu w następnym tygodniu.

Podczas niedawnych działań wojennych w zeszłym miesiącu chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych, raniąc filipińskiego admirała i czterech członków jego personelu marynarki wojennej oraz poważnie uszkadzając pobliską drewnianą łódź zaopatrzeniową Druga Ławica Thomasa. Ogień armat był tak potężny, że powalił członka załogi na ziemię, ale ten zamiast wpaść do morza, uderzył w ścianę – podają filipińskie władze wojskowe.

READ  Książę Harry i Meghan Markle jeżdżą na strzelbie podczas igrzysk Invictus

Rząd Filipin wezwał dyplomatę ambasady chińskiej w Manili, aby przekazać swój „najsilniejszy protest” przeciwko Chinom. Pekin oskarżył filipińskie statki o wtargnięcie na chińskie wody terytorialne, ostrzegł Manilę, aby nie „igrała z ogniem” i zapewnił, że Chiny będą w dalszym ciągu podejmować działania w obronie swojej suwerenności.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *