Connect with us

Gospodarka

Stany Zjednoczone powinny zrobić więcej dla Trójmorza – mówi premier Polski – Pierwsza wiadomość

Published

on

Premier RP powiedział, że Inicjatywa Trójmorza została uruchomiona „w celu wzmocnienia naszej tożsamości i siły naszej gospodarki w stosunku do Chin”.
Marcin Obara / PAP

Zdaniem polskiego premiera USA powinny bardziej zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza, która obejmuje kraje leżące między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

„Inicjatywa Trójmorza jest wciąż niedoceniana przez rząd USA” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas internetowej konferencji światowych przywódców zorganizowanej w czwartek przez think tank Atlantic Council.

Morawiecki powiedział, że Europa Wschodnia powinna być bardziej atrakcyjna dla inwestorów amerykańskich i stać się dla nich „bramą do UE”, zwłaszcza w okresie ożywienia gospodarczego po pandemii Covid-19.

Premier RP powiedział, że Inicjatywa Trójmorza została uruchomiona „w celu wzmocnienia naszej tożsamości i siły naszej gospodarki w stosunku do Chin”.

Jeśli chodzi o rywalizację między Moskwą a Pekinem, Morawiecki powiedział, że konieczne jest, aby USA i UE współpracowały. Stwierdził, że obaj mają „ten sam system wartości i wspólne interesy” w odniesieniu do Rosji, potencjalnej czwartej fali pandemii koronawirusa czy wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i nierównościami.

Inicjatywa Trójmorza to wspólny projekt prezydentów Polski i Chorwacji. Obejmuje Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Chorwację, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Bułgarię, Rumunię i Słowenię i koncentruje się na transgranicznej współpracy infrastrukturalnej.

READ  Partia rządząca przedstawia podstawy programu New Deal - The First News
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *