Connect with us

Gospodarka

Japonia i Polska podpisują plan działania na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Published

on

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii i Polski podpisali w piątek pięcioletni plan działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i stosunków gospodarczych.

Plan działania do 2025 roku, który minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi i jego polski odpowiednik Zbigniew Rau podpisali w Warszawie, wzywa oba narody do utrzymywania regularnych kontaktów politycznych na wysokim szczeblu i dążenia do dwustronnego porozumienia promującego współpracę obronną.

Jest kontynuacją wcześniejszego pięcioletniego planu, który został przyjęty po przekształceniu stosunków polsko-japońskich w „partnerstwo strategiczne” w 2015 roku.

Najnowszy plan, który wyznacza cele współpracy w różnych obszarach od infrastruktury i energetyki po szkolnictwo wyższe, został podpisany po spotkaniu Motegi i Rau, dzień po rozmowach japońskiego ministra z kolegami z grupy siedmiu rozwiniętych gospodarek. zakończony w USA odbył się w Londynie.

Japonia i Polska oświadczyły, że będą ściśle współpracować na rzecz urzeczywistnienia wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku i sprzeciwić się wszelkim „wymuszonym lub jednostronnym działaniom” na morzach wschodnich i południowych Chin, gdzie Chiny wzmacniają swoje roszczenia terytorialne.

Plan zobowiązuje również Japonię i Polskę, które mają stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną, do dalszego nalegania na Pjongjang do podjęcia konkretnych działań w celu porzucenia całej broni jądrowej i poszanowania praw człowieka.

Oprócz innych programów współpracy gospodarczej oba kraje ogłosiły, że będą promować rozwój i wykorzystanie czystych źródeł energii oraz wymieniać się najlepszymi praktykami w zakresie łagodzenia zmiany klimatu.

W czasach zarówno dezinformacji, jak i zbyt dużej ilości informacji Wysokiej jakości dziennikarstwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Rejestrując się, pomożesz nam znaleźć odpowiednią historię.

ZAPISZ SIĘ TERAZ

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ)

READ  Wybory we Francji: powiększa się przepaść między Macronem a Le Pen | artykuł
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.