Connect with us

Świat

Rosja ostrzega UE: zaproszenie Cichanouski naruszy prawo międzynarodowe

Published

on

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​zaproszenie białoruskiej działaczki opozycji Światłany Ciczanouskiej na spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE było naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych.

– Taki kontakt to kolejny dowód na to, że Unia Europejska odeszła od wcześniejszych deklaracji, że nie ma geopolityki w sytuacji na Białorusi – powiedziała Zacharowa.

Przedstawiciel MSZ ocenił zaproszenie Cichanouski do Brukseli jako „część scenariusza ingerencji w wewnętrzne sprawy Białorusi”. Według Rosji ten krok jest „jawnym naruszeniem podstawowych postanowień Karty Narodów Zjednoczonych” – powiedziała rzeczniczka.

Strona unijna zapowiedziała, że ​​w poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalne spotkanie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella oraz ministrów spraw zagranicznych UE z Cichanouską. Tego dnia odbędzie się również posiedzenie Rady UE, na którym omówiona zostanie kwestia wprowadzenia sankcji wobec Białorusi.

Cichanouska była kandydatem w wyborach prezydenckich na Białorusi. Według oficjalnych wyników osiągnięto 10,1 proc. Głosował i wygrał z wynikiem 80,1 procent. Alaksandr Łukaszenka, który rządzi krajem od 26 lat. Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko fałszowaniu wyników wyborów.

Anna Wróbel z Moskwy

READ  Izrael szykuje się na ewentualne piąte wybory w ciągu czterech lat, gdy premier Bennett dąży do rozwiązania parlamentu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.