Gospodarka
Japońska Kishida w drodze na Ukrainę na rozmowy z Zełenskim
TOKIO (AP) – japoński premier Fumio Kishida udał się we wtorek do Kijowa na rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, co zbiegło się z wizytą chińskiego przywódcy w Moskwie.
Podczas swojej wizyty Kishida „uszanuje odwagę i cierpliwość narodu ukraińskiego stojącego w obronie ojczyzny pod przewodnictwem prezydenta Zełenskiego oraz okaże solidarność i niezachwiane poparcie dla Ukrainy jako przywódcy Japonii i przywódcy G-7”. na Ukrainę – poinformowało japońskie MSZ, ogłaszając wizytę w Kijowie.
Podczas rozmów Kishida wyrazi „absolutnie sprzeciw wobec jednostronnej zmiany status quo przez Rosję poprzez inwazję i przemoc oraz potwierdzi swoje zaangażowanie w obronę międzynarodowego porządku opartego na zasadach” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.
Tymczasem w Moskwie przebywa głowa państwa chińskiego Xi Jinping. prezydent Rosji Władimir Putin serdecznie powitał Xi na Kremlu z wizytą, którą oba narody opisują jako okazję do pogłębienia ich „bezgranicznej przyjaźni”.
Japońska telewizja publiczna NHK pokazała Kishidę jadącą pociągiem z Polski do Kijowa. Jego niespodziewana podróż na Ukrainę ma miejsce zaledwie kilka godzin po spotkaniu z premierem Indii Narendrą Modi w New Delhi.
Kishida, który ma przewodniczyć szczytowi Grupy Siedmiu w maju, jest jedynym przywódcą G-7, który nie odwiedził Ukrainy i był pod presją w kraju, aby to zrobić. Prezydent USA Joe Biden odbył podobną trasę, aby odwiedzić Kijów w zeszłym miesiącu, tuż przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Ze względu na ograniczenia pacyfistycznej konstytucji Japonii jego podróż została zorganizowana potajemnie. Kishida jest pierwszym powojennym przywódcą Japonii, który wkroczył do strefy działań wojennych. Kishida, zaproszony przez Zełenskiego do odwiedzenia Kijowa w styczniu, został również zapytany o plotki o jego możliwej podróży pod koniec marca przed podróżą do Indii, ale zaprzeczył i powiedział, że nic konkretnego nie zostało ustalone.
Japonia dołączyła do Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich, sankcjonując Rosję za jej inwazję i udzielając Ukrainie pomocy humanitarnej i gospodarczej.
Japonia zareagowała szybko, obawiając się potencjalnych skutków wojny w Azji Wschodniej, gdzie chińska armia stała się coraz bardziej asertywna, a napięcia wokół samorządnego Tajwanu, który Pekin uważa za swoje terytorium, eskalowały.
Oczekuje się, że Kishida będzie nadal wspierał Ukrainę podczas spotkania z Zełenskim.
Nagranie telewizyjne w NHK pokazało, że Kishida wsiada do pociągu z kilkoma funkcjonariuszami z polskiego dworca kolejowego w Przemyślu, niedaleko granicy z Ukrainą.
Ze względu na swoje pacyfistyczne zasady wsparcie Japonii dla Ukrainy ograniczało się również do niezwiązanego z walką sprzętu wojskowego, takiego jak hełmy, kamizelki kuloodporne i drony, oraz zaopatrzenia humanitarnego, w tym generatorów.
Japonia przekazała Ukrainie ponad 7 miliardów dolarów i przyjęła ponad 2000 wysiedlonych Ukraińców, pomagając im w postaci zasiłków mieszkaniowych oraz wsparcia dla miejsc pracy i edukacji – rzadkie posunięcie dla kraju znanego z twardej polityki imigracyjnej.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”