Connect with us

Gospodarka

Polski premier podkreśla potrzebę mniejszej centralizacji UE

Published

on

WARSZAWA

Polski premier podkreślił w poniedziałek znaczenie europejskich wartości i państw narodowych w obliczu rosyjskiej wojny z Ukrainą i skrytykował Brukselę na korzyść poszczególnych państw członkowskich.

„Musimy wszyscy mieć świadomość, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, być może jutro przeleje się litewska, polska krew” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas wykładu na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech.

Podkreślając, że państw narodowych nie da się „zastąpić”, Morawiecki powiedział, że wolność, prawa, wolności i suwerenność mogą być zagwarantowane tylko przez państwa narodowe.

„Europa znajduje się obecnie w historycznym punkcie zwrotnym, jeszcze poważniejszym niż wtedy, gdy upadł komunizm. Wtedy zmiany były pokojowe, a dziś całemu światu grozi rosyjska agresja” – powiedział.

Odnosząc się do „dążenia do stworzenia europejskiego superpaństwa”, powiedział, że swobodna wymiana poglądów w UE zostanie zastąpiona decyzjami podejmowanymi przez Brukselę bez konsultacji z państwami narodowymi.

„Jest to część wysiłków zmierzających do stworzenia europejskiego superpaństwa rządzonego przez wąskie elity, z władzą przekazaną najsilniejszym państwom UE. To wywoła sprzeciw bardzo wielu narodów… W Europie nie powinno być miejsca na cenzurę i represje ideologiczne” – powiedział.

Morawiecki przestrzegał przed „masowymi konfliktami”: „Utopia zwykle przeradza się w dyktaturę, bezduszna biurokracja nie jest właściwą odpowiedzią na wyzwania współczesności”.

Opowiadał się również za dalszym rozszerzeniem UE do jej pełnych granic geograficznych, jednocześnie odrzucając wezwania do pełnego zjednoczenia i przejścia na rządy większości w UE.

Reparacje wojenne z Niemiec

Nawiązując do historii stosunków polsko-niemieckich, Morawiecki ponowił żądanie od Berlina odszkodowania dla Warszawy za II wojnę światową.

„Nie chcę wchodzić w ten punkt w moim przemówieniu, ale nie mogę go pominąć. Polska nigdy nie otrzymała od Niemiec odszkodowań za zbrodnie, zniszczenia i kradzieże popełnione podczas II wojny światowej” – powiedział.

READ  Seriale o napadach na Netflix to największe hity serwisu - Quartz

„Dzisiaj Polacy i Niemcy ściśle ze sobą współpracują gospodarczo, co uzależnia nasze kraje od siebie. Polska jest piątym największym partnerem handlowym Niemiec, a wkrótce będzie czwartym. Z kolei Rosja jest dopiero na 16. miejscu” – podkreślił.

Jednak Polska nadal cierpi z powodu skutków drugiej wojny światowej – kontynuował Morawiecki. „Polska straciła dziesięciolecia, bo przeszła na drugą stronę żelaznej kurtyny”.

„Aby pogodzić sprawców i ofiary, konieczne jest zadośćuczynienie. W tym kluczowym momencie historii Europy potrzebujemy takiego pojednania, ponieważ stajemy przed wielkimi wspólnymi wyzwaniami”.

1 września 2022 r. polski rząd złożył raport o szkodach, jakie poniósł w wyniku działań Niemiec w czasie II wojny światowej. Polska chce, aby Niemcy wypłaciły jej 6,2 bln zł reparacji, na co Berlin odmówił.

Witryna Anadolu Agency zawiera tylko część wiadomości oferowanych subskrybentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie podsumowania. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *