Connect with us

Gospodarka

Japonia i Polska podpisują plan działania na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Published

on

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii i Polski podpisali w piątek pięcioletni plan działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i stosunków gospodarczych.

Plan działania do 2025 roku, który minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi i jego polski odpowiednik Zbigniew Rau podpisali w Warszawie, wzywa oba narody do utrzymywania regularnych kontaktów politycznych na wysokim szczeblu i dążenia do dwustronnego porozumienia promującego współpracę obronną.

Jest kontynuacją wcześniejszego pięcioletniego planu, który został przyjęty po przekształceniu stosunków polsko-japońskich w „partnerstwo strategiczne” w 2015 roku.

Najnowszy plan, który wyznacza cele współpracy w różnych obszarach od infrastruktury i energetyki po szkolnictwo wyższe, został podpisany po spotkaniu Motegi i Rau, dzień po rozmowach japońskiego ministra z kolegami z grupy siedmiu rozwiniętych gospodarek. zakończony w USA odbył się w Londynie.

Japonia i Polska oświadczyły, że będą ściśle współpracować na rzecz urzeczywistnienia wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku i sprzeciwić się wszelkim „wymuszonym lub jednostronnym działaniom” na morzach wschodnich i południowych Chin, gdzie Chiny wzmacniają swoje roszczenia terytorialne.

Plan zobowiązuje również Japonię i Polskę, które mają stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną, do dalszego nalegania na Pjongjang do podjęcia konkretnych działań w celu porzucenia całej broni jądrowej i poszanowania praw człowieka.

Oprócz innych programów współpracy gospodarczej oba kraje ogłosiły, że będą promować rozwój i wykorzystanie czystych źródeł energii oraz wymieniać się najlepszymi praktykami w zakresie łagodzenia zmiany klimatu.

W czasach zarówno dezinformacji, jak i zbyt dużej ilości informacji Wysokiej jakości dziennikarstwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Rejestrując się, pomożesz nam znaleźć odpowiednią historię.

ZAPISZ SIĘ TERAZ

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *