Connect with us

Gospodarka

Masdar podpisuje kontrakt na budowę największej elektrowni słonecznej w Gruzji

Published

on

Czołowi urzędnicy Masdar i GEDF podczas ceremonii podpisania.

Masdar, jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się energią odnawialną, podpisała umowę z Georgian Energy Development Fund (GEDF) na opracowanie projektu fotowoltaiki (PV) w kraju o mocy do 100 megawatów (MW). . Projekt opracowany wspólnie z GEDF będzie największą elektrownią słoneczną w Gruzji.

Wczoraj w obecności dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, Minister Stanu ds. Handlu Zagranicznego ZEA oraz Natela Turnava, Minister Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji, podpisali podczas ceremonii w Leadership Pavilion na Dubai Expo. JDA zostało podpisane przez Mohameda Jameela Al Ramahi, dyrektora generalnego Masdar i Giorgi Chikovani, dyrektora generalnego GEDF.

George Chikovani, dyrektor generalny GEDF, powiedział: „Gruzja zdecydowanie podąża swoją ścieżką i nadal korzysta z odnawialnych źródeł energii zgodnie ze strategią kraju. Umowa, której celem jest opracowanie projektu fotowoltaicznego z jedną z wiodących światowych firm zajmujących się energią odnawialną, jest warunkiem wstępnym osiągnięcia podstawowych celów polityki energetycznej państwa. Rozwój podobnych projektów wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Gruzji, przyczyni się do dywersyfikacji źródeł energii oraz zwiększy udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym.”

Mohamed Jameel Al Ramahi, dyrektor generalny Masdar, powiedział: „To przełomowe porozumienie wesprze wysiłki Gruzji na rzecz dywersyfikacji dostaw energii i wniesie pozytywny wkład w zmiany klimatyczne. Jako światowy lider w dziedzinie energii odnawialnej z projektami w prawie 40 krajach, cieszymy się na współpracę z Gruzińskim Funduszem Rozwoju Energetyki i rządem Gruzji nad dalszymi możliwościami w zakresie energii odnawialnej i wykorzystamy nasze doświadczenie, aby wesprzeć rozwój gospodarczy kraju ”.

Masdar i GEDF będą wspólnie kierować rozwojem projektu, który zostanie zrealizowany w tym roku w ramach większej umowy ramowej z GEDF na rozwój projektów energii odnawialnej w euroazjatyckim kraju. GEDF jest spółką akcyjną założoną przez Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju i należy w całości do Skarbu Państwa. Gruzja, która do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystuje głównie hydroenergię, chce poprawić swoje bezpieczeństwo energetyczne i zdywersyfikować swój miks energetyczny.

READ  Kraje Grupy Wyszehradzkiej dyskutują o sposobach przyspieszenia postępu SDG | Aktualności | Centrum wiedzy SDG

Masdar, firma zajmująca się energią odnawialną z Abu Zabi, kieruje komercjalizacją i wdrażaniem energii odnawialnej, zrównoważonym rozwojem miast i czystymi technologiami, aby sprostać globalnym wyzwaniom zrównoważonego rozwoju.

Naszą misją, będącą w całości własnością Mubadala Investment Company, strategicznej firmy inwestycyjnej rządu Abu Zabi, jest utrzymanie wiodącej roli ZEA w globalnym sektorze energetycznym, przy jednoczesnym pomaganiu w dywersyfikacji zarówno gospodarki, jak i źródeł energii z korzyścią dla przyszłych pokoleń.

Dziś Masdar jest aktywny w ponad 30 krajach, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Mauretanii, Egipcie, Maroku, Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Hiszpanii, Serbii, Indiach, Indonezji, Uzbekistanie i wielu innych.

Na początku tego miesiąca Masdar, jedna z wiodących światowych firm zajmujących się energetyką odnawialną, oraz fundusz Taaleri SolarWind II, inwestujący w systemy wiatrowe i słoneczne na skalę elektrowni, oficjalnie zainaugurowali działalność farm wiatrowych, które są ich współwłaścicielami w Polsce.

Uroczysta inauguracja farm wiatrowych Mława i Grajewo odbyła się w ramach obchodów Narodowego Dnia Honoru na Expo 2020 Dubai w Pawilonie Polskim Centrum Wystawienniczego w Dubaju. W wydarzeniu wzięli udział Peter Ramsay, Chief Executive Officer Taaleri Group, Niall Hannigan, Chief Financial Officer of Masdar oraz Jakub Sławek, chargé d’affaires Ambasady RP wraz z innymi urzędnikami i urzędnikami.

W styczniu Masdar i Taaleri SolarWind II Fund ogłosiły, że każdy z nich nabył po 50% projektów, co oznacza ich pierwszą inwestycję na polskim rynku energii odnawialnej. Farma wiatrowa Mława o mocy 37,4 megawatów (MW) znajduje się w województwie mazowieckim w północnej Polsce, a projekt Grajewo o mocy 14 MW, na który składają się dwie farmy wiatrowe, zlokalizowany jest w województwie podlaskim na północnym wschodzie. Razem projekty generują wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zaopatrzyć około 90 000 gospodarstw domowych w Polsce i zrównoważyć 146 000 ton dwutlenku węgla rocznie.

READ  Francja wezwała do odrzucenia sponsorowania prezydencji UE - EURACTIV.com

Niall Hannigan, dyrektor finansowy Masdar, powiedział: „To wydarzenie stanowi ważny kamień milowy na drodze Polski do energii odnawialnej i pokazuje zaangażowanie Masdar w cele związane ze zmianą klimatu w kraju. Liczymy na rozszerzenie naszej obecności w polskim sektorze energii odnawialnej i wzmocnienie naszego strategicznego partnerstwa z Taaleri Energia poprzez wspólne przedsięwzięcie Masdar Taaleri Generation (MTG).”

„Ta inwestycja w polską energetykę wiatrową jest poparta rosnącym zapotrzebowaniem na czystą energię oraz połączeniem programu Contracts for Difference z dostępnością komercyjnych umów odbioru na polskim rynku. Pokazuje również wartość naszego wspólnego przedsięwzięcia z Masdarem ”- powiedział Kai Rintala, dyrektor zarządzający Taaleri Energia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *