Connect with us

technologia

Komisja zatwierdza francuski program o wartości 30,5 mld EUR na rzecz promowania wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii

Published

on

Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła francuski program pomocy na promowanie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Środek pomoże Francji w osiągnięciu celów w zakresie energii odnawialnej bez nadmiernego zakłócania konkurencji i przyczyni się do osiągnięcia europejskiego celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Wiceprzewodnicząca ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała: „Ten środek pomocy będzie zachęcał do rozwoju kluczowych odnawialnych źródeł energii i wspierał przejście na zieloną energię zgodnie z celami Zielonego Ładu UE. Wybór beneficjentów w drodze konkurencyjnej procedury przetargowej zapewni podatnikom najlepszy stosunek jakości do ceny przy zachowaniu konkurencji na francuskim rynku energii.”

Schemat francuski

Francja poinformowała Komisję o zamiarze wprowadzenia nowego programu promującego energię elektryczną ze źródeł odnawialnych dla operatorów elektrowni słonecznych, wiatrowych i wodnych na lądzie. Program zapewnia tym operatorom wsparcie, które jest przyznawane w ramach przetargów. W szczególności środek obejmuje siedem rodzajów przetargów na łącznie 34 GW nowej energii odnawialnej, które zostaną przeprowadzone w latach 2021–2026: (i) energia słoneczna na ziemi, (ii) energia słoneczna na budynkach, (iii) na lądzie wiatr, (iv) elektrownie wodne, (v) innowacyjna energia słoneczna, (vi) zużycie własne oraz (vii) przetarg neutralny technologicznie. Finansowanie ma formę premii od ceny rynkowej energii elektrycznej. Środek ma wstępny całkowity budżet w wysokości około 30,5 mld euro. Program obowiązuje do 2026 r., a dotacja może być wypłacana przez maksymalny okres 20 lat po podłączeniu nowego systemu odnawialnego do sieci.

Ocena komisji

Komisja zbadała środek zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, w szczególności Wytyczne 2014 w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i energię.

Komisja uznała, że ​​pomoc jest konieczna do rozwoju produkcji energii odnawialnej w celu spełnienia celów środowiskowych Francji. Ma to również efekt zachęty, ponieważ w przeciwnym razie projekty nie byłyby realizowane bez finansowania publicznego. Ponadto pomoc jest proporcjonalna i ograniczona do niezbędnego minimum, ponieważ kwotę pomocy określa się w drodze przetargu. Komisja ustaliła również, że pozytywne skutki środka, w szczególności pozytywne skutki dla środowiska, przeważają nad ewentualnymi negatywnymi skutkami w postaci zakłócenia konkurencji. Wreszcie Francja również zobowiązała się do jednego ex post Ocena w celu oceny cech i wdrożenia systemu energii odnawialnej.

READ  Polskie centrum technologiczne wzmacniające kompetencje Volvo Cars w zakresie oprogramowania

Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że ​​francuski program jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa, ponieważ ułatwia rozwój wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych we Francji przy użyciu różnych technologii i zmniejsza emisje gazów cieplarnianych zgodnie z Europejski Zielony Ład i bez nadmiernego zakłócania konkurencji.

tło

Komisja 2014 Wytyczne w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i energię umożliwienie państwom członkowskim, pod pewnymi warunkami, promowania wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Przepisy te mają pomóc państwom członkowskim w osiągnięciu ambitnych celów UE w zakresie energii i klimatu przy możliwie najniższych kosztach dla podatników i bez nadmiernego zakłócania konkurencji na rynku wewnętrznym.

To Dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii ustanowić wiążący ogólnounijny cel w zakresie energii odnawialnej na poziomie 32% do 2030 r. do 2018 r Komunikat w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu W 2019 r. Komisja potwierdziła swoje ambicje klimatyczne i wyznaczyła sobie cel zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. Europejskie prawo klimatyczne, który zakotwicza cel neutralności klimatycznej do 2050 r. i wprowadza pośredni cel zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 r., torując drogę dla pasuje do 55 Wnioski ustawodawcze przyjęte przez Komisję 14 lipca 2021 r. Wśród tych propozycji Komisja ma jedną Nowelizacja dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, w którym określono zwiększony cel wykorzystania 40% energii ze źródeł odnawialnych w UE do 2030 r.

Jawna wersja decyzji jest zarejestrowana pod sygnaturą SA.50272 im Rejestr pomocy publicznej o prowizji zawody Strona internetowa po rozwiązaniu wszystkich problemów związanych z poufnością. Nowe publikacje decyzji w sprawie pomocy publicznej w Internecie oraz w Dzienniku Urzędowym znajdują się w Cotygodniowe e-newsy o konkursie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *