Connect with us

Świat

Rzecznik Malediwów Mohamed Nasheed został ranny w eksplozji

Published

on

MALE, Malediwy (AP) – Pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Malediwów i obecny przewodniczący parlamentu, Mohamed Nasheed, został ranny w wyniku eksplozji w pobliżu jego domu w czwartek i był leczony w szpitalu, poinformowała policja.

Minister spraw wewnętrznych Imran Abdulla powiedział lokalnej stacji telewizyjnej, że obrażenia Nasheeda nie zagrażają życiu i że rząd uzyska pomoc od zagranicznych władz w śledztwie.

Policja powiedziała, że ​​prowadzi dochodzenie i mówi ludziom, aby unikali obszaru eksplozji w stolicy Male, w wiadomości tekstowej, która nie zawierała żadnych dalszych szczegółów.

Zdjęcia udostępnione w mediach społecznościowych pokazały na miejscu zdarzenia rozdarty motocykl, ale policja nie powiedziała, czy eksplozja była próbą zabójstwa. Jednak sąsiedni indyjski minister spraw zagranicznych S. Jaishankar opisał eksplozję w tweecie jako atak na Nasheeda.

„Życz mu szybkiego powrotu do zdrowia. Wiedz, że nigdy nie będzie onieśmielony ”- powiedział Jaishankar.

53-letni Nasheed został pierwszym demokratycznie wybranym przywódcą Malediwów po 30 latach autokratycznych rządów. Był prezydentem od 2008 do 2012 roku, kiedy złożył rezygnację w wyniku protestów. Został pokonany w kolejnych wyborach prezydenckich i nie mógł uczestniczyć w wyborach w 2018 roku ze względu na wyrok więzienia. Jego kolega z partii Ibrahim Mohamed Solih wygrał wybory prezydenckie w 2018 roku.

W 2019 roku Nasheed został wybrany przewodniczącym parlamentu i pozostał wpływową postacią polityczną.

Nasheed prowadził kampanię na całym świecie w celu zwalczania zmian klimatycznych, w szczególności ostrzegając, że podnoszące się morza spowodowane globalnym ociepleniem zagrażają nisko położonym wyspom archipelagu Oceanu Indyjskiego.

Był także jawnym krytykiem ekstremizmu religijnego w tym przeważnie sunnickim kraju, gdzie głoszenie i praktykowanie innych wyznań jest prawnie zabronione.

Malediwy słyną z wysp luksusowych kurortów, ale były świadkami rzadkich, brutalnych ataków. W 2007 roku eksplozja w parku w stolicy zraniła 12 turystów z zagranicy.

READ  Żołnierze izraelscy ranni podczas strzelania do autobusów na okupowanym Zachodnim Brzegu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

____ ____

Współpracujący dziennikarz prasowy Krishan Francis przyczynił się do powstania tego raportu z Kolombo na Sri Lance.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *